Kriptopara

2022 En İyi Play to Earn (Oyna Kazan) Coinleri Hangileri?

  NFT temelli oyunlar her geçen gün sektörde daha fazla yer kaplamayı başarıyor. Oyna kazan modeliyle keyifli bir deneyim sunarken oyuncuların yerel kripto para birimi veya NFT kazanabildikleri bir ekosistemi tanımlayan GameFi sektörünün büyümesi, oyuncular kadar yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Trende yatırım yapmak için gelin hep birlikte en iyi play to earn (oyna kazan) coin’inin anlatıldığı yazımıza göz atalım.

  The Sandbox (SAND) Coin

  Ana akım oyunlarda blockchain teknolojisini tanıtmayı ilke edinen The Sandbox, çeşitli sanal varlıkların oluşturulabildiği ve NFT takası ile desteklenen voksel tabanlı bir oyundur. Geliştirilen dijital varlıkların SAND Token kullanılarak satılabildiği bu oyun, grafik ve oynanış yönünden Roblox ya da Minecraft’a benzetilebilir.

  The Sandbox’ta oyuncular, kendi dünyalarını geliştirmek ile birlikte deneyim ekleme, diğer oyuncuların dünyalarını keşfetme, oyun oynama ve evrenlerine içerik ekleme gibi faaliyetler gösterebilirler. Oyunda SAND belirteci ile birlikte oyunculara yeni araçları oynama, proje geleceğine oy kullanma ve metaverse inşa etme gibi özgürlükler kazandıran LAND Token kullanılır.

  Oyun içi ürünler için kullanılan SAND Coin ise The Sandbox’un yerel token’idir. Aynı zamanda kripto para borsalarında işlem gören SAND Coin, oyna kazan mekanizmasını besleyen bir ERC-20 token’idir. Platformda nesne oluşturan ve bu nesneleri özelleştirilen oyuncular, birden fazla NFT pazarında ticaret yaparak SAND cinsinden kazanç elde edebilmektedir.

  The Sandbox bireysel kullanıcıların yanında çoktan büyük markaların dikkatini çekti. AMC’nin The Walkind Dead’i ve pek çok büyük marka, The Sandbox’ta boy göstermek için birbirleriyle yarışıyor. Oyunun artan popülerliği ile birlikte SAND Token’in 2022 yılının en çok kazandıran oyna kazan coin’leri arasında yer alacağı düşünülüyor.

  Axie Infinty (AXS) Coin

  Pokemon’dan esinlenen Axie Infinity, bir dönem en pahalı NFT koleksiyonuna ev sahipliği yapan ve canavar yetiştirme temelli bir oyna kazan oyunudur. Popüler metaverse oyunu Axie Infinity’de oyuncular, edindikleri Axie adı verilen ve her birisi özel savaş yeteneklerine sahip canavarlar edinir. Bu canavarların en nadirlerini toplayarak yetiştirebilir, satabilir ve bu işlemler karşılığında kazanç elde edebilirsiniz.

  Axie Infinity içerisinde AXS ve SLP Coin olmak üzere iki token kullanılır. AXS Coin stake ödülleri ve yönetişim konularında kullanılırken SLP Coin, oyun içi deneyim para birimidir. Blockchain’i tanıtmanın en eğlenceli yolu olarak Axie Infinity’yi geliştiren geliştiriciler bu misyonunda başarılı olmuş ve Axie Infinity projesi yeni yılda da en popüler kazan kazan oyunları arasında girmeyi başarmıştır.

  Yaratılan evrende savaş, turnuva, e-spor, üreme ve çok daha fazla özellik yer alır. NFT marketplace içerisinden ticaret opsiyonu ve daha pek çok avantajı ile uzmanların da yakından izlediği AXS Coin’in 2022’nin en iyileri arasında yer alacağı düşünülüyor.

  Alien Worlds (TLM) Coin

  NFT kazanma amacıyla oynanabilen Alien Worlds, hızla popülerlik kazanarak en iyi oyna kazan oyunları arasında ilk sıralarda yer almayı başardı. Aralık 2020’de sektöre kazandırılan Alien Worlds, sadece 9 ayda 200 binden fazla kullanıcıya ulaşarak ilerleyen günlerde de adından sıkça söz ettirilmesini garanti altına aldı. TLM madenciliği yapılarak oyna kazan mekanizmasından yararlanabilen bu oyunda, NFT üreterek kazanç elde edebilir ve gezegensel yönetimde söz hakkı kazanabilirsiniz.

  Oyunun kazanç mekanizması yanında sürükleyiciliği de oyun severlerin ilgisini çekmektedir. Oyuncular, merkezi olmayan NFT metaverse’i içerisindeki kıt kaynakları elde etmek için birbirleriyle kıyasıya rekabete girer. Madencilik ekipmanlarını geliştirmek, verimlilik artırmak ve evreni daha hızlı gezmek için uzay gemisi sahibi olmak gibi ayrıcalıklardan yararlanarak daha fazla kazanç elde edilmesi gereken Alien Worlds projesinin 2022 yılında da en çok konuşulan oyna kazan oyunları arasında yer alacağı konuşuluyor.

  DeFi Kingdoms (JEWEL) Coin

  Sürdürülebilirliği ile ön planda olan Harmony ağı üzerine inşa edilen DeFi Kingdoms, klasik oyun tasarımı ile NFT’lerin faydalarını birleştiren ilk temsilciler arasında yer alır. Oyna kazan konseptiyle geliştirilen DeFi Kingdoms’da yerel token JEWEL’dir. JEWEL pek çok kripto para borsasında listelenirken gerçek gücünü kullanıldığı DeFi Kingdoms oyununun gücünden alır.

  Nostaljik piksel sanatı ile NFT’leri birleştiren DeFi Kingdoms, oyun içi kaynakların yönetilmesi, kahraman geliştirilmesi ve araştırma yapılması gibi görevler içerir. Oyuncular, Harmony ağının yerel para birimi ONE Coin’e dönüştürülebilen JEWEL’leri biriktirerek oyna kazan mekanizmasının fırsatlarından yararlanabilir. Oyunun ücretli olması gibi bir dezavantaj olsa da 2022 yılında adından çok söz ettirecek oyna kazan coin’leri arasında gösterildiğini belirtmek isteriz.

  Star Atlas (ATLAS) Coin

  Oyna kazan temasının en çok göze çarpan örnekleri arasında yer alana Star Atlas, 2620 yılında geçen bir uzay temalı fantezi savaş oyunudur. Oyunda bilinmeyen gezegenleri keşfeden ve kaynaklara hükmeden kullanıcılar; inşa etmek, genişlemek ve fethetmek için kaynaklara büyük ihtiyaç duyar. Arena savaşı ve kaynaklar ile üretilen ve NFT ile temsil edilen ekipmanlar ve araçlar ile sürükleyicilik kazanan Star Atlas, kendisine ait metaverse’e ve ATLAS Coin olarak isimlendirilen yerel kripto para birimine sahiptir.

  ATLAS Coin’de NFT yolu ile kazanç elde edilebilmektedir. Uzay gemisi satın alma, ticaret ve kiralama gibi farklı opsiyonlar ile elde edilecek pasif gelir için farklı modellemelerden yararlanılan Star Atlas projesinin 2022 yılında daha fazla popülerlik kazanması beklenmektedir.

  Splinterlands (SPS) Coin

  NFT olarak temsil edilen kartlar ve bu kartlar kullanılarak girişilen kıyasıya rekabet, Splinterlands’i her geçen gün güçlendiriyor. Popüler Japon animesi Yu-Gi-Oh’dan esinlenilen bu oyunun rekabetçi yapısı ile birlikte oynadıkça kazan konseptinde geliştirilmesi, projenin ve yerel token SPS Coin’in cazibesini artırıyor.

  Oyunda SPS Coin yanında DEC adı verilen bir token daha kullanılmaktadır. Oyuna giriş için 10 dolar gibi düşük bir ücreti üstlenmenizle birlikte savaş kartları koleksiyonunuzu oluşturabilir, bu kartları diğer oyuncular ile takas edebilir ya da satarak karşılığında kazanç elde edebilirsiniz.

  Gods Unchained (GODS) Coin

  Oyun içi öğelerin gerçek sahipliğini kullanıcılara veren Gods Unchained, oynanması ücretsiz bir taktik kart oyunudur. Kart takası, ticareti ve kazanç sistemini beslemek adına oyun içinde GODS Coin kullanılır. Oyunu kazanabilmenin tek yolu ise elinizin gücü ve ürettiğiniz stratejilerin başarısıdır. Rekabetçi yapısı ve kazan kazan mekanizması ile Gods Unchained giderek daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başarır.

  Oyna kazan mekanizması da oldukça basit bir şekilde inşa edilmiştir. Oyuncular, oynadıkları ve deneyim puanı topladıkları sürece kart kazanabilmektedir. Kartlar nadir versiyonlar yaratmak ve geliştirmek amacıyla kullanabilmenin yanında oyun içinde GODS Coin karşılığı satılabilmektedir. Kartların gerçek sahipliğinin elde edildiği ve pek çok benzersiz kazanç fırsatları ile desteklenen GODS Coin’in 2022 yılında daha fazla adından söz ettireceği düşünülmektedir.

  Upland (UPX) Coin

  Gerçek dünya ile sanal alemi birleştirmeyi başaran Upland, oyunculara sunduğu yerel token UPX kazanımına yönelik alternatifler ile her geçen gün daha fazla kullanıcıya erişmeyi başarıyor. Gerçek dünyada yer alan mülklerin ticaretinin yapılabildiği Upland, mantık olarak sevilen kutu oyunu Monopoly’e benzetilebilmektedir.

  UPX, mülk ticareti yanında tıpkı Monopoly mülklerinin gelirlerinin artırılması ile benzer mantıkta mülk geliştirilmesine kullanılır. Upland evreninde mülklerinizle UPX kazanmaya başlayabilir ve pek çok kripto para borsasında listelenen oyna kazan altcoin’i UPX’i gerçek para birimlerine dönüştürebilirsiniz.

  Sonuç

  Oyna kazan teması kripto dünyasında giderek yayılıyor. Her geçen gün oyun severlerin beğenisine sunulan NFT temelli yeni oyunlar ile GameFi ekosistemi büyüyor ve giderek oyuncuların tercihleri bu alana yayılıyor. Yatırımcılar da artan popülerlikten elde etmek adına oyna kazan coin’lerine ilgi duyarken, 2022 yılında ATLAS, UPX, GODS, JEWEL, SPS, TLM, SAND ve AXS Coin’in en çok konuşulacak oyna kazan coin’leri arasında yer alacağı konuşuluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle