Dogecoin nedir? Nasıl alınır?

  Jackson Palmer, 2013 yılında, piyasaya birçok altcoin sürülmesini şaşırtıcı bulmuş ve ironi amacıyla “ben de dogecoin’e yatırım yaptım” sözlerini kullanmıştı. 

  Bu tweet bir şaka amacıyla atılmış olmasına karşın, o dönem topluluk içerisindeki kişiler, bunun bir amaca yönelik olduğunu düşünmüşlerdi. Bunda haklı çıktıklarını da söyleyebiliriz. Bu yazımızda Dogecoin nedir, gelecekte piyasada nasıl bir yer edinebilir ve nasıl alınır gibi bir çok soruya cevap vermeye çalıştık.

  Dogecoin Nedir?

  Dogecoin, 2012 yılında ortaya çıkmış ve İsmini, 2005 yılında yayınlanan bir çizgi film olan Homestar Runner’dan almış bir coindir. Son zamanlarda kripto para birimleri içerisinde en çok ilgi çekenlerden bir tanesi olma özelliğini taşıyor. 2013 yılında, Dogecoin ile ilgili oldukça ilginç bir gelişme de yaşanmıştı. Kripto para topluluğu, kendi içerisinde 30 bin dolar değerinde Dogecoin toplayarak, Jamaikalı kızakçıların Soçi’de gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’na gitmelerine yardımcı olmuşlardır. 

  Dogecoin Yorum

  DOGE için tablolara yansıyan güncel fiyat haricinde analistlerin gerçekleştirdiği fiyat tahminleri ele alındığında ise orta vadede değer kazanımının gündemde olduğu görülüyor. Analistler DOGE fiyatının 2021 sonunda 1 dolara, 2030 girişinde ise 2 dolar düzeyinin üzerine çıkacağını belirtiyorlar. Geliştiricileri ise artan talebe bağlı yeni güncellemeleri hayata geçireceklerini ve gelecekte piyasada daha güçlü olacaklarını belirttiler.

  Dogecoin’in Geleceği Parlak mı?

  Dogecoin kripto para topluluğunun son dönemde yakından takip ettiği ve geleceğinin parlak görüldüğü bir coin. Son olarak Elon Musk tarafından verilen destek ile kısa sürede değer kazanımı sağlayan DOGE, Gene Simmons, Snop Dogg gibi isimlerinde paylaşımları ve DOGE alımları yaptıklarını açıklamaları ardından yatırımcıların ilgisine maruz kalıyor.

  Bu yazımızda tüm bu gelişmeler ışığında Doge’nin geleceğini, avantaj ve dezavantajları ile inceleyeceğiz.

  Fiyatı Ne Kadar?

  Şu anda 1 DOGE fiyatı %dogecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %dogecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Dogecoin fiyatı 24 saatte %dogecoin+yuzde%. 

  Fiyat değeri kripto para piyasasının volatilitesine bağlı olarak anlık değişime uğrayabilir. DOGE ve diğer tüm kripto para birimlerinin oynaklığına bağlı olarak fiyatlar anlık şekilde değişirken, alım-satım öncesinde güncel fiyat değerinin kontrolünün yapılması gerekir.

  Dogecoin Nasıl Alınır?

  Dogecoin almanın en kısa yolu kripto para borsalarına başvurmaktır. Binance, Coinbase, Kraken v.b. gibi dünyaca ünlü kripto para borsalarına başvurabileceğiniz gibi, ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren Paribu v.b. gibi kripto para borsalarından da Dogecoin satın alabilirsiniz. 

  İlk etapta bir kripto para borsasında hesap açmanız gerekiyor. Her kripto para borsasının, kayıt prosedürlerinde çeşitli farklılıklar söz konusu olsa da, genellikle benzer noktalarda birleşmektedirler. Sizden istenecek olan kimlik bilgilerini verip, onaylanmanız ardından, kripto para borsası üzerinde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

  Avantajları Neler?

  DOGE avantajları ele alındığında erişilebilirlik, düşük işlem masrafı ve 7/24 transfer imkanı ön planda yer alıyor. DOGE kripto para cüzdanları arasından sınırlar arası şekilde ve hız avantajını deneyimleyerek transfer edilebilir. Aynı zamanda diğer kripto para birimlerine çevrilebilme avantajını sunar. 

  Diğer bir avantaj ise işlem hacmi geniş kripto para borsalarının listelerinde yer almasına bağılı olarak yatırım karı elde etme fırsatının bulunduğu, güvenli alanda alım-satım’a imkan tanımasıdır. Analistlerin %513 değer kazanımını orta vadede bekledikleri bir kripto para birimine yatırım yapma avantajı DOGE alımı ile gündeme geliyor.

  Dezavantajları Neler?

  DOGE için gündeme dezavantajlar arasında her kripto para biriminde olduğu gibi ağdaki saldırılara maruz kalma olasılığı yer alır. Bu dezavantaj ise çevrimiçi cüzdanlarda DOGE saklama aşamasında ortaya çıkar. Masaüstü ve donanım kripto para cüzdanda DOGE saklama ile bu risk minimize edilir.

  İkinci dezavantaj ise DOGE fiyatının her kripto para birimi gibi oynaklığa sahip olması. Alım-satım işlemlerinde sürekli anlık fiyat takibinin yapılması gerekir.

  Sonuç

  Geliştiricileri tarafından espri amaçlı piyasaya çıkarılan DOGE’nin 2021 yılında Elon Musk desteği ile artan bir popülariteye sahip olduğu görüldü. Yatırımcıların alım talepleri ile fiyat artışına giden DOGE’nin geleceği parlak görülürken, 2021’de yeni güncellemeler ile gündeme geleceği açıklandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle