Cem Yavuz

Christine Lagarde'den Bitcoin Açıklaması Geldi

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Christine Lagarde, merkez bankalarının herhangi bir şekilde Bitcoin satıl alma ihitmalinin son derece düşük olduğunu söyledi.

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagerde, yapmış olduğu açıklamada, gelecekte rezerv olarak BTC tutacak bir merkez bankasının, söz konusu olamayacağını ifade etti. 

  Bu açıklamayla birlikte, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de, dijital varlıkların, yasadışı faaliyetlerde kullanılmasından ötürü, artan rahatsızlığını dile getirdi. Ancak dijital varlıkların önemli olabileceğini de vurguladı. 

  Lagarde'den Bitcoin Açıklaması

  Kurumsal yatırımcıların, her geçen gün kripto sektöründe daha etkin hale gelmesi ile beraber, gözler artık merkez bankalarına çevrildi. Merkez bankalarının, rezervlerinde BTC bulundurup bulundurmayacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor.

  ECB Başkanı Lagarde, böyle bir gelişme yaşanmayacağını düşünenler arasında yer alıyor. 

  Lagarde, The Economist'in ev sahipliğini üstlenmiş olduğu ve Business Insider tarafından gerçekleştirilen bir konferans esnasında "böyle bir şeyin olası olmadığını söylebilirim" ifadesini kullandı. 

  Lagarde, sözlerinin devamında Bitcoin'in "gerçek bir para birimi olmadığını" ifade etti. Dijital paraların bir geleceği olabileceğine inandığını ancak bunu gerçekleştirenin Bitcoin olmayacağına inanıyor. Lagerde, pandemi süresince online tabanda gerçekleştirilen alışverişin önemli olduğunu belirtti.

  Avrupa Merkez Bankası, uzun bir süredir bir CBDC üretmek için çalışmayı sürdürüyor. Lagarde geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, üretilecek olan CBDC'nin, Euro'nın yanında tamamlayıcı bir rolde olacağını ifade etti. 

  Dijital Ortamda Suçlar Arttı

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital ortamda artan yasadışı faaliyetlerden söz etti. Konu hakkında da çeşitli uyarılarda bulundu.

  "Pandemi süreci sebebiyle, dijital ortamdaki faaliyetler hızla arttı. Dijital ortamda yapılan işlemler oldukça faydalı olsa da, suç faaliyetlerinin de bunu izlediğini belirtmekte yarar var. Her geçen gün toplumumuzu ayakta tutan kurumlara yönelik daha fazla seiber saldırı yaşanıyor. Hükümet kurumları da buna dahil."

  Yellen, yasadışı faaliyetlerin sonlandırılması halinde ise, dijital varlıkların daha yüksek bir potansiyele sahip olabileceğini ifade ediyorum. 

  "Bu yeni teknoloji ürünlerinin, ortaya koyduğu vaatleri görüyorum. Ancak ortada bazı gerçekler de söz konusu. Kripto para paralar, para aklama ve terör örgütlerinin finansman aracı olarak kullanıldılar. "

  Gelen raporlar, Yellen'in söylediklerini doğrular nitelikte olsa da, aslında tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Çünkü illegal örgütler, kripto para birimlerinden faha fazla bir şekilde fiat para da kullanmayı sürdürüyorlar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle