Ripple (XRP) Nedir, Nasıl Alınır Hangi Borsada Var?

  Kripto para piyasalarının popüler ve piyasa değeri en yüksek kripto para birimlerinden biri olan Ripple (XRP), uzun süredir inişli çıkışlı bir grafik izlemektedir. Dava süreci ile çalkantılı bir dönem yaşasa da piyasalardaki konumunu büyük ölçüde korumayı başarmıştır. Yeni yatırımcıların da her zaman ilgi odağında olan Ripple (XRP) hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Ripple projesinin tüm detaylarını inceleyerek doğru bir XRP stratejisi belirlemek için fikir sahibi olabilirsiniz. 

  Ripple (XRP) Coin Nedir?

  XRP, RippleNet adıyla faaliyet gösteren dijital ödeme platformunun para birimidir. XRP aynı zamanda XRP Ledger’ın kendi kripto para birimidir. XRP, Ripple tarafından hem diğer dijital değerlere hem de SWIFT gibi mevcut parasal ödeme platformlarına hızlı, ucuz ve daha ölçeklenebilir alternatif olması için geliştirilmiş bir dijital para birimidir. 

  Ripple (XRP) Projesi ve Whitepaper

  Ripple, ödeme platformu fikrinin ilk olarak 2004’te ortaya çıktığı görülmektedir. Son derece köklü bir proje olan RippleNet, gerçek zamanlı bir brüt hesap kapatma sistemi olarak küresel düzeyde anlık paralar işlemlere imkan vermeyi hedeflemektedir. Projenin detaylarına bakıldığında XRP, Ripple ve RippleNet arasındaki farkların doğru anlaşılması son derece önemlidir.

  Proje kapsamında RippleNet’in dijital para birimi olarak XRP kullanılmaktadır. Ripple Net ise XRP Ledger adlı dağıtık bir defter veri tabanı üzerinde çalışmaktadır. Ripple adlı şirket tarafından işletilen ve gelecek vizyonu ile de dikkat çeken son derece köklü bir proje olarak değerlendirilmektedir. Ripple (XRP) projesinin Whitepaper sayfasında ve Ripple hakkında merak edilen diğer tüm detaylara: https://ripple.com/ bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.  

  Ripple (XRP) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  İlk defa 2004 yılında Ryan Fugger tarafından Ripple ödeme platformu fikri ortaya atılmıştır. Fakat Jed McCaleb ve Chris Larson 2012’de projeyi devralarak geliştirmeye başlamıştır. İlk döneminde ‘’OpenCoin’’ adıyla geliştirilmesine başlanmıştır. Küresel düzeyde ödeme işlemlerinin güvenli, hızlı ve kolay şekilde yapılmasını sağlayan Ripple, Bank of America, Santander, BeeTech, American Express gibi güçlü yüzlerce müşteriye sahiptir. 

  Ripple Kullanım Alanları Neler?

  Ripple, geleceğin finans ağını yaratma hedefini XRP ile büyük ölçüde gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda XRP’nin birçok farklı alanda kullanımı görülebilmektedir. Yüksek performanslı bir küresel ödeme işini kolayca yürütülmesi için kullanılabilir. Uluslararası ödemelerin daha verimli ve hızlı şekilde gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır. Finansal kurumlar ve bankalar tarafından günümüzde yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Piyasalarda ise yatırım amaçlı olarak Ripple (XRP) kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. 

  Ripple Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Ripple’ın kendi yol haritasına göre projeyi benzersiz yapan özelliklerini "İşbirlikçi Vizyon" ve "Güçlü İnovasyon" olarak açıklamıştır. Bu iki kavrama daha yakından baktığımızda ise RippleX, verimli ve birlikte çalışabilir blok zincir teknolojisinin inşa sürecini hızlandırmak için açık kaynak kodu ve geliştirici araçları sağlayan, küresel ödemeler ve ötesini hedefleyen bir projedir. XRP, XRP Ledger’in kendi kripto para birimi olmasına rağmen platformun üzerinde işlem yapmak için tüm para birimleri de kullanılabilmektedir. Bu özelliği de kullanım alanını yaygınlaştırmakta ve projeyi rakiplerinden ayırmaktadır. 

  Genel yapısı itibariyle projenin benzersiz özelliklerine bakıldığında ise şu detaylar ortaya çıkacaktır:

  • RippleNet hesap defteri, Ripple’ın aktif üyesi olduğu XRP topluluğu tarafından yönetilmektedir. 
  • Hesap defteri işlemleri ortalama 3 - 5 saniyede doğrulanmaktadır. Bu özellik iş ispatı madenciliğinin tersi olarak görülmektedir. 
  • Herkes bir Ripple doğrulayıcısı olabilmektedir. 

  Güncel XRP Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Ripple (XRP) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Ripple (XRP) sürekli gelişen ve büyüyen yapısıyla oldukça güçlü bir konumdadır. Piyasa değeri ile lider kripto para birimleri arasında yer alması ve projeye olan güvenin giderek artmasıyla gelecek için de iyi bir görünüm çizmektedir. Projenin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirerek yatırımcıların genel hatlarıyla Ripple’ın doğru bir yatırım olup olmadığı hakkında fikir sahibi olması mümkündür. Ripple (XRP) Coin avantajları ve dezavantajları kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Gerçek dünya için merkezi olmayan finansal çözümler sunar. 
  • Küresel düzeyde anlık parasal işlemlere izin verir. 
  • SWIFT işlemlerinde hem de diğer dijital değerlere göre daha hızlı, ucuz ve ölçeklenebilir bir alternatiftir. 
  • İyi bir piyasa değeri ve sıralaması elde etmiştir. 
  • Yaşadığı dava süreci ve piyasa belirsizlikleri nedeniyle XRP fiyatı risk teşkil edebilir. 

  XRP Coin Hangi Borsalarda Var?

  XRP günümüzde birçok borsada bulunabilir. İşlem hacmi en yüksek güvenilir birçok küresel borsada XRP’ye yer verilmesi ise Ripple’ın bilinirliği ve büyümesinde ciddi bir katkı sağlamaktadır. Yerli kripto para borsalarında ad XRP ticareti yapılmasına olanak tanınmaktadır. Ripple (XRP) listeleyen borsalardan bazıları ise şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • CoinTiger
  • Bybit
  • KuCoin
  • Gate.io
  • FTX 

  XRP Coin Piyasa Bilgileri

  CoinMarketCap verilerine göre XRP piyasa değeriyle ilk 10 kripto para birimi içinde yer almaktadır. 100 milyar maksimum arza sahip XRP, toplam 99 milyar seviyesinin üzerinde arza sahiptir. 2022 yılı itibariyle 50 milyara yaklaşan bir dolaşan arzı ile dikkat çekmektedir. Piyasalarda son derece güçlü bir konumda yer alan XRP, piyasa hakimiyeti ve sıralaması ile dünyanın önde gelen kripto para birimlerinden biri olmuştur. 

  XRP Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Ripple (XRP) birçok kripto para borsasından güvenle satın alınabilmektedir. İşlem çiftleri ile alım satımına izin verilen XRP, sadece kendi platformundan değil, popüler kripto para ve dijital varlık borsalarından da işlem yapılmasını sağlamaktadır. Ripple (XRP) almak için şu adımlar izlenebilir:

  • 1. Adım: XRP listelenen büyük borsalara giriş yapın. 
  • 2. Adım: Borsalardan hesap oluşturun. 
  • 3. Adım: Hesap onayı sonrasında para aktarın.
  • 4. Adım: Tanımlanan hesap bakiyesine göre işlem sayfasında ‘’XRP’’ araması yapın.
  • 5. Adım: ‘’Satın Al’’ seçeneği ile ödeme adımlarını tamamlayın. 
  • 6. Adım: Satın alma işlemi sonrasında güvenli cüzdanlarda saklayın. 

  Özet

  Genel hatlarıyla Ripple projesi, geleceğin finans dünyasında daha şimdiden önemli bir konuma yükselmiştir. Birçok güvenilir iş ortağı banka ve finans kuruluşu ile piyasalarda lider kripto para birimlerinden biri olmayı başarmıştır. Ancak kripto paralar ile ödeme işlemlerine dair henüz yeterli hukuki düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle çeşitli hukuki yaptırımlar ve kısıtlamalar ile karşılaşmaktadır. Bu süreçler nedeniyle proje de zarar görmektedir. Ancak uzmanların Ripple (XRP) geleceği ile ilgili beklentisi genel çerçevede olumlu seyretmektedir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle