Ripple (XRP) nedir, nasıl alınır?

  Ripple Labs şirketine doğrudan bağlı olan XRP Coin hakkında bilgileri bu yazımızda sunacağız. Merkeziyetsiz yapısı ile öne çıkan ancak Blockchainde işlem gören XRP Coin nasıl alınır, hakkında yorumlar neler, avantajları ve dezavantajları nedir sorularına bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız. 

  Ripple XRP Coin Nedir?

  Ripple XRP Coin, 2021 senesinde piyasaya çıkmış olan Ripple ödeme ağı sisteminin kripto para birimidir. XRP Coin diğer kripto para birimlerinin çoğundan farklı olarak bir merkeze bağlıdır. Blockchain üzerinde işleme giriyor olmasına rağmen, işlemde yer alan tüm defterler Ripple Labs şirketi tarafından yönetilir. XRP Coin, SEC davalarını yaşamadan önce Ethereum ile rekabet içinde olması beklenen bir kripto para birimiydi. 

  Projenin Amacı ve White Paper

  Ripple XRP Coin temel olarak tüm finansal şirketler, bankalar ve ülkeler tarafından kullanılan ödeme aracı olmayı amaçlıyor. Zaten bu yüzden merkeziyetsizlik yerine merkeziyetli bir yapıda işleme girme modelini benimsemiştir. 

  XRP Coin’in kurumsal bir merkeze bağlı olmasının sebebi, ödeme sağlayıcısı firmaların ve bankaların en çok tercih ettiği kripto para olma amacına sahip olmasıdır. Diğer yandan Ripple platformunun ise en çok tercih edilen transfer sistemi olması Ripple Labs kurucuları tarafından amaçlanır. Daha kapsamlı bir bilgiyi ise şu linkten erişeceğiniz Whitepaper ile öğrenebilirsiniz. 

  XRP Coin Yorum 2021

  Analistler XRP Coin için yorumlarında karamsar bir havayı öne çıkarıyorlar. Çünkü Ripple XRP Coin her geçen gün sansasyonel haberler ile gündeme geliyor. Analistler SEC davasının XRP Coin’in hem bugününde hem de geleceğinde belirsizliklere sebep olduğunu belirtiyorlar. 

  Dava süreci sonuçlanmadan kripto para borsalarının ve yatırımcıların XRP Coin’e eskisi kadar sıcak yaklaşmayacaklarını yorumlarında belirtmişler. Yatırımcılar ile XRP Coin ile kayda değer bir yatırım pozisyonuna girmekte şuan kararsız olduklarını sıklıkla dile getirmişler.

  XRP Geleceği Ne Olur?

  Analistler XRP Coin ileri geleceğinin belirsizlikler ile dolu olduğunu açıklıyorlar. Çünkü SEC davası ardından XRP Coin bir menkul kıymet olarak mı tanımlanacak yoksa bir kripto para olarak mı kalacak bilemediklerini ifade ediyorlar.

  Diğer yandan SEC davasının ilk duruşmaları ardından Ripple Labs’ın bu süreden karlı çıktığını açıkladılar. Analistler ilk duruşma ardından pozitif gelişmelerin yaşandığını bunun ise XRP fiyatlarına hemen yansıdığını belirttiler. İyiye giden durumla birlikte XRP Coin için yakın gelecekte değer kazanımı olabileceğini ifade ediyorlar. 2021 ilk periyodu sonlanmadan XRP Coin fiyatının 1.49 dolar ile 1.62 dolar bandı arasında olabileceğini düşünüyorlar.

  Ripple XRP Fiyatı

  En son gelen güncel verilere baktığımızda 1 XRP coin fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple fiyatı 24 saatte %ripple+yuzde%.

  XRP Coin diğer kripto paralar gibi piyasa volatilitesinden etkilenen bir altcoindir. Anlık fiyat takibi yapılmadan alım-satım emirlerinin verilmemesi önerilir.

  Ripple XRP Nasıl Alınır?

  Ripple XRP Coin almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: İnternet üzerinden Binance, Huobi Global, KuCoin, Bitstamp borsalarından herhangi birine erişilir.
  • 2. Adım: Borsa platformu ana sayfasından “yeni kayıt“ sekmesine tıklanır.
  • 3. Adım: Ekrana gelen hesap açma tablosuna e-posta ve kimlik bilgileri girilip, onay verilir.
  • 4. Adım: Onayla erişilen ana sayfadan “para yatırma işlemi“ sekmesine tıklanır.
  • 5. Adım: Açılan yeni tablodan hesaba yatırılacak para birimi, tutarı işaretlenip, kredi kartıyla ve banka kartıyla para transferi seçenekleri arasından seçim yapılır.
  • 6. Adım: Seçinle ekrana gelen boşluğa karta dair talep edilen kar numarası gibi bilgiler girilip, onay verilir.
  • 7. Adım: Açılan pencereden “kripto para al“ konutuna tıklanıp, gelen tablodan XRP kripto para birimi, ardından alınacak miktar tercih edilerek, “satın al“ komutuna tıklanır.

  Bütün aşamalar sonunda satın alma emri başarıyla verilmiştir. XRP miktarı kripto para hesabında görüntülenebilir.

  Avantajları Neler?

  XRP Coin fırsatları hakkında detaylı bilgiler:

  • En Düşük Transfer Maliyeti: XRP Coin işlemleri arasında yer alan cüzdanlar arası transferde temel amaç kripto para dünyasının en düşük masrafını sunmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken XRP Coin ile sınır ötesine transfer düşük masraflarla yapılmamakta, en düşük masraf ile yapılmaktadır. Kripto para birime ait Whitepaper’da yer alan temel amaçlardan biri de budur.
  • Yüksek Erişilebilirlik: XRP Con likiditesi farklı olan birçok borsada listelenir. Bu yüzden farklı borsalarda hesabı olan yatırımcıların neredeyse tümü ona oldukça rahat bir şekilde ulaşabilir. Ona erişmek için özel bir borsada hesap açama zahmetine girilmez.
  • İş Ortaklıklarının Fiyata Desteği: XRP Coin ödeme aracı olarak kullanılabilir bir altcoindir. Bu yüzden geleneksel finans sisteminde yer alan önemli kurumlarda belirli alanlarda onunla ödeme kabul ediyorlar. Bu fiyata değer katabilecek bir faktör olduğundan yatırımda avantaj dönüşebilir.

  Dezavantajları Ne?

  XRP Coin’in eksileri:

  • Gündem Haberlerini Çok Meşgul Etme: XRP Coin 2021 yılında gündem haberlerinde en çok yer altcoinler arasındadır. Bu haberler ile genel olarak sansasyonel detayları içeriyor. Bildiğimiz gibi sansasyonel haberler ise kripto para fiyatını beslemeyen faktörler arasındadır. Bu yüzden yatırımcılar gündeme bağlı fiyat düşüş riskleri ile sıkça karşılaşabilirler.
  • SEC Davası: XRP Coin için SEC’in açmış olduğu bir dava bulunuyor. Bu davanın sonucunun belli olmaması ise yine fiyat değerlerine yönelik yüksek oynaklığı ortaya çıkarabiliyor.
  • Borsa Listesinden Çıkarılma Riski: SEC Davasında olumlu gelişmeler yaşamdan önce 2021 başlarından XRP Coin Binance ve diğer kripto para borsalarında askıya alındı. Bir çok borsa onu liste dışı etti. Bu durum SEC davası sonuçlanmadıkça yatırımcının aklında tekrar liste dışı olma olasılığına dair doru işareti yaratıyor. Yine değer kaybına neden olabilecek negatif bir faktör açığa çıkıyor. 
  • Menkul Kıymet Tanımasına Yönelik Risk: SEC davası sonunda eğer SEC kazanırsa XRP Coin’in menkul kıymet olarak tanımlanma riski bulunuyor. Bu da kripto para vasfına artık sahip olmaması demen oluyor. 

  Sonuç

  XRP Coin uzak geleceği hakkında analistlerin yorum yapmaktan kaçındıkları bir altcoindir. SEC davasının ilk duruşmalarında yaşanan olumlu gelişmeler ardından 2021 ilk yarısı sonlanmadan değer kazanabileceği aktarıldı. XRP Coin’in fiyatı gelecekteki çeşitli haber ve spekülasyonlara bağlı olduğundan dolayı yatırımcıların son derece dikkatle yaklaşmaları gereken bir altcoin.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle