Axie Infinity (AXS) Coin Nedir, Hangi Borsalarda Var?

  Axie Infinity (AXS), günümüzde adını en çok duyuran ve dikkat çeken bir blok zincir tabanlı oyun platformudur. DeFi’nin en büyük siber saldırı olayının gündeme gelmesinin ardından hala bu tip projelerin riskli olduğu yorumuyla dikkat çeken Axie Infinity (AXS), Türkiye ve dünyada popüler bir projedir. Son dönemde adı olumsuz haberler ile anılmasına rağmen büyümesini de sürdürmeye devam etmektedir. Oyuncu ve yatırımcılarının Axie Infinity (AXS) projesi için doğru bir yol haritası belirlenmesinde katkı sağlaması için projenin tüm detaylarını sizler için araya getirdik. İşte Axie Infinity (AXS) hakkında merak edilen tüm detaylar…

  Axie Infinity (AXS) Coin Nedir?

  Axie Infinity (AXS), kısmen oyuncular tarafından sahip olunan ve işletilen bir blok zincir tabanlı savaş oyunudur. AXS ise platformun kendine has yönetişim tokenidir. AXS, uzun adı Axie Infinity Shards olan bir ERC – 20 yönetişim belirtecidir. Oyuncular ve geliştiriciler arasında teşvikleri yeni bir şekilde sunma gibi amaçlara dayalı olarak tasarlanmış popüler bir kripto para birimidir. 

  Axie Infinity (AXS) Projesi ve Whitepaper

  Axie Infinity, basit bir blok zincir tabanlı ticaret savaş oyunu olarak tanımlanmaktadır. Projenin ortaya çıkışında da bu temel özellik bağlamında bazı ilkeler belirlenmiştir. Axie Infinity teknik makalesi ve yol haritası incelendiğinde, oyunculara birçok seçenek sunan bir sanal evren olduğu görülmektedir. 

  Oyuncuların evcil hayvan olarak sahip oldukları Axies yaratıklarıyla dolu bir evrendir. Kendi Axies’leri için savaş, üretme, krallık inşa etme ve yükseltme amaçlı birçok işleme olanak tanınmaktadır. Evrenin aynı zamanda ekosisteme katkılar yoluyla kazanacakları kaynaklara da gerçekten sahip olmaları hedeflenmektedir. Çoğu metaverse projesinde olduğu gibi sanal dünya ile gerçek dünya bir noktada kesişmekte ve avantajlar sağlamaktadır. Axie Infinity projesi de tüm bu fırsatları sunmayı hedeflemektedir. Projenin diğer öne çıkan detayları ve merak edilen teknik makalesine (whitepaper) https://axieinfinity.com/ bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  Axie Infinity (AXS) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Vietnam merkezli bir ekip tarafından geliştirilen Axie Infinity, Sky Mavis adlı teknoloji odaklı bir şirket tarafından 2018 yılında tasarlanmıştır. Trung Nguyen ve Aleksander Larsen tarafından kurulan firma, birçok başarılı projede adından söz ettirmiştir. Platformun CEO’luk görevini ise Trung Ngyung yapmaktadır. COO görevini ise kurucularından bir diğer olan Aleksander Larsen yapmaktadır. 

  Axie Infinity platformunun arkasındaki ekip toplamda 25 tam zamanlı çalışan önemli kişilerden oluşmaktadır. Ekibin büyük bölümü daha önce de benzer alanlarda görev yapmış ve iyi bir kariyere sahip deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Arkasındaki güçlü geliştirici ve yönetim ekibi sayesinde başarısının da sürdürülebilir hale getirilmesi hedeflenmektedir. 

  Axie Infinity (AXS) Kullanım Alanları Neler?

  Axie Infinity Shards (AXS) olarak bilinen ve Axie Infinity platformunun kendine has benzersiz tokeni olan AXS, birçok farklı işlem için kullanılabilmektedir. Ekosistem içinde Axie Community Treasury fonlarının nasıl harcanacağı konusunda kritik oylamalarda söz hakkı vermesi için de kullanılmaktadır. AXS sahiplerinin stake ederek, oyunu oynarken ve önemli yönetim oylarına katılarak ödül talep etmeleri de mümkündür. Oyuncular arasında da içerik insiyatifleriye AXS kazanmaları mümkündür. Kullanım alanıyla oldukça geniş ve işlevsel özellikleri dikkat çekmektedir. Piyasalarda da yatırım amaçlı olarak kullanımına rastlanmaktadır.  

  Axie Infinity Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Axie Infinity, kendine has özellikleri ve projenin ortaya çıkmasındaki temel hedefleri ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Çok sayıda farklı potansiyel özelliğe sahip vücut parçalarını barındıran her Axie, kendi savaş hamlesine sahip oluyor. Hem oyun özelinde hem de teknik açıdan Axie Infinity benzersiz bir yapıda değerlendirilmektedir. Projenin öne çıkmasını da sağlayan bu benzersiz özelliklerden bazıları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Blok zincir tabanlı diğer oyunlardan farklı olarak nüfus kontörlü kapsamında en çok 7 defa yaratık üretilebilmektedir. 
  • Oyuncuların nadir ve güçlü Axie yavrusu oluşturmak için kendi çiftleşme merkezine sahiptir. 
  • Axie üretimi için 0,005 ETH’ye ek olarak Small Love Potion (SLP) token kullandırılmaktadır. 

  Güncel AXS Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 AXS fiyatı %axie-infinity+try% TL. Döviz cinsinden ise %axie-infinity+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Axie Infinity  24 saatte %axie-infinity+yuzde%.

  Axie Infinity (AXS) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Axie Infinity projesinin ve projenin belirteci AXS Coin’in avantajları kadar dezavantajları da dikkat çekmektedir. İyi bir yatırım stratejisi oluşturmak için söz konusu artı ve eksi yönlerin doğru değerlendirilmesi şarttır. Henüz riskli bir yapıda görünen projenin tokenına yatırım yapmak isteyenlerin güncel verilere göre hareket etmesi daha doğru olacaktır. Axie Infinity avantajları ve dezavantajları ise şöyledir:

  • AXS sahipleri ise enflasyon oranına bağlı olarak stake ile pasif gelir elde edebilmektedir.
  • Popüler bir blok zincir oyun platformu olarak gelecek vaat etmektedir. 
  • Yaşadığı siber saldırılar nedeniyle ciddi riskler barındırmaktadır. 
  • Piyasa belirsizliklerinden AXS fiyatı negatif yönde etkilenmektedir. 

  Axie Infinity (AXS) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Axie Infinity (AXS), güvenilir ve popüler birçok borsadan temin edilebilmektedir. Ayrıca birçok kripto para, sabit coin ve fiyat para ile işlem yapılması da bu borsalar sayesinde mümkün hale getirilmiştir. AXS listeleyen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance
  • Huobi Global 
  • FTX
  • Bithumb
  • KuCoin
  • Gate.İo 
  • Kraken

  AXS Coin Piyasa Bilgileri

  Toplam arzı 270 milyon seviyesinde olan Axie Infinity (AXS), Kasım 2020 tarihinde 53.5 milyon seviyesinde dolaşımdaki tokeni ile dikkat çekmiştir. Toplam arzın içinde %11’lik kısım Binance Launchpad IEO satışında, her Axie Infinity token için 0,10 USD olacak biçimde katılımcılara tahsis edilmiştir. Yüzde 4’lük kısım ise özel satışa ayrılmıştır. Tüm bunlara ek olarak yüzde 29 oranında stake ödülleri için ve yüzde 20 play – to – earn (oynadıkça kazan) havuzuna ayrılmıştır. Ekosistem fonuna ise %8 tahsis edilmiştir. 2026 yılının başlarına kadar AXS tokenlerinin %100’ünün dolaşıma girmesi beklenmektedir.  

  Axie Infinity (AXS) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Axie Infinity (AXS) listeleyen platformlara erişim sağlayarak ticareti yapılabilmektedir. AXS satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • 1. Adım: İlgili kripto platformlarının web sitesi veya mobil uygulamasına erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: Hesap oluşturulur.
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama ve para aktarma işlemleri yapılır. 
  • 4. Adım: BUSD, USDT, PHP, AUD, EUR gibi çiftler ile alım yapılabilir. 
  • 5. Adım: Güvenilir cüzdanlarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Axie Infinity, son yılların en popüler blok zincir tabanlı oyun projelerinden biridir. Metaverse dalgası ile gelen başarısı ise dikkat çekmektedir. Metaverse kavramının popülerlik kazanmasının ardından Axie Infinity projesi ise ciddi bir konuma ulaşmayı başarmış projeler arasında gösterilmektedir. Uzmanlara göre AXS Coin geleceği oldukça parlak gözükmektedir ancak negatif etkenler de unutulmamalıdır. Siber saldırılar ve piyasa riskleri ise negatif etki yaratmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle