Ripple (XRP) nedir, nasıl alınır?

  Ripple, Blockchain tabanlı iletişim protokolü olarak ifade edilir. Geleneksel finans sisteminin temel yapı taşları banka kuruluşlarıdır. Günümüzde bu bankalarda para transferlerinin gerçekleşmesi için yavaş yöntemler kullanılır. Özellikle, SWIFT ismi ile bilinen uluslararası para transferleri başta olmak üzere, tüm para transferleri zaman alan ve sonlarında işlem ücretleri talep edilen uygulamalardır. Yüksek işlem ücretlerini ve düşük hız problemini ortadan kaldırmak amacı ile geliştirilen, dünyada adil ve ucuzu para transferleri vadeden protokol ise Ripple olarak biliniyor.

  Ripple Nedir?

  Ripple, 2012 senesinde ortaya çıkan bir ödeme ağı sistemidir. Bu sisteme ilişkin kripto para birimi ise XRP olarak tanımlanmıştır. Ripple’ın XRP’si diğer kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında merkezi yapıya sahip bir kripto para birimi olarak görülür. İşlem gören bütün defterler Ripple şirketi tarafından yönetilirler.

  Ripple finansal kuruluşlar ile ödeme sistemlerinde çalışabilmeyi hedefleyen bir ödeme ağı sistemidir. Bankaların sunduğu işlem ücret maliyetlerinden çok daha az maliyetler ile para transferleri gerçekleştirmeye olanak sağlar. Diğer yandan hız açısından da klasik yöntemleri geride bırakır. Ancak adı son dönemlerde birden fazla sansasyon ile gündeme gelmiştir.

  Ne Zaman Çıktı?

  Ripple, 2012 senesinde çıkmıştır. ABD merkezli Ripple, dolar, Türk lirası, Bitcoin, Litecoin, XRP gibi kripto para ve fiat para ödemelerini destekler. Ripple için fikirsel temel ise 2004 senesinde Ryan Fugger tarafından ortaya atılmıştır. Fugger, projeyi 2012 yılında Jed McCaleb ve Chris Larsen’a devretmiştir. Bu tarih ardından şirket kuruluşu gerçekleşmiştir.

  McCaleb ve Larsen, ilk olarak OpenCoin’i kurdular. 2013’te ise şirket yola Ripple Labs ismi ile devam etmeye başladı. 2015 yılına gelindiğinde markanın adı 2. kez değiştirilerek Ripple olarak belirlendi. San Francisco merkezli şirketin CEO’su ise Brad Garlinghouse oldu.

  XRP Nedir?

  XRP, Ripple tarafından 2012 senesinde piyasaya sürülen kripto para birimidir. XRP, kripto para borsaları üzerinden alım-satım işlemleri yapılabilen bir kripto para birimidir.

  Tüm Ripple işlemlerinde olduğu gibi XRP transferlerinde de XRPL isimli bir defter kaydı tutulur. Defter üzerindeki tüm işlemler ise birbirleriyle kıyaslanamaz bağımsız onaycılar tarafından yönetilir. XRP bu döngü üzerinden işlem gören bir kripto para birimidir.

  Ripple şirketinin sahip olduğu RippleNet adlı takas ağında işlem gören para birimi XRP, kullanıcıların sahip olduğu para değerleri ile takas edilir. Kullanıcılar RippleNet ile paralarını XRP’ye dönüştürebilirken, XRP’lerini kendi para birimlerine çevirerek kullanabilirler.

  Ripple’ı (XRP) Kim Geliştirdi?

  Ripple geliştiricisi, Chris Larsen olarak bilinir. Ripple kurucusu olarak da bilinen ve şirketin eski CEO’su olan Chris Larsen, kripto para yatırımları ile sadece 1 sene içerisinde 14 milyar dolar kazanmayı başaran kişidir.

  Ripple prototipleri için yapılan ilk çalışmalar ise 2004 senesine kadar uzanıyor. EDonkey ağını geliştiren McCaleb’ın dünyanın önde gelen yatırımcılarına Ripple Labs’a destek vermeleri yönünde çağrı gerçekleştirdiği tarih, platform için asıl başlangıç tarihi olarak görülür.

  Ripple kurucuları ise Jed McCaleb ve Chris Larsen olarak kayıtlara geçmiştir. Chris Larsen, kripto para ekosistemi içinde yer alan en zengin kişilerdendir. Geçmişte kripto para alımı gerçekleştiren melek yatırımcılar arasındadır. Finansal hizmet alanında yapılan birçok küresel projenin yönetiminde yer alan Larsen, 1996 senesinde hayata geçirdiği mortgage kredi girişimi E-loan ile adını ilk kez duyurmuştur.

  XRP Ne İşe Yarar?

  XRP’nin işlevleri hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

  • XRP kripto para yatırımı ile aynı anda Ripple şirketine de yatırım yapma işlemini sağlar.
  • Kripto para borsaları içinde alım-satım işlemlerine imkan sunar.
  • Fiat parayı kripto paraya çevirme işlevine sahiptir.
  • Finansal kurumlar için klasik yöntemlerden çok daha hızlı bir ödeme modeli oluşturur.
  • Dünyanın bir ucundan diğer ucuna XRP gönderilmek istendiğinde zaman kısıtlaması olmadan işlem gerçekleştirilir.
  • Uluslararası ödemelerde hız ve düşük işlem maliyetlerinden yararlandırır.
  • Alım-satım işlemleri kapsamında kar kazandırır.
  • Bağlı olduğu Ripple şirketine yatırımcı ağı çeker.

  Avantajları Neler?

  XRP tarafından sunulan avantajlar:

  • Para ve varlık transferlerinde blockchain teknolojisi ile oldukça düşük maliyetler ile çok kısa süre içinde uluslararası gönderim imkanı,
  • Piyasa değeri en yüksek üçüncü kripto para birimi olması ve işlem hacmi büyüklüğü ile her borsada işlem yapabilme avantajı,
  • Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto para birimlerinin aksine kar eden bir şirketin bünyesinde yatırım yapma,
  • Büyük bankalar ve ödeme sağlayıcı firmalar ile günden güne fiyat artışlarının garantilendiği bir alanda işlem gerçekleştirme imkanı,

  Bu imkanların tümü 2020 senesi ortalarına kadar XRP tarafından sunuluyordu. 2021 senesi tablosuna bakıldığında son iki avantaj seçeneğinden yararlanmanın mümkün olmadığı görülür. Birden fazla finansal şirketin 2021’de XRP’yi kullanmaktan vazgeçmeleri ve kripto parayı liste dışı yapmaları, son 2 avantajı ortadan kaldırır.

  Ripple’ın Dezavantajları Neler?

  Ripple’ın dezavantajı tamamen kendine bağlı bir kripto para birimini piyasaya sürmüş olmasıdır. Aslında kripto para birimi için merkeziyetsiz bir sistem kurulması çok daha avantajlıdır. Merkezsiz kripto para birimleri, enflasyondan veya hükümetlerin kararlarından etkilemeyerek fiyat yükselişlerini koruma şansına sahiplerdir. Bu durum yatırımcılara daha yüksek fırsat sunar.

  Ripple ve XRP ise birbirlerine bağlı iki yapı olarak görülürler. Şirketin herhangi bir krizin eşiğine gelirse, XRP fiyatlarında düşüş yaşanır. Bu ilişki ise bir dezavantaj olarak ele alınır.

  Nitekim, 2021 senesinde yaşanan sansasyonlar ile hem Ripple hem de XRP büyük darbe almıştır. Sansasyonlar ardından, ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) Ripple’a dava açarak, XRP fiyatlarının ve işlemlerinin negatif yönde etkilenmesine neden olmuştur.

  Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

  Ripple almak için ilk olarak güvenilir bir kripto para borsası üzerinden hesap açılmalıdır. Bu işlem için Binance gibi güvenilir kripto para borsası platformlarına internet üzerinden erişim sağlanır. Tüm platformların ana sayfalarında ise " üye ol" sekmesi yer alır. Bu sekmeye girilip ekrana gelen tablo üzerine kimlik ve iletişim bilgileri yazılarak "hesap oluştur" komutu seçilmelidir. Ardından erişilen hesap içi alandan "para yatır" sekmesine girip, ilgili teminat tutarı kadar para gönderilir. Yeni ekranda "satın alma" sekmesine girilerek, liste üzerinden XRP kripto para birimi seçilmeli ve hemen ardından alım emri iletilmelidir. Bu komuta tıklama ardından satın alma tamamlanır. Alınan XRP’ler ise cüzdanda görüntülenir.

  XRP almak için uygulanabilecek diğer bir yöntem ise takas olarak bilinir. Aslında bu işlem kapsamında alım emri verilmediğinde tam bir ödeme söz konusu değildir. Kişi XRP almak istiyorsa ve elinde sadece kripto para birimleri varsa takas yoluna giderek XRP edinir. Bu kapsamda BTC’ler ile XRP’ler veya diğer kripto para birimleri değiştirilerek XRP edinilir. Bu XRP’ler aynı şekilde cüzdana yansır. Takas işlemi kripto para borsaları içinden ve XRP işlemlerinin gerçekleştirilebildiği RippleNet üzerinden yapılır. Bir takas işlemi için özel anahtar kod ile tanımlanmış XRP cüzdanına ihtiyaç duyulur.

  Ripple Hangi Bankalar Tarafından Destekleniyor?

  Ripple’ı destekleyen bankalar, Akbank ve Garanti Bankası olarak bilinir. Bu bankalar XRP kullanmazlar, sadece Ripple ağına üye olarak Ripple’ı desteklerler. Bankalar XRP’yi sadece bir transfer aracı olarak kabul ederler. XRP’yi sadece bir yerden diğer yere taşıyarak, kur üzerinde etkide bulunmazlar.

  Ripple net ağında hem tüzel kişiler hem de gerçek kişiler rol oynar. Bu ağ modeli öyledir ki içerisinde düzenli maaş ödemesi yapan kişileri, yatırımcıları, şirketleri, iş yerlerini barındırır. Akbank, Garanti ve diğer destekçi bankalar da bu topluluk içinde yer alırlar. Bu bilgi kapsamında ilk akla gelmesi gereken, bankalar aslında Ripple’ı değil RippleNet adı alan ortamı kullanırılar. XRP için ise doğrudan bir destek söz konusu olmaz.

  Ripple Mining (Ripple Madenciliği) Nasıl Yapılır?

  Ripple’de herhangi bir madenci veya madencilik türü yoktur. Bunun yerine işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi için "merkezi" bir blok zinciri kullanılır. Madencilik diğer kripto para birimlerinin ana ilkelerindendir. Her kripto para birimi için madencilere üretim hakkı tanınır.

  Ripple sisteminde madencilik yapılmadığından tek şans madencilik yapılabilen başka bir kripto paraya yönelmektir. Bir kişi BTC madenciliği yapma ve ardından BTC’lerini XRP’ye çevirme yolunu izler. Diğer bir yöntemde ise ETH üretimi yapılıp, ETH’ler XRP’ye dönüştürülür. Bu işlem için elde bulunan kripto para birimleri Ripple kullanılarak XRP ile takas edilirler. Satın alma veya takas yapma işlemlerinin haricinde başka bir yöntem üzerinden XRP üretmek ve bu kapsamda madenci olmak mümkün değildir.

  Ripple ile madencilik yapılamamasının sebebi ise XRP kripto para biriminin BTC gibi merkeziyetsiz bir anlayışta olmamasıdır. Ripple kurucuları XRP kripto para biriminin bir bölümünü kendi ellerinde tutmayı tercih ederler. Bu yüzden belirli kripto para dünyası yatırımcılarından ve diğer finansal kuruluşlardan tep alırlar.

  Ripple İle Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Ripple ile Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanır:

  • Ripple madencilik işlemleri ile ilgilenmez.
  • Bitcoin üretimi ise madencilerin destekleri ile sağlanır. Madenciler her bir blok üretiminde hem sistem işlemlerini gerçekleştirirler hem de BTC ödülleri kazanırlar.
  • Ripple madencilik üzerinden kullanıcılarına XRP ödülleri vermez.
  • Ripple hızlı ödeme koşullarını destekler.
  • Bitcoin işlemlerinde hız Ripple’a göre düşük seviyelidir.
  • Ripple XRP’si ile yapılan işlemlerin tümünde çok düşük işlem komisyonları açığa çıkar.
  • BTC için yapılan alım-satım ve transfer işlemlerinde ortaya çıkan işlem ücretleri Ripple ücretlerinden daha yüksektir.
  • Ripple son dönemlerde adı sansasyonlara karışmış olan bir sistemdir. Bu durum XRP’de fiyat düşüşleri yoğunluğuna yol açar.
  • BTC için doğrudan yasal yol ile ifade edilmiş negatif tanımlamalar bulunmaz. Ata kripto para birimi olarak gösterilir ve piyasanın en büyük fiyat değerlerini almayı başarmıştır.
  • Riplle bir ödeme ağı, kripto para birimi XRP ise ona teşviği yükselten bir yapı olarak ortaya çıkarılmıştır.
  • Bitcoin direk olarak merkeziyetsiz şekilde alım-satım işlemleri ve insanların kripto paralarını kendileri üretebilmeleri için çıkarılmıştır.
  • Bitcoin nakit para cinsine rakiptir.
  • Riplle ve XRP’si nakit para gibi bir amaç gütmez.

  Bitcoin ve Ripple arasındaki farkların hem konsept hem de işleyiş alanlarına net şekilde yansıdığı görülür. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle