Litecoin (LTC) nedir, nasıl alınır?

  Bu içeriğimizde sizlere BTC’nin gelişmiş bir forku (çatallanması) olan Litecoin (LTC)’yi anlatıyorız. Litecoin nasıl alınır, avantajları neler, analistler onun için hangi fiyat tahminlerini yapıyor gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

  Litecoin (LTC) Nedir?

  Litecoin, BTC üzerinde yer alan hataları gidererek blockchain yazılımın geliştirilmiş bir halidir. 2011’de Charlie Lee tarafından geliştirmiş altcoindir. Bitcoin blok zincirinin bir uzantısı olarak tasarlanmıştır. Kendine has bir algoritmayı geliştiren LTC Coin, işlem hızı yüksek bir kripto para olarak bilinmektedir. LTC ile ödeme kabul eden pek çok markadan alışveriş yapılmasını sağlar. Litecoin ayrıca bilinen ilk altcoin olarak bilinir.

  Projenin Amacı ve White Paper

  Litecoin projesinin amacı, Bitcon’den daha gelişmiş bir kripto para sunmaktır. Amaç, BTC’den çok daha verimli ve teknolojik bir modelinin var olabileceğini göstermektir. Diğer bir amaç ise blok üretim hızını en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Bu amacına ulaşan Litecoin projesi salım-satım emirlerinde Bitcoin’in sunduğundan çok daha hızlı emir onayını sunar. Proje hakkında daha detaylı bilgileri almak için https://litecoin.org/tr/ linkinden Whitepaper’ı görüntüleyebilirsiniz.

  LTC Yorum

  Analistler ve LTC Coin yatırımcıları, LTC Coin için oldukça iyimser yorumlarda bulunuyorlar. Onun kısa vadeli yatırım kararları için ne kadar uygun olduğundan söz ediyorlar. LTC Coin’in hem tarihsel açıdan trendi istikrarlı devam ettirme hareketinin önde olduğunu hem de avantajlarının fazla olduğunu belirtiyorlar. Hız sayesinden bir yatırım pozisyonunu kaybetmeden işlem yapmak için onu tercih ettiklerini belirtmişler.

  Litecoin Geleceği Ne Olur?

  Analistler LTC Coin’in yakın geleceğinde fiyat düşüşü olabileceğini açıkladılar. Ancak aynı tabloyu 2021 ikinci yarısı için beklemediklerini ifade ettiler. Analistlere göre LTC Coin 2021 ilk yarısında değer kaybına uğrayabilir. Fiyatı ise 210.00 dolar 220.00 dolar bandı arasına düşebilir. 

  2021 senesi ikinci yarısının ortasından ise durumun tam tersine dönebileceğini açıkladılar. Analistler ikinci periyot içinde LTC Coin fiyatının 230.00 dolar ile 240.00 dolar badı arasında olabileceğini düşünüyorlar. 

  Fiyatı Ne Kadar?

  Kripto para borsalarında güncel 1 LTC fiyatı %litecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %litecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Litecoin 24 saatte %litecoin+yuzde%.

  Bu fiyat tüm kripto paraların fiyatlarında olduğu gibi anlık bir değişime uğrayabilir. Piyasa volatilitesinden etkilenen fiyatları takip etmeden alım-satım yapılmamalıdır.

  Litecoin Nasıl Alınır?

  Litecoin (LTC) almak için izlenmesi gereken aşamalar:

  • 1. Adım: Litecoin (LTC), Huobi Global, Binance, Coinbase Pro, Gate.io gibi kripto para borsalarının işlemlerinde yer alır. Bu borsalardan seçilene internetten giriş yapılabilir.
  • 2. Adım: Borsaya erişim sağlandıktan hemen sonra, bu alanda hesap açılması ve KYC onan işleminin tamamlanması gerekir.
  • 3. Adım: Gerekli hesap açılış onaylarının verilmesi ardından borsadaki “para yatır“ bölümünden cüzdana para yatırılır.
  • 4. Adım: Artık bakiyeye sahip olan hesapla, LTC Coin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gidilmelidir.
  • 5. Adım: Bu işlem sayfası alanında uygun görülen fiyattan LTC Coin alım emri verebilir diğer yandan mevcut fiyat üzerinden satın alım yapma şansı da bulunur.
  • 6. Adım: Aldığınız LTC Coin miktarını hesaba bağlı sanal cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Daha güvenli bir saklama yolu için donanım cüzdanda LTC Coin saklayabilirsiniz.

  Bu sıralanan adımları doğru şekilde izlemeniz halinde alımı sağlıklı şekilde tamamlayabilirsiniz.

  Avantajları Neler?

  Litecoin avantajları şöyledir:

  • Hızlı İşlem Onayı: LTC Coin işlemlerinde  blok için oluşma süresi oldukça kısadır. Hız yükseltir. Buna bağlı olarak LTC Coin transferlerinde ve alım-satım işlemlerinde onay sadece 2,5 dakikada alınır. BTC işlemlerinde bu süre 10 dakikadır.
  • Erişilebilirlik: LTC Coin bir çok kripto para borsasında işleme girer. Dünyaca ünlü olan işlem hacmi yüksek borsalarda onunla yatırım yapılabilir. İstenilen alandan ona erişilir. 
  • Fiyat Performansı: Tarihsel grafiklerine bakıldığında değer kazanımlarının daha fazla meydana geldiği görülür. Fiyatının ilerleyiş performansı iyidir.

  Dezavantajları Ne?

  Litecoin dezavantajları:

  • BTC ile Karşılaştırma: BTC’nin belirli kusurlarını yok edeceği iddia edilen ve ardından hayata geçirilen LTC Coin her zaman BTC ile kıyaslanır. BTC teknolojik açıdan geride olsa da fiyat performansı açısından LTC’nin önüne çok kez geçmiştir. Bu durum yatırımcı yönün buraya kaymasına ve fiyat oynaklıklarına daha fazla sebep olabilir. 
  • Saldırı Riski: LTC Coin sanal cüzdanlarda saklanırken olası saldırı riski altındadır. Donanım cüzdanda saklaması tercih edilir. 

  Sonuç Olarak: LTC, Bir Çok Avantaj Sunuyor!

  Litecoin 2021 yılının ikinci periyodunda değer kazanabileceği düşünülüyor. BTC’den çok daha hızlı işlem onayı sunmasıyla öne çıkan altcoin’in geleceği bu açıdan parlak görünüyor. LTC Coin, en eski altcoinlerden biri olmasına rağmen hala ilk on kripto para içerisinde bulunarak kendisini çoktan ispatlamış durumda. Gelecekte nasıl bir noktada olacağını ise ilerleyen süreçte birlikte izleyeceğiz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle