Litecoin (LTC) nedir, nasıl alınır?

  Litecoin, 7 Ekim tarihinde eski bir Google yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından piyasaya çıkarılan kripto para cinsidir. Litecoin eşten eşe açık kaynaklı bir yazılım üzerinde çalışır. Altyapısına bakıldığında Bitcoin ile teknik anlamda birçok benzerliğe sahiptir. Litecoin için kripto para dünyasında "gümüş Bitcoin" ifadesi kullanılır. Kısaltması ise LTC olarak bilinir.

  Litecoin, dünyadaki herhangi birine sıfıra en yakın maliyette ve anında ödeme gerçekleştirmek için kullanılan kripto para birimidir. Tamamen merkezsiz ve açık kaynaklı olan küresel bir ödeme ağı olarak da bilinir. Diğer yandan blok işleme süresi en düşük olan kripto para birimlerindendir. Bitcoin ağında bir bloğun oluşum süresi 10 dakikayı bulurken Litecoin ağında 2,5 dakika içinde blok oluşumu sağlanır. Litecoin düşük işlem ücretleri kapsamında transferi destekler. Scrypt algoritmasını kullanan Litecoin daha hızlı işlemler sunar.

  Litecoin (LTC) Nedir?

  Litecoin, Bitcoin üzerinde yer alan bazı hataların gözden geçirilmesi ardından üretimi gerçekleştirilmiş kripto para birimidir. Amacı daha teknolojik, hızlı ve düşük maliyetli koşullar sunmaktır. 2011 senesinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir.

  Herhangi bir merkeze bağlı bulunmayan, açık kodlu blockchain sistemi üzerinden işlem gören kripto para birimi, ilk çıktığı dönemlerde büyük bir başarı yakalamıştır. Diğer kripto para cinslerine göre daha fazla depolama imkanı sunan Litecoin 9 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahiptir. Çok düşük maliyetlerde para transferi yapabilmeyi sağlamak amacıyla geliştirilen kripto para birimi Litecoin, ilerleyen sürede işlem onayında sağladığı hız ile yatırımcılarca en çok tercih edilen 2. kripto para olmayı başarmıştır.

  Litecoin aynı zamanda kişiler bilgisayarlar üzerinden sürekli olarak madencilik işlemi yapılabilmesine imkan sunan kripto para birimidir. Bu özelliği ile Bitcoin madenciliğine rakip bir madencilik dalını ortaya çıkaran kripto para olarak tanınır.

  Ne Zaman Çıktı?

  Litecoin, eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından 2011 yılında geliştirilmiştir. Dijital altın olarak tanımlanan Bitcoinden sadece 2 sene sonra piyasaya çıkmıştır. Bu tarihlerden itibaren dijital gümüş olarak adlandırılmaya başlamıştır.

  2013 senesinde Litecoin için ciddi gelişmeler yaşanmıştır. 2013’ün Kasım ayında Litecoin sadece 24 gün içerisinde %100 değer kazanmıştır. 1 milyar dolarlık piyasa değerine bu dönemde ulaşan kripto para, gelişmeye devam ederek en değerli 2. Kripto para olma özelliğini kazanmıştır.

  2017 Mayıs tarihinde Zürih’ten San Francisco’ya bir saniyenin altında gönderimi yapılan 0,0000001 LTC ile Litecoin ilk Network işlemi tarihe geçmiştir. 2017 senesinde oldukça geniş bir kitleye ulaşarak en verimli dönemlerinden birini geçirmiştir. Ocak 2017 ila Aralık 2017 tarihleri arasında fiyat değeri 4 dolardan 350 dolara yükselerek, rekor bir fiyat değerini kırmıştır. Bir içerisinde %8000’in üzerinde büyüme yaşayarak, tüm yatırımcıların dikkatini çekmiştir.

  LTC Hangi Ülkenin Parası?

  LTC herhangi bir ülkeye bağlı bulunmayan kripto para birimidir. Charlie Lee tarafından geliştirilmiştir. Merkezsiz kripto para birimi olarak bilinir. LTC bir banka, bir hükümet veya ülke tarafından piyasaya sürülmemiştir. Madencilik yapmak isteyen kişiler tarafından dünyanın her alanında üretilebilir ve satışa sunulabilir. Ülkeler üzerinde oluşan kriz durumlarından ve enflasyondan etkilenmez.

  Diğer yandan merkeziyetsiz yapısı ile bir banka kuruluşuna ihtiyaç duyulmadan, yatırımcılar arası doğrudan bağlantı ile takas edilir. Sistemi üzerinde var olan ve yatırımcılara verilen özel anahtar kodlar ile güvenliği otomatik şekilde sağlar.

  Bu kripto para cinsinin herhangi bir ülkeye veya bankaya bağlı olmaması, saklama koşullarını da etkiler. Litecoin bir banka hesabı içerisinde saklanamaz. Kripto parayı muhafaza etmek için hiçbir ülke sistemine bağlı bulunmayan donanım ve dijital cüzdan tipleri kullanılır. LTC ile uyumlu olan cüzdan tipleri içerisinde, alım-satım işlemlerinden elde edilen LTC miktarı saklanır. Bu kapsamda merkeziyetsiz kripto para birimi uçtan uca şifreli ve anahtar kodlu cüzdanlar için güvenlik altına alınır.

  Litecoin (LTC) Nasıl Üretilir?

  Litecoin, iki farklı şekilde üretilebilir. İlk yöntemde ASIC cihaz kullanımıyla, ikinci yöntemde ise ekran kartından yararlanarak LTC üretmek mümkündür. ASIC cihaz edinen kişiler ve yüksek performanslı bir ekran kartına sahip kullanıcılar, bir LTC cüzdanı edindikten sonra madencilik havuzlarına dahil olurlar. Bu alanda Litecoin yatırımcı işlemleri sırasında ortaya çıkan matematik kodlu bir dizi problem, madenciler tarafından çözülür.

  Yapılan her bir çözüm ardından bir blok oluşur. Bu blok iki yatırımcı arasında takası sağlayan dijital yapıdır. Her bir blok oluşturma ve onay adımında LTC açığa çıkar. Bu kapsamda üretimi sağlanan LTC’lerin bir kısmı ise madencilere hediye olarak verilir. LTC üretimini dünyanın farklı yerlerinden farklı kullanıcılar gerçekleştirirler. Dileyenler bu işi yasal bir sıkıntı yaşamadan gerçekleştirirler.

  Litecoin üretim sistemine bakıldığında BTC ardından bir yeniliği ortaya çıkardığı gözlemlenir. Bu yenilik ASIC cihaza ihtiyaç duyulmadan daha düşük maliyet kapsamında ekran kartı kalitesine sahip bilgisayar üzerinden LTC üretimidir. Ekran kartı sayesinde üretim işlemleri daha düşük maliyet ve daha az enerji tüketimi avantajları kapsamında gerçekleştirilir.

  Diğer bir üretim şekli ise LTC geliştiricileri tarafından yapılan üretimdir. Geliştiriciler madencilik adımlarını kullanarak LTC’yi piyasaya ilk sundukları dönem bu işlemi gerçekleştirmişlerdir.

  Litecoin (LTC) (minning) Nasıl Yapılır?

  Litecoin minning farklı yöntem adımları izlenerek yapılabilmektedir. Minning yöntemlerine ilişkin bilgiler ise şu şekilde sıralanır:

  • Solo Madencilik: Kişinin gerekli tüm ekipmanları bireysel olarak temin etmesi ardından, hiçbir alana bağlı olmadan yaptığı madencilik tipidir. Bu madencilik tipinde tüm üretim bireysel yapıldığından madenci havuzlarına ücret ödenmez. ASIC cihaz temini ardından, yüksek enerji kaynağı ile matematik kodların çözülmesine dayanır.
  • Madencilik Havuzu İle Minning: Solo madencilik masraflarını ortadan kaldıran ve daha düşük sermaye ile LTC üretimine imkan tanıyan madencilik tipidir. Bu kapsamda yüksek performanslı bir bilgisayar ile 50 bin kullanıcının bulunduğu madencilik havuzu içine giriş yapılır. Sisteme özel matematik kodlar çözülerek LTC açığa çıkarılır.
  • Litecoin Mining Poll: Bu yöntem kapsamında Litecoin tarafından sunulan ve madencilerden her hangi bir ücret talep etmeyen Litecoin Mining Poll’a giriş yapılarak, gelen matematik problemler çözülür. Açığa çıkan LTC’ler içinden hediye alınır. İşlemi gerçekleştirmek için yüksek performanslı ekran kartına sahip bir bilgisayar edinilmelidir.

  Konu olan farklı tip minning seçeneklerinin hepsinde enerji tüketimleri ve harcanan maliyet değerleri farklıdır. Bireysel madencilik işlemlerinde üretim için harcanan maliyet tutarı daha fazla iken havuz içi işlemlerde madencilerin kazançlarını yükselten koşullar daha fazladır. Ancak havuz içinde kazanç sağlamak için 50 bin kişilik topluluk arasından en hızlı şekilde matematik kod çözümü gerçekleştiren madenciler arasına dahil olunması gerekir.

  Litecoin Nasıl ve Nereden Alınır?

  Litecoin, kripto para borsaları içerisinden alınır. Satın alma işlemini gerçekleştirmek için internet üzerinden web platformlarına erişim gerçekleştirilebilen kripto para borsalarında hesap açılışı yapılmalıdır. Bu işlem için platformların ana sayfa alanlarında yatırımcılar için sundukları "üye ol" sekmesine girilmelidir. Sekme içinde ise kayıt işleminde kullanılacak bir tablo yer alır.

  Bu tablo üzerinden talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri yatırımcı tarafından doldurularak "kaydet" kutucuğuna tıklanır. İşlem ile açılan hesap üzerine kripto para borsasının belirtmiş olduğu tutarda para bakiyesi, banka hesabından transfer edilir. Hesapta oluşan bakiye ile bulunulan profil sayfasındaki "satın alma işlemleri" bölümüne giriş yapılarak LTC satın alma emri verilir. Bu işlem bazında kripto para cinslerinin sıralandığı pencereden "LTC" isim kısaltması seçilmelidir. Satın alma işlemi tamamlandığında, BTC miktarı cüzdana yansır.

  Litecoin (LTC) Avantajları Neler?

  Litecoin avantajları hakkında detaylar şu şekildedir:

  • Litecoin çok düşük işlem ücretleri ile takas imkanı sunar.
  • Kripto para borsalarında alınıp satılarak kar elde etme imkanı sunar.
  • Bitcoin üzerinde yaşanan düşük işlem hızında blok oluşum problemini ortadan kaldırır. İşlemler maksimum 2,5 dakikada gerçekleşir.
  • ASIC cihaza gerek duyulmadan ekran kartı üzerinden madencilik yapılabilmesine imkan sağlar.
  • Madencilik işlemlerinde daha düşük enerji tüketimi ile LTC üretim şansı bulunur. Bu kapsamda maliyetler düşerken madenciler daha fazla kazanç sağlar.
  • Dünyanın neresinde olunursa olunsun, tercih edilen herhangi bir ülkeye LTC gönderimi, saat kısıtlaması yaşamadan yapılır.
  • Çok düşük tutarlar ile kripto para gönderimi sağlanır. 0,0001 LTC gibi bir değer cüzdanlar arası iletilebilir.
  • Kendisi iyi uyumlu cüzdanlar içinde yüksek güvenlikli özel anahtar şifreler altında saklanabilme avantajı sunar.
  • Diğer kripto para birimleri takas edilebilme avantajı sunar.
  • Geniş işlem ağında hemen hemen tüm kripto para borsalarında yatırım yapabilme olanağı sunar.
  • Tercih edilmesi halinde Dolar ve Euro cinslerine dönüştürülebilir.

  Bu gibi avantajları sunan LTC kripto para piyasası içinde popüler ve çokça tercih edilen bir kripto para birimidir.

  Litecoin (LTC) Dezavantajları Neler?

  LTC dezavantajı 2015 senesinde bir Flood saldırısına maruz kalmasıdır. Bu saldırı kapsamında Litecoin ağına yüzbinlerce işlem gönderilmiştir. Kötü niyetli yazılımcılar tarafından sisteme zarar vermek amacıyla gerçekleştirilen bu işlem, sistemin hack girişimlerine açık olduğu imajını yaratmıştır. Diğer yandan sahip olduğu minimum rakamda kripto para transferi yapabilmeyi destekleyen vizyonu ile uzun vadeli yatırım tiplerini destekler. Bu durum kısa vadede, yüksek kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için bir dezavantajdır.

  Litecoin (LTC) İle Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Litecoin ve Bitcoin arasındaki farklar şöyledir:

  • Litecoin işlemlerinde her bir blok oluşumu 2,5 dakika içinde tamamlanırken, BTC işlemlerinde bu süre 10 dakika üzerindedir. Bu kapsamda LTC, BTC’den daha hızlı işlem süresi sunar.
  • Litecoin algoritması sayesinde kişisel bilgisayar üzerinden, sürekli olarak madencilik yapılır.
  • BTC madenciliği için ise ASIC cihaz kullanımı gerekir.
  • Litecoin sayesinde madencilik işlemleri düşük maliyet ve düşük enerji tüketimi ile gerçekleştirilir.
  • BTC madenciliğinde yüksek elektrik gücü sağlayan kaynaklara ihtiyaç duyulur. Ekstradan cihazları soğutmak amacı ile özel aletler alınır.
  • BTC piyasa dolaşım değeri 21 milyon ile sınırlandırılmıştır.
  • Litecoin için piyasa dolaşım değeri 84 milyon olarak belirlenmiştir.
  • Litecoin takas işlemlerinden kesilen işlem ücretleri BTC işlem ücretlerine kıyasla daha düşüktür.
  • BTC ile dünyanın öbür ucundaki bir kişiye 0,0001 oranında kripto para gönderimi yapılamazken, LTC ile bu mümkün hale gelir.

  Bu gibi temel farklara sahip olan LTC ve Bitcoin kripto para cinsleri birçok platform üzerinde aynı anda işlem görürler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle