Decentraland (MANA) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Metaverse ve sanal gerçeklik projelerinin son yıllarda büyük bir ivme kazanması bu alanda köklü ve güven veren projelerden olan Decentraland projesinin öne çıkmasını sağlamıştır. Kısa sürede kripto para takipçilerinin listelerinde ilk sıralara yükselen Decentraland, piyasalarda MANA Coin ile yeni bir hareket yakalamıştır. Decentraland projesini merak eden ve portföylerine MANA Coin eklemek isteyenler için tüm detayları bir araya getirdik. Genel hatlarıyla Decentraland projesini öğrenebilir ve yatırım doğru yatırım stratejisi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 

  Decentraland (MANA) Coin Nedir?

  MANA, Decentraland ağının iki tokenından biridir. ERC – 20 standardı üzerine kurulmuş, Ethereum blok zincir ağı üzerinde bulunan bir tokendır. Ayrıca LAND tokenlerinin satın alınması ve sanal birçok işlemin gerçekleştirilmesine yönelik tasarlanmış bir dijital para birimidir. Öte yandan MANA token yüksek oranda likiditeye sahip ve spot piyasalarda da işlem gören bir sanal varlıktır.  

  Decentraland (MANA) Projesi ve Whitepaper

  Decentraland, kullanıcıların içerik ve uygulama oluşturması ve para kazanmasını sağlayan, Ethereum blok zincir tarafından desteklenen sanal gerçeklik platformu olarak tanımlanmaktadır. Projenin kendi için yaptığı bu tanım günümüzde birçok yönden yetersiz kalmaktadır. Devamlı büyüyen ve gelişen altyapısı, ekosistemi ve gelecek vizyonu ile Decentraland projesinin önemli bir konumda olduğu bildirilmektedir. 

  Bu sanal gerçeklik evreninde kullanıcıların gezebilecekleri, yapılar inşa edebilecekleri ve arazi alıp satarak para kazanabilecekleri bir sanal alternatif dünya yaratılmaktadır. Metaverse olarak öne çıkan proje, her biri ERC – 721 benzersiz token ile temsil edilen 90 bin 601 LAND parseline bölünmüş durumdadır. Gelecekte hemen hemen herkesin kendi avatarları ile bu evrende yatırım yapması veya oyunlara katılım sağlaması beklenmektedir. Decentraland projesinin merak edilen detaylarına ve projenin Whitepaper sayfasına: şuradaki bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.  

  Decentraland (MANA) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Decentraland, Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından ortaklaşa kurulmuştur. Projenin kuruluş ve gelişim aşamasında ciddi katkılar sağlayan bu iki isim şimdilerde daha çok protokol danışmanı olarak görev yapmaktadır. Önemli birçok projede yer alan ve piyasanın dikkat çeken isimlerinden olan ikili, ortaya attıkları proje ile geleceği şekillendirecek hedeflere imza attılar. 2017 yılında gerçekleştirilen ICO sonrasında kullanıma açılan Decentraland, 2019 yılında kapalı beta aşamasına geçmiştir. Şubat 2020 yılında ise tüm kullanıcılar için açılan sanal dünya içinde yepyeni bir dünyayı barındırmaktadır. 

  Decentraland (MANA) Kullanım Alanları Neler?

  Decentraland ağı ikili bir token sistemine sahiptir. LAND ve MANA olarak kullanılan bu tokenler farklı işlevsel özellikleri ve kullanım alanlarına sahiptir. Non – Fungible ERC – 721 tokenlarını satın almak için ERC – 20 standardında geliştirilen MANA tokenlarının yakılması gerekmektedir. Ayıca MANA token, Decentraland üzerinde yer alan avatarlar, giyilebilir dijital varlıklar, isim ve diğer oyun içi tüm sanal varlık ödemeleri için kullanılabilmektedir. 

  MANA token sahipleri ayrıca yönetim alanındaki güncellemeler, LAND açık artırmaları ve Metaverse kapsamında izin verilen diğer tüm öneri ve oylama hakkına sahip olmak için de MANA kullanmaktadır. Piyasalarda da MANA yatırım amaçlı tercih edilebilen işlevsel ve geniş bir kullanım alanına sahip bir kripto varlık olmayı başarmıştır.

  Decentraland (MANA) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Decentraland projesini benzersiz yapan ve alanında ilk olmasını sağlayan birçok özelliği bulunur. Başta Decentraland yeni bir sanatsal ortam, iş fırsatı ve eğlence kaynağı olarak değerlendirilebilen yepyeni ve sanal bir dünyadır. Bu gibi konularda alternatif arayan içerik üreticileri, işletmeler ve bireyler için tasarlanmış olması projeyi rakiplerinden ayırmaktadır. Decentraland projesini benzersiz kılan diğer başlıca özellikleri ise şöyle özetlenebilir:

  • Her biri ERC – 721 token ile temsil edilen LAND parseline bölünmüştür. 16m x 16m boyutlara sahip LAND, özel koordinatlar sayesinde Metaverse üzerinde yerleri belirlenebilmektedir. 
  • LAND sahipleri kendi arsalarını istedikleri gibi değerlendirerek işlem yapılabilmektedir. 
  • Yönetişim kararları için DAO yapısını kullanmaktadır. 

  Güncel MANA Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 MANA fiyatı %decentraland+try% TL. Döviz cinsinden ise %decentraland+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Decentraland Coin fiyatı 24 saatte %decentraland+yuzde%.

  Kasım 2021’de 5,90 USD ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören MANA, Decentraland projesinin gelişimine ayak uydurmaya devam ediyor. Piyasalarda negatif hareket görülmeye başlamasının ardından gelen belirsizlik hali fiyatında da bu rekor sonrasından geri çekilmeleri beraberinde getirmiştir. 2 USD seviyelerine kadar 2022 yılı başından itibaren gerileyen MANA, gelecek projeksiyonunda ise pozitif bir beklenti yaratmaktadır. Pump ihtimaline sıcak bakılan projenin, belirsizliklerden kurtulması ile fiyatının beklentileri karşılayacağı düşünülmektedir. Ancak yatırımcılar için hala ciddi riskler teşkil etmektedir. 

  Decentraland (MANA) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Decentraland (MANA) Coin avantajları:

  • Ethereum blok zincir ağı üzerine inşa edilmiş güvenilir bir projedir.
  • MANA yüksek oranda likiditeye sahip ve 100 farklı kripto para platformu üzerinde işlem olanağı tanımaktadır. 
  • Projenin gelecek hedefleri son derece olumludur. 
  • Uzun vadede beklentiler pozitif eğilim göstermektedir. 

  Decentraland (MANA) Coin dezavantajları:

  • Decentraland arazilerinden çeşitlilik eksikliği öne çıkmaktadır. 
  • Kullanıcı etkileşimi ve karşılaşmaları düşüktür. 
  • Güçlü projeler ile rekabet etmek zorundadır. 

  MANA Coin Hangi Borsalarda Var?

  MANA şuanda çok sayıda büyük kripto para borsasında işlem görmektedir. Çok çeşitli kripto para alım satım platformu üzerinden listelenmektedir. Takas edilebilir, satın alınabilir veya satılabilir. Ocak 2021 itibariyle dünyanın en büyük ve güvenilir kripto para borsası olan Binance başta olmak üzere birçok borsa MANA için en yüksek likiditeyi sunmuştur. MANA listelenen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance
  • OKEx
  • Coinbase Pro 
  • Bybit
  • KuCoin
  • Gate.io 

  MANA Coin Piyasa Bilgileri

  Gerçek toplam arzı 2.8 milyar MANA olarak belirlenen MANA token, Ocak 2021 itibariyle 1.49 milyardan fazla olarak dolaşıma girmiştir. Bu oran toplam mevcut arzının %68’ine tekabül etmesi nedeniyle önemli görülmektedir. Decentraland pazaryeri üzerinde gerçekleşen her bir işlem için yüzde 2,5 oranında MANA yakılmaktadır. Toplam MANA arzının %40’ı ise 2017 yılında gerçekleştirilen ICO sırasında satılmıştır. Teşvikler ve ekibe ayrılan yüzde dahil olmak üzere geri kalan %20’lik kısım ise Decentraland tarafından saklanmaktadır. Projenin ilk tokenları ise şu anda kullanılamamaktadır. 

  MANA Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Sayısız borsada listelenen ve bu sayede büyümesini de sürdüren MANA, uzun vade için portföylere eklenebilir. MANA Coin satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: MANA listelenen platformlara giriş yapılır.
  • 2. Adım: Hesap açma adımları izlenir.
  • 3. Adım: Hesap onayı, para transferi ve diğer güvenlik adımları tamamlanır. 
  • 4. Adım: BTC, USDT, ETH, KRW, USD, BUSD gibi çitler ile alım işlemi yapılır. 
  • 5. Adım: Güvenilir kripto para cüzdanlarında veya borsa hesaplarında saklanabilir. 

  Özet Olarak

  Uzmanların yorumlarına göre MANA Coin projesi gelecek vaat eden ve daha şimdiden güçlü bir yapıya ulaşmayı başarmış bir projedir. Sadece yatırım amaçlı değil, geleceğin sosyal medyası, interneti hatta dünyasında yer almak isteyenler tarafından proje yakından takip edilmektedir. Ancak MANA token piyasalarda zaman zaman beklentilerin altında kalmaktadır. Bu nedenle tüm yatırımın tek bir üründe riske edilmesi asla önerilmemektedir. Portföylere eklenmesinde sakınca görülmese de ciddi piyasa belirsizlikleri ve fiyat dalgalanmaları kayba neden olabilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle