TRON (TRX) Nedir, TRON coin nasıl alınır?

  TRON merkeziyetsiz yapıya sahip olan, Singapur menşeli kripto para birimidir. Temelleri Blockchain teknolojisine dayanır. TRON eğlence sektörüne yönelik tasarlanan bir kripto para birimidir.

  İnsanların dilediği içerikleri istedikleri kişiler ile paylaşabilmeleri amacı ile üretilmiştir. TRON bu hedefini hayata geçirdiğinde dünyanın herhangi bir alanında bulunan kullanıcılar TRON kullanarak içerik üretimi gerçekleştirebilecekler. Kontrolünü tamamen kullanıcılara bırakan TRON’un kripto para birimi ise TRX olarak bilinir.

  TRON (TRX) Nedir?

  TRON, eğlence sektörünü hedef alan kripto para birimidir. Bu kripto paranın üretilme amacı TRON sisteminin altyapısı kullanılarak üretilen içerikleri sanal alan üzerinden TRX karşılığında satışa sunmak ve bu içeriklerin başka kullanıcılar tarafından TRX ile satın alınmasını sağlamaktır. TRON bu amacı ile Steam, Apple Store, Google Play gibi oluşumlara rakip olurken, kripto para sektörüne giriş yapmayı amaçlamıştır.

  TRON platformunu genel olarak açıklamak için YouTube üzerinden bir örnek vermek mümkündür. YouTube üzerindeki bir içerik üreticisi reklam elde edebilmek için en az 10 dakika süren videolar oluşturur. Bu 10 dakikalık içerikleri çekmek ve montaj yapmak için saatler veya günler harcanır. Videolardan elde edilen gelirin bir kısmı ise YouTube tarafından kesintiye uğratılır. TRON ise aynı işlemlerin ücretsiz şekilde yapılabilmesini ve hazırlık aşamalarından saatler harcama probleminin ortadan kaldırılmasını amaçlayan platformdur. Aracıları ortadan kaldıran platform, içeriklerin TRX getirilerinin tümünü kullanıcılara sunar. Bir içerik üreticisi içeriği TRON Blockchain’inine yükleyebilir. Bunun sonunda izlenme ve beğenme rakamlarına göre TRX kazanır. Kazanç üzerinden herhangi bir kesinti yapılmaz.

  TRON Hangi Ülkenin?

  TRON, Singapur menşeli kripto para birimidir. TRON Singapur’da Justin Sun tarafından geliştirilmiştir. Çin’in dijital tokenları yasaklamasından kısa bir süre önce piyasaya sürülmüştür. Initial coin teklifleri ile 2017 yılında 70 milyon dolar toplamıştır.

  TRON platformunun ve TRX’in yönetimi Singapur merkezli kar amacı gütmeyen TRON Vakfı’nın elindedir. Vakıfın sahip olduğu misyon ise TRON ağını adalet, şeffaflık ve açıklık ilkelerine dayanarak çalışmasını sağlamaktır. Vakfın denetimi ise Singapur Şirketler Hukuku ve Muhasebe Düzenleme Kurumu’nun elindedir. TRON Vakfı ekibi başında ise Justin Sun görev almaktadır. Sun, TRON Vakfı’nın CEO’su ve aynı zamanda kurucusudur.

  TRON Nasıl Üretilir?

  TRON üretimi için TRON madenciliği yapılır. TRON üretimi için Blockchain alt yapısını kullanan diğer coinler gibi aynı şekilde gerçekleştirilir. BTC madenciliğinde kullanılan adımlar izlenerek, TRON üretimi yapılır.

  Bu işlem için ilk olarak ASIC cihaz edinmek gerekir. Kaba ismi uygulamaya özgü tümleşik devre olarak bilinen ASIC, bilgisayarı TRON üretimine elverişli hale getirir. Normal bir bilgisayar ile TRON üretmek mümkün değildir. Daha sonra TRON depolanabilen bir kripto para cüzdan açılışı yapılmalı ardından Blockchain’e dahil olunarak madencilik havuzlarına girilmelidir. Bu alanda TRON işlemlerinin gerçekleştirilmesi için blok oluşturulup işlemlere onay verilir. TRON üzerinden gelen matematik kodlara ilişkin problemler çözülür, her bir problem çözümünde iki yatırımcı arasında bir takas işlemi onaylanır. Bu düğüm bölümünde görev alarak onay yapan madenciler, sistemde TRX açığa çıkmasını sağlarlar. Bu şekilde yapılan üretimin bir kısmını ise ödül olarak alırlar.

  TRON (TRX) Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

  TRON madenciliği yapmak için Bitcoin madenciliğinde uygulanan yollar izlenir. Madencilik işlemi normal bilgisayarlar ile yapılamaz. Normal bir bilgisayara bu işlem için çok yüksek enerji tüketimi gerçekleştirirken, uygulamaları kaldırma gücü zayıf kalır. Bu yüzden ilk olarak ASIC cihaz elde edilmeli ve ardından TRX cüzdanı açılarak, TRON’un işlem gördüğü Blockchain ağına dahil olunmalıdır. Bu işlem ardından bir madenci havuzuna giriş yapılarak bu alandan alınan matematik problemler çözülür. Her bir çözümde sistem üzerinden alım-satım işlemleri için blok oluşur. Madenciler tarafından onay verilir. Bu kapsamda açığa çıkan TRX’ler içinden bir miktar ise işlemin karşılığı olarak alınır.

  TRON (TRX) Avantajları Neler?

  TRON avantajları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • TRON platformu kullanıcıları için güvenlik sunar.
  • Blockchain teknolojisine ait takip edilemez veri garantisi güvenliğini temin eder.
  • İnternet üzerinden içerik paylaşıp veri kazanmaya çalışanlar için kesinti ücretlerini ortadan kaldırır.
  • Alım-satım işlemlerinden yararlanarak kazanç elde etme imkanı sunar.
  • Dünyanın her yerinden her an kripto para borsası kullanılarak satın alınır veya başka bir cüzdana saat kısıtlaması olmadan gönderilir.
  • Takas işlemlerinde hız sunar.
  • Madencilik üzerinden kazanç elde etme avantajı sunar.
  • Diğer kripto paralar ile takas işlemi avantajı sunar.
  • Üretilen içeriklerin satışından TRX elde etme şansı sunar.

  TRON, eğlence sektörüne ilişkin işlem gerçekleştiren insanların kripto para cinsinden kazanç sağlayabilmelerine olanak tanır. Örneğin bir kişi içerik paylaşımı gerçekleştirdiğinde diğer bir kişi bu paylaşımı beğenmiş ise TRX üzerinden paylaşımı beğenerek ödeme gerçekleştirebilir.

  Geçmiş dönemde Twitter’da komik bir gönderi paylaşan TRON yatırımcısının gönderisi diğer TRON yatırımcıları tarafından çok komik ve yaratıcı bulunmuştur. Bu işlem üzerine gönderi altına yorum yaparak kendisine TRX gönderimi yapmak isteyen kullanıcılara cevap veren TRON yatırımcısı, bu kişiler ile kripto para borsası üzerinde buluşarak ödeme almıştır. Aslen kripto para ile amaçlanan işleyiş şekli budur.

  TRON (TRX) Dezavantajları Neler?

  TRON dezavantajlarından biri cüzdan şifresinin unutulması halinde bakiye erişim koşullarının her kripto para biriminde olduğu gibi zorlaşmasıdır. TRX’ler cüzdan içinde saklanırken PIN ve anahtar kodlar ile rahatlıkla korunurlar. Ancak anahtar kodun unutulması halinde TRX’lere ulaşım gerçekleştirilemez. Merkeziyetsiz bir ağda işlem gören TRX’e ait cüzdan şifresi ise sadece sahibi tarafından bilinir. 3. kişiler tarafından veya dijital olarak bir sistem üzerinden değiştirilemez. Bu kapsamda TRX’lere tekrar ulaşmak için şifre hatırlanmalıdır.

  Diğer bir dezavantaj ise bir vakfa bağlı olarak çıkarılmasıdır. Her ne kadar merkezsiz ağda işlem görse de bir vakıf ismi ile aynı başlıkta yer alması bu vakfın gerçekleştirdiği işlemler TRX’i etkiler. Örneğin TRON Vakfı hakkında bir sansasyon haberi kamuoyuna yayılırsa, TRX fiyatları veya kripto para borsalarının listelerinde yer alma özelliği negatif yönde etkilenebilir. Bu olasılık yatırımcılar için bir dezavantaj niteliğindedir.

  TRON’un TRX’inin diğer bir dezavantajı ise kısa vadede yüksek kazanç hedefi olanların ihtiyaçlarına BTC kadar cevap verememesidir. Sahip olduğu eğlence sektörüne hitap edici yapısı ile kısa vadede yüksek kazanç getirisi sağlamak gibi bir kaygısı bulunmaz. Uzun vadede birikim elde etmek için alım yapılarak cüzdan içinde saklanabilir veya içeriklerden kazanç elde etme alanında tercih edilebilir.

  TRON Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

  TRON coin almak için başvurulması gereken yer kripto para borsalarıdır. Bu borsalara internet üzerinden erişim gerçekleştirmek mümkündür. Binance gibi güvenilir kripto para borsalarının web adreslerine giriş yapılarak, ana sayfa alanında yer verilen "üye ol" sekmesine giriş sağlanmalıdır. Bu sekme içinden erişilen kayıt tablosu üzerine kimlik ve iletişim bilgileri girilerek, kayıt onayı verilmelidir. Bu onay ardından oluşan hesap içine ise "para yatırma" sekmesi kullanılarak, banka hesapları üzerinden rahatlıkla transfer yapılır. Bakiyesi dolan hesap sayesinde artık, "satın alma işlemleri" sekmesine giriş sağlanıp, bu alanda görüntülenen XRP kripto para birimi seçilerek, "satın alma emri" verilmelidir. Bu işlem ardından kripto para cüzdanında XRP miktarı rahatlıkla görüntülenir.

  Diğer yandan alım işlemlerinin yapılacağı kripto para borsalarının lisanslı olmasına dikkat edilmelidir. Belirli finansal denetleyiciler tarafından lisans verilen kripto para borsaları kendi platformları üzerinde lisans belgelerini açık şekilde paylaşırlar. Web adreslerinden bu lisans belgelerinin görüntülendiği borsalardan hesap oluşturmak daha güvenli bir alanda yatırım gerçekleştirebilmeyi sağlar. Aynı zamanda lisanslı borsaların sunduğu TRX saklama imkanı sunana cüzdanlarda üyelik işlemleri sırasında edinilir.

  TRON Wallet Nedir?

  TRON wallet, TRX saklamaya yardımcı olan kripto para cüzdanıdır. Alım-satım işlemleri ile elde edilen TRX’ler TRON wallet içerisinde özel anahtar kod altında saklanır. Bu cüzdan tipi internet üzerinden gerçekleştirilen erişim ile bilgisayar masaüstüne indirilerek kullanılır. Diğer yandan donanım model üzerinden de temin edilebilir.

  Masaüstü tipleri bilgisayarlara bir virüs bulaşması halinde bu virüsten olumsuz şekilde etkilenebilirler. Bu duruma bağlı olarak TRON wallet kullanılan bilgisayarlar veya akıllı telefonlar virüsten korunmalıdır. Sanal cüzdanlar özel kodlar ile TRX’e yabancı bir kişinin erişmesini önlerler. Bu cüzdanlar online şekilde kontrol edilirken, TRX bakiyesini her an görüntüleyebilmeye olanak sağlarlar.

  Donanım TRON cüzdanları ise kişinin her an yanında taşıyabildiği cüzdan tipidir. Katı halde modellendirilen bu cüzdanlar bluetooth ile diğer cihazlara bağlantı gerçekleştirirler. Bağlantı sayesinde bakiyede yer alan TRX miktarı kontrol edilir. Donanım cüzdanlar kırılmaya dayanıklı plastik veya metalden üretilirler. Bu kapsamda uzun seneler boyunca kullanılırlar. Kaybedilmeleri halinde üstlerine tanımlanmış olan PIN kodu ile TRX’leri koruma altına alırlar.

  TRON Coin İle Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  TRON ile Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanırlar:

  • TRON Coin, TRON Vakfı eliyle çıkarılmıştır.
  • Bitcoin ise hiçbir vakfa veya şirkete bağlı değildir. Kim olduğu bilinmeyen bir kişi veya gurup tarafından üretilmiştir.
  • Bitcoin madenciliğinde elde edilen kazanç TRON coin madenciliğinden daha fazladır.
  • TRON coin içerik üretiminden kazanç sağlamak veya içerikleri satın almak için kullanılır.
  • Bitcoin sadece alım-satım, sanal ürün alışverişi ve takas işlemleri için kullanılır. Bitcoin ile bir video içeriğe beğenildiği için ödeme yapılamaz.
  • TRON coin ile yapılan işlemlerde hız daha yüksektir. BTC’de daha düşüktür.
  • TRON coin fiyat dalgalanma hareketleri daha durağanken, BTC’de fiyat dalgalanmaları oldukça yüksektir.
  • TRON coin daha çok video üreticiler ve eğlence sektörü ile ilgilenen yatırımcılar tarafından tercih edilir.
  • Bitcoin ise bu kesime ek olarak ciddi anlamda kazanç sağlamak isteyen şirketlerce tercih edilir.

  Bu gibi farkları bulunan TRON coin ve BTC aynı Blockchain üzerinden işlem görürler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle