Zksync (ZK) Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Zksync, birden fazla borsada token lansmanı yapmasıyla son dönemin en çok konuşulan kripto para projesi oldu. Zksync (ZK) projesine yatırım yapmak isteyenler projeyle ilgili detayları araştırıyor. Bu yazımızda yatırımcıların en çok merak ettiği “Zksync (ZK) nedir, nasıl alınır, avantajları nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

  Zksync (ZK) Coin Nedir?

  ZKsync, Matter Labs tarafından piyasaya sürülen ve ZK-rollup teknolojisiyle desteklenen güvenilir bir protokoldür. Halihazırda Ethereum Ana Ağında yayında olan bir Katman 2 ölçeklendirme çözümü olan ZKsync, sıfır bilgi kanıtlarından yararlanarak yüksek güvenliği korurken düşük gas ücretleri ve hızlı işlemler sunar. Token lansmanıyla adını duyuran ZKsync projesinin yerel kripto parası ZK tokendir.

  Zksync (ZK) Projesi ve Whitepaper

  Mevcut Katman 2 ölçeklendirme çözümleri arasında ZKsync, mükemmel kullanılabilirliği ve güvenliğiyle öne çıkıyor. Plazma ve durum kanalları gibi tam Katman 2 şemaları, hesaplamaları ve verileri zincir dışına taşımaya çalışırken, bu, genel güvenlik için bir tehdit oluşturabilir. Neyse ki ZKsync, hibrit Layer 2 toplama teknolojisi çözümüyle bu tehdide çözüm üretmektedir. Popüler borsalarda listelenen Zksync (ZK) projesinin Whitepaper’ına bu linke tıklayarak https://zksync.io/ göz atabilirsiniz.

  Zksync (ZK) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Merakla beklenen zkSync tokeni (ZK), 17 Haziran'da borsalarda resmi olarak piyasaya sürüldü. Token Binance, Bybit, Gate.io, KuCoin ve diğer borsalarda işlem görürken altcoin yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Zksync projesinin kurucuları, genel merkezi Berlin'de bulunan, çoğunluğu Avrupalılardan oluşan bir ekiptir. Start-up, kendisini yalnızca CEO ve kurucu ortak Alex Gluchowski ve diğer birkaç yöneticinin kamuya açık bir şekilde temsil etmesiyle düşük bir profil tutuyor. Merkezi Almanya’da olmasına rağmen Zksync (ZK) projesinin arkasında herhangi bir ülkenin desteği bulunmamaktadır.

  Zksync (ZK) Kullanım Alanları Nelerdir?

  Zksync'in en önemli özelliği, hesaplamayı zincir dışına taşımak ve bazı verileri zincirde tutmaktır. Sıfır bilgi, kısa ve etkileşimli olmayan bilgi argümanı (ZK-SNARK) provası hızlı doğrulamayı mümkün kılar ve geleneksel akıllı sözleşmelere göre daha az depolama alanı kaplar. Bu sonuçta ZKsync'in doğrulamalarını diğer ölçeklendirme çözümü muadillerine göre daha hızlı ve daha ucuz hale getirir.

  Sıfır bilgi kanıtları, kullanıcının belirli bir bilginin (tanık) bilgisini bir dizi matematiksel kanıt aracılığıyla göstermesiyle çalışır. Doğrulayıcı, gerçek verileri görmeye gerek kalmadan bu kanıtları kontrol eder, böylece işlemin geçerliliğini sağlarken gizliliği de korur. ZK tokeninin ekosistemin çeşitli yönlerinde bu kapsamlı kullanımı, zkSync'in benimsenmesini ve başarısını artırmada etkilidir.

  Zksync (ZK) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Zksync, gelişmiş sıfır bilgi (ZK) kriptografik kanıta dayalı teknolojiyi kullanarak Ethereum'u ölçeklendirmek için tasarlanmış bir Katman-2 protokolüdür. Zksync'in birincil hedefi, Ethereum'un verimini arttırırken, merkeziyetsizlik, güvenlik ve kendi kendine egemenlik gibi temel değerlerini korumaktır. Bu protokol bunu, işlemlerin zincir dışında işlenmesine ve daha sonra bir araya toplanıp tek bir kanıtta Ethereum'a gönderilmesine olanak tanıyan ZK toplamalarını kullanarak başarır. Bu yöntem, güvenlikten ödün vermeden işlem hızlarını önemli ölçüde artırır ve maliyetleri azaltır, Zksync'i Ethereum'u ölçeklendirmek için sağlam bir çözüm haline getirir.

  Zksync (ZK) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Kripto para uzmanları, yatırımcıların Zksync (ZK) satın almadan önce projenin detayları hakkında bilgi sahibi olmasını öneriyor. Bu bakımdan Zksync (ZK) projesinin avantajlı ve dezavantajlı olduğu yönlere dikkat ederek yatırım yapabilirsiniz.

  Avantajları:

  • ZKsync, Ethereum için bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür.
  • Ağın ölçeklenebilirliğini artırır ve güvenliği korurken işlem maliyetlerini azaltır.
  • ZKsync, sıfır bilgi toplamalarını (zk-rollups) kullanarak zincir dışı işlemleri paketler ve daha sonra bunları zincir üzerine kaydederek güvenlikten ödün vermede daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlar.
  • ZKsync'te işlemler, verileri ifşa edilmeden doğrulanabilir, böylece hem gizlilik hem de güvenlik sağlanır.
  • Ethereum'un ölçeklenebilirliğini artırmak ve işlem maliyetlerini azaltmak için zincir içi ve zincir dışı bileşenleri birleştirir.
  • Zincir üstü bileşen, toplama blokları depolamak, mevduatları takip etmek ve kanıtları doğrulamak gibi temel işlevleri yöneten akıllı sözleşmeleri içerir.
  • Bu sözleşmeler, gerekli verileri Ethereum blok zincirine kaydederek işlemlerin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlar.
  • Zincir dışı bileşen, Ethereum ana ağı dışında işlemleri yürüten sanal makinelerden oluşur. Bu zincir dışı süreçler, işlem hesaplamasının büyük kısmını yönetir ve bu da ana Ethereum ağındaki yükü azaltır.

  Dezavantajları:

  • Ethereum ana ağıyla bağlantılı olan Zksync, bu ağda yaşanan problemlerden olumsuz etkilenebilir.
  • Sektördeki diğer Sıfır bilgi kanıtı (ZK Roll-ups) projeleriyle arasında yüksek rekabet vardır.
  • ZK token fiyatındaki oynaklık sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir.
  • Borsalarda tutulan ZK token siber saldırılarla çalınma riski taşır.

  Zksync (ZK) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Zksync yatırımı yapmak isteyenler ZK tokene pek çok farklı borsadan ulaşabilir. 17 Haziran’da token lansmanı düzenlenen Zksync (ZK) kısa sürede büyük ilgi gördü. ZK fiyatında yüksek volatilite takip edilirken yatırımcılar şu kripto para borsalarından alım satım yapabilirler:

  • Binance
  • OKX
  • Bybit
  • Kucoin
  • HTX
  • Bitfinex
  • MEXC
  • Binance TR
  • Bitget
  • BingX
  • Crypto.com Exchange

  Zksync (ZK) Coin Piyasa Bilgileri

  Altcoin yatırımcıları ilgilendikleri kripto paraların güncel piyasa bilgilerini CoinMarketCap platformundan anlık olarak takip edebilir. Burada yer alan açıklamaya göre Zksync (ZK) piyasa değeri 731,779,613 dolar seviysindedir. Toplamda 21 milyar adet üretilen ZK tokenin dolaşımdaki arzı yaklaşık 4 milyar ZK’dır. Kripto paranın tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 4,185,459,566 dolardır. Önde gelen kripto para analistlerinin Zksync (ZK) geleceği hakkında açıkladıkları fiyat tahmin raporlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  Zksync (ZK) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  ZKsync, Ethereum için bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ağın ölçeklenebilirliğini artırır ve güvenliği korurken işlem maliyetlerini azaltır. ZK tokeni listeleme yapan borsalardan satın alabilirsiniz. Daha önce hiç kripto para alımı yapmamış kişilerin şu adımları uygulaması yeterlidir:

  1. Adım: Binance, Gate.io, MEXC ve BingX gibi ZK coin listeleyen kripto para borsalarından birine giriş yapın.
  2. Adım: Ücretsiz hesap açtıktan sonra KYC doğrulaması yaparak hesabınızı aktifleştirin.
  3. Adım: Hesabınıza para transferi yaparak ZK paritelerinden birinde varlık edinin.
  4. Adım: Kripto para alım satım menüsü üzerinden ZK tokeni seçerek alım emri girin.
  5. Adım: Bakiyenize göre satın aldığınız ZK tokenleri dilerseniz farklı bir borsaya veya soğuk cüzdana çekerek yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz.

  Özet Olarak

  ZKsync, yüksek güvenliği korurken ölçeklenebilirliği artırmak ve işlem maliyetlerini azaltmak için sıfır bilgi toplamalarını kullanan bir Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum'u ölçeklendirmeye yönelik yenilikçi ZK-rollup teknolojisini kullanan ZKsync yerel kripto parası ZK tokendir. 17 Haziran’da piyasaya sürülen ZK token Binance gibi dev borsalarda işlem görmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle