Dogecoin nedir? Nasıl alınır?

  Dogecoin Nedir?

  İsmini, 2005 yılında yayınlanan bir çizgi film olan Homestar Runner’dan alan Dogecoin, son zamanlarda kripto para birimleri içerisinde en çok ilgi çekenlerden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. 

  Dogecoin ya da kısaca DOGE, ismini köpek anlamına gelen “dog” kelimesinin kasıtlı bir biçimde yanlış yazılmış halinden alıyor. İnternet fenomeni olan bir çizgi film karakterinden esinlenen bu “meme” token,  Billy Markus ve Adobe şirketinde yönetici olarak görev yapan Jackson Palmer tarafından meydana getirildi. 

  Ne zaman çıktı?

  Jackson Palmer, 2013 yılında, piyasaya birçok altcoin sürülmesini şaşırtıcı bulmuş ve ironi amacıyla “ben de dogecoin’e yatırım yaptım” sözlerini kullanmıştı. 

  Bu tweet bir şaka amacıyla atılmış olmasına karşın, o dönem topluluk içerisindeki kişiler, bunun bir amaca yönelik olduğunu düşünmüşlerdi. Bunda haklı çıktıklarını da söyleyebiliriz. 

  Dogecoin ortaya çıkarılırken, aslında kripto paralara ilginin artması için oluşturulmuştu. Belki de bu ilginin boyutlarının bu denli artacağını kimse ön görmemişti. Kullanımının kolay olması ve gençler tarafından oldukça eğlenceli bulunması sebebiyle, kripto para sektörünün en popüler altcoinlerinden bir tanesi haline geldi. 

  Dogecoin 2012 yılında ortaya çıktı ve o günden bu yana gündem olmayı sürdürüyor. 2013 yılında, Dogecoin ile ilgili oldukça ilginç bir gelişme de yaşanmıştı. Kripto para topluluğu, kendi içerisinde 30 bin dolar değerinde Dogecoin toplayarak, Jamaikalı kızakçıların Soçi’de gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’na gitmelerine yardımcı olmuşlardır. 

  Nasıl bir yapısı var?

  Dogecoin, yapı şekli ile Bitcoin ve Litecoin’e benzemektedir. DOGE sayesinde, bu tip kripto para birimlerine daha kolay ulaşılması planlanmıştır. Hali hazırda bir “meme token” olarak piyasaya sürülen Doge, hiçbir zaman büyük bir farklılık gerçekleştireceğini iddia etmemiştir. 

  2015 yılından beri herhangi bir güncelleme almamış olan Dogecoin, kripto para topluluğunun ilgisi sayesinde ayakta kalmaya devam etmektedir. 

  Dogecoin, diğer kripto paralardan biraz daha farklıdır. Madencileri sürekli ödüllendirmekte ve bu nedenle değer kaybı yaşamaktadır. Kripto para sektörü içerisinde yer alan kişiler, Dogecoin’i bir değer deposu olarak görmemektedirler. 

  Dogecoin Neden Yükseliyor?

  Dogecoin, son haftaların yıldızlarından bir tanesi. Bir meme token olarak piyasaya sürülen kripto para, geçtiğimiz haftalarda bir anda %800’e kadar artış göstermiş ve yatırımcılarını sevindirmiştir. DOGE yaşadığı yükselişler ile beraber, piyasa değerini 1.4 milyar doların üzerine çıkarmış, günlük ticaret hacminde de 1.3 milyar dolar seviyesini bulmayı başarmıştı.

  Dogecoin’in DeFi platformunda da kendisini göstermeye başlayacak olması da, yükselişe etki etmiş olabilir. Dogecoin’in tokenize edilen versiyonu olan renDoge, Ethereum blok zinciri üzerinde işlem görmeye başlayacak. 

  RenDOGE son derece ilginç bir proje olabilir. Yapılan açıklamaya göre, bu kripto paraların bir stablecoin’e çevrilmesi de mümkün hale gelebilir. 

  Dogecoin’in yükselişindeki temel faktörlerden bir tanesi de Reddit’teki, topluluk. Hatırlanacağı gibi , GameStop hisselerinin tavan yapmasını sağlayan Reddit içerisindeki topluluk, bunun Dogecoin için yapılması çağırısında bulunmuştu. İnsanların bu çağrı ile Dogecoin’e yüklenmeleri sağlanmış ve varlığın fiyatı da önemli bir biçimde artmıştır. 

  Dogecoin’in yükselmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Elon Musk oldu. Elon Musk için ayrı bir parantez açmamız gerekiyor.

  Elon Musk ve Dogecoin

  Dünyanın en zengin insanı, Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk, son zamanlarda kripto para sektörünün bayrak figürlerinden bir tanesi haline geldi. Özellikle Bitcoin açıklamaları ve şirketi Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık BTC aldığını duyurmasının ardından, bu popülerlik her geçen gün artmaya başladı. 

  Elon Musk, kripto paralara karşı şüpheci tutumu ile tanınıyordu. Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanılmasının engellemesi gerektiğini savunan Musk, “Bitcoin benim güvenli sözcüğüm değil” diyerek yine kafaların karışmasına neden olmuştu.

  Ancak işler daha sonra farklılık göstermeye başladı. Elon Musk’ın profilini “#Bitcoin” ile güncellemesinin ardından, kripto para topluluğunda en çok konuşulan isim oldu. 

  Elon Musk, Bitcoin hakkındaki şüpheci tutumuna rağmen, yine de DOGE ile alakalı her fırsatta olumlu yorumlar yapması ile tanınıyordu. Musk, ilk olarak Dogecoin ile ilgili, eğlenceli tweet’ler göndermeye başladı. Daha sonra da profil kısmını “Eski Dogecoin CEO’su” olarak güncelledi.

  Musk, Dogecoin hakkında demeç verdikçe, varlığın fiyatı da buna bağlı olarak büyük artışlar gösterdi. Musk geçtiğimiz günlerde, oldukça popüler bir şarkı sözünü paylaştıktan sonra (“who let the doge’s out?” DOGE’un değerinin tekrardan artmasını sağladı. 

  Musk’ın Doge ile ilgili yapmış olduğu son açıklama da oldukça ilgi çekiciydi. Elon Musk çocuğu X Æ A-Xii Musk için Dogecoin satın aldığını açıklayarak, yine DOGE’un değerinin artmasını sağladı. 

  Dogecoin Nasıl Alınır?

  Dogecoin almanın en kısa yolu kripto para borsalarına başvurmaktır. Binance, Coinbase, Kraken v.b. gibi dünyaca ünlü kripto para borsalarına başvurabileceğiniz gibi, ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren Paribu v.b. gibi kripto para borsalarından da Dogecoin satın alabilirsiniz. 

  İlk etapta bir kripto para borsasında hesap açmanız gerekiyor. Her kripto para borsasının, kayıt prosedürlerinde çeşitli farklılıklar söz konusu olsa da, genellikle benzer noktalarda birleşmektedirler. Sizden istenecek olan kimlik bilgilerini verip, onaylanmanız ardından, kripto para borsası üzerinde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

  Kripto para borsalarında alım satım yapmak için, hesabınızdan da para aktarmanız gerekir. İsterseniz anlaşmalı bankalar ile çalışabileceğiniz gibi, Papara Card gibi hizmetler ile de çalışabilirsiniz. Böylelikle kolaylıkla Dogecoin satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

  Kripto para borsalarına hesabınızdan para yatırırken, önemli belirtmemiz gereken bir nokta da söz konusu. Yalnızca kendi adınıza bağlı olan banka hesapları ile, kripto para borsalarına para aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. ATM üzerinden gerçekleştirilen gönderimler ise kabul edilmmektedir. 

  Dogecoin Ne Durumda?

  Dogecoin yazı kaleme alındığı esnada, Coinmarketcap verilerine göre Dogecoin fiyatı %doge-usd% dolardan işlem görüyor. Kripto para topluluğu, DOGE’un değerinin yükselmesini umuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle