Metaverse Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Satın Alınır?

  Kripto endüstrisinin son iki yılına damga vuran metaverse projeleri ve Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi, “Metaverse” kavramını hayatımızın tam merkezine yerleştirdi. Kripto para endüstrisi ile oyun sektörünün desteği ile gelişimin hızla gerçekleştiği ve dünyaca ünlü markaların milyarlarca dolar yatırım yaptıkları metaverse teknolojisi hakkında merak edilen tüm detaylar için rehber yazımıza başvurabilirsiniz.

  Metaverse Nedir, Ne Demek?

  Metaverse, İngilizce “meta” ve “universe” kelimeleri birleştirilerek oluşturulan ve Türkçeye “sanal evren” olarak çevrilebilen 3 boyutlu sanal evrendir. İlk kez 1992 tarihli Neal Stephenson tarafından kaleme alınan Snow Crash bilim kurgu romanında kullanılan ve ünlü sosyal medya devi Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirmesi ile popülerlik kazanan metaverse, internete bağlanabilen cihazlar ile 3D sanal evrenlerde, tıpkı gerçek dünyadaki gibi etkileşim, sosyalleşme, alım ve satım yapılabilmesini sağlayan teknolojidir. Blockchain teknolojisi ile gelişimi hızlanan metaverse, insanların ziyaret ederek çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri dijital bir dünyadır.

  Metaverse Ne İşe Yarar, Amacı Nedir?

  Metaverse, gerçek ve sanal dünyaları bilim kurgu vizyonunda birleştirerek sanal bir ortamda iletişim kurulmasını hedefler. İnternet bağlantısı, blockchain teknolojisi ve artırılmış gerçeklik cihazlarını kullanarak hedeflerine ulaşmayı seçen metaverse teknolojisi halen gelişmektedir. Dünyanın bugünün ve yarının da metaverse’in ne işe yaradığı ve yarayabileceği ile ilgili şu konulardan bahsedilebilir:

  1. İnsanlar alışveriş yapabilir, metaverse üzerinde sunulan hizmetlere abone olabilirler.
  2. İş arkadaşları ile birlikte çalışılabilir ve metaverse üzerinde düzenlenen toplantılara katılım gösterilebilir.
  3. İnsanlar birbirleri ile sosyalleşebilir, etkileşime girebilir ve oyun oynayabilirler.
  4. Metaverse evrenlerinde arazi veya bina alınabilir, alınan binalar kiralanarak ya da satılarak kazanç elde edilebilir.
  5. Müze gezileri, seyahatler ya da konser gibi etkinliklere metaverse üzerinden katılabilirsiniz.
  6. Metaverse üzerinden markalar reklam vererek hedef kitlelerine ulaşabilirler.

  Metaverse Coin Nasıl Satın Alınır?

  Metaverse temelli çok sayıda kripto para birimi çıkartıldı ve bu projelerin pek çoğu büyük bir popülerlik kazanarak yatırımcılarına önemli kazanç fırsatları sundu. Her geçen gün yeni bir metaverse coin’i piyasaya çıkarken bu token’lere yatırım yapılabilmesi için aşağıda paylaşılan basit 3 adımı takip edebilirsiniz.

  • Kripto Para Borsalarından Hesap Açın:

  Metaverse coin’leri, kullanıldıkları oyun ya da uygulama üzerinden kazanılabildiği gibi kripto para borsalarında işlem görmektedir. Metaverse coin yatırımı yapılabilmesi için Binance, Gate.io, Huobi Global, KuCoin ve diğer borsaların web sitelerine ulaşarak ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz.

  • Borsası Hesabınıza Para Gönderin:

  Açılış yaptığınız borsa hesabınızı güvenlik aşamalarını tamamlayarak aktifleştirmenin ardından para göndermeniz gerekir. Yatırım için ayırdığınız bütçeyi uygun para transfer yöntemini kullanarak borsa hesabınıza aktarın.

  • Seçtiğiniz Metaverse Coin’ine Alış Emri Verin:

  Saniyeler içerisinde gerçekleşen para transfer işlemi ardından satın almak istediğiniz coin’e yatırım yapmak için borsada kripto para alım ve satım menüsüne giriş yapın. Satın almak isteyeceğiniz kripto para biriminin kısaltmasını (Örneğin MANA, AXS, vb.) girerek, istenen pariteye alış emri oluşturun ve emrin gerçekleşmesini bekleyin.

  Metaverse Arsa Nasıl Satın Alınır?

  Metaverse arsalarda yaşanan muazzam fiyat artışları, halen devam eden arazi satışlarına olan ilgiyi artırdı. 30 kata varan kazançlar sunulan metaverse arsaları farklı bir kullanıcıya satılmanın yanında satın alınan platform içinde kullanılabilmektedir. Metaverse’den arsa satın almak için aşağıda paylaşılan 6 adımlık işlem sıralamasını takip edebilirsiniz: 

  • Metaverse Arsa Satan Yerleri Keşfedin:

  Metaverse arsa satışları için arazi satışı yapılan projeler üzerinden işlem yapabilirsiniz. Metaverse arazi satışı yapan projeler ise Lunacia, Decentraland, Bloktopia, MyNeighborAlice, Axie Infinity, OVR, The Sandbox, MatrixWorld Land Sale, Genesis City ve Nexterth.io’dur.

  • Dijital Cüzdan Oluşturun:

  Arsa satışlarına teklif verebilmek için içerisinde kullanılan coin’in tutulabileceği dijital cüzdana ihtiyacınız bulunmaktadır. Metaverse projelerinde desteklenen dijital cüzdanlara ise Metamask, Mobile Wallet ve Fortmatic örnek olarak verilebilir. Bahsi geçen firmaların web siteleri üzerinden ücretsiz dijital cüzdan oluşturabilirsiniz.

  • Kripto Para Borsasından Metaverse Coin’i Satın Alın:

  Arsa satışı yapılacak platformun kullandığı yerel para birimi ya da Ethereum (ETH) cinsinden arsa bedelleri ödenmektedir. Kripto para borsalarından bahsi geçen token’leri satın almanız gereklidir.

  • Metaverse Coin’i Dijital Cüzdana Transfer Edin:

  Kripto para borsası üzerinden satın aldığınız token’i dijital cüzdanınıza aktarmanız gereklidir. Borsa cüzdanınıza giriş yaparak cüzdan adresiniz yardımı ile token transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Cüzdanınız ile Arsa Satışı Yapan Platforma Giriş Yapın:

  Arsa satışına katılabilmek için satış yapılan platforma giriş yapmanız gereklidir. Dijital cüzdanınızla ilgili platforma bağlanarak bu aşamayı tamamlayabilirsiniz.

  • Pazar Yeri Üzerinden Satışı Yapılan Arsalara Teklif İletin:

  Metaverse arsa satan yerlerde kullanıma sunulan ve “Market” ya da “Marketplace” olarak adlandırılan pazar yerlerine giriş yapın. Pazar yerlerinde satışta olan ve farklı büyüklük, vb. bilgilerin takip edilebileceği ilanı seçerek satın alma işlemini tamamlayın.

  En Popüler Metaverse Oyunları Hangileri?

  Metaverse teknolojisinde en sıcak gelişmeler oyun sektöründe yaşandı. Özellikle değiştirilemez token’lerin (NFT) gelişimi ile birlikte NFT tabanlı oyna-kazan temalı oyunlar, en popüler oyunlar arasında kısa sürede girdi. Oyuncularla birlikte kripto para yatırımcılarının da büyük ilgiyle karşıladığı en popüler 5 metaverse oyunu aşağıda paylaşılmaktadır: 

  Pokemon ve Tamagotchi’den ilham alınarak geliştirilen Axie Infinity, oyuncuların Axies adıyla bilinen sevimli canavarlara sahip oldukları ve bu canavarları geliştirerek kazanç elde edebildikleri bir metaverse oyunudur. Oyna-kazan teması ile geliştirilen Axie Infinity oyununda AXS ve SLP Coin olmak üzere iki farklı token kullanılır. Oyuncular NFT satışı, oyun içi görev başarıları, rekabet ve arazi alım satım işlemleri gibi çeşitli oyun içi özellikler ile kazanç elde edebilmektedirler. Axie Infinity büyük bir ilgi görmüş ve bir dönem en değerli NFT koleksiyonuna ev sahipliği yapmıştır.

  Decentraland, 90 bin 601 parselden oluşan ve ayrıca en değerli metaverse projesi olmayı başaran NFT tabanlı bir metaverse oyunudur. Yerel token olarak ERC-20 belirteci olan MANA Coin’in kullanıldığı oyunda, NFT şeklinde sanal mülkler alınıp satılabilmekte ve kiralanabilmektedir. LAND adı verilen bu sanal mülkler üzerinde oyuncular kendi dünyalarını inşa ederek keyifli ve kazançlı zaman geçirebilmektedirler.

  Herkes için ücretsiz bir oyun olarak geliştirilen Alien Worlds, merkeziyetsiz finans (DeFi), metaverse ve blockchain tabanlı bir oyundur. Oyuncuların Trillium (TLM) madeni çıkartarak kazanç elde edebildikleri bu oyunda yeni gezegenler keşfedilebilmektedir. Alman geliştiricilerin sektöre kazandırdıkları Alien Worlds, tüm dünyada kısa sürede büyük bir oyuncu kitlesi kazanmış ve halen büyümesini sürdürmektedir.

  Pixowl şirketinin geliştirdiği The Sandbox, oyuncuların su, kum ve daha farklı kaynakları kullanarak kendi dünyalarını inşa ettikleri bir metaverse oyunudur. Evren genişledikçe oyuncular arasında çeşitli kaynak alışverişlerinin yapılabildiği The Sandbox’ta oyna-kazan modeli işlemektedir. ERC-20 standartlarında geliştirilen SAND Coin’in kullanıldığı The Sandbox’ta oyuncular ayrıca, kendi oyun deneyimlerini de satarak SAND cinsinden kazanç elde edebilmektedirler.

  Bitcoin’in 21 milyon adetlik arzını temsil eden 21 katlı bir sanal gökdelen olarak geliştirilen Bloktopira, Polygon ağı tarafından desteklenmektedir. NFT cinsinden gayrimenkuller alınıp satılarak ya da kiralanarak kazanç elde edilebildiği Bloktopia’da, yapılan alışverişlerde BLOK Coin kullanılmaktadır. BLOK sahipleri ayrıca marka ortaklarından Bloktopia’nın elde ettiği reklam gelirlerinden de pay alırlar.

  En Popüler Metaverse Coinler Hangileri?

  Metaverse oyunları kadar yerel kripto para birimleri de büyük ilgi gördü. Sadece oyun içi para birimleri değil aynı zamanda farklı metaverse projelerine ait coin’ler de sektörde büyük popülerlik kazanarak fiyatlarını önemli miktarda artırdılar. Pek çoğu metaverse oyununda kullanılan ve CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri en büyük 15 popüler metaverse coin’i şunlardır:

  1. MANA
  2. APE
  3. SAND
  4. AXS
  5. THETA
  6. STX
  7. ENJ
  8. WAXP
  9. ONT
  10. SUSHI
  11. PLA
  12. RNDR
  13. ILV
  14. CEEK
  15. CHR

  Özet Olarak

  Metaverse teknolojisi, dijital dünyaları birleştirerek zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor. Blockchain teknolojisinin gelişimi ile ilerlemelerin giderek hız kazandığı metaverse alanına kazandırılan her proje, büyük ilgi ile karşılanıyor. Oyun kültürünü derinden etkileyen ve çıkartılan kripto para birimleri ile önemli bir piyasa büyüklüğüne erişen metaverse teknolojisi, insanlığın geleceği olarak görülmektedir. İnsanların internet bağlantısı ve artırılmış gerçeklik cihazları ile yarattıkları avatarlar üzerinden keşfedebildikleri bu dünyada sosyalleşme, seyahat, oyun, iletişim, etkileşim ve alışveriş gibi pek çok deneyim yapılabilse de bu sanal evren halen gelişimini sürdürmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle