Kriptopara

BTC Piyasa hakimiyeti nedir? Ne ifade eder?

  BTC hiç şüphesiz, kripto para birimlerinin en önemlisi ve en değerlisidir. İlk kez 2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli anonim bir şahıs tarafından ortaya çıkarılan coin, büyük bir devrim yaratmış ve yeni bir akımın öncüsü olmuştur.

  Geçen bu sürede kripto paraların sayısı oldukça artmıştır. Toplamda 6 binden fazla kripto para biriminin mevcut olduğu düşünülüyor. Ancak bu paraların büyük bir kısmının değersiz olduğunu belirtmekte fayda var (değeri bir cent’in altında olanlar dahil). Bu 6 binden fazla kripto paranın hiçbirinin piyasa hakimiyeti Bitcoin’i geride bırakamamıştır. Bu yazımızda BTC Piyasa Hakimiyeti (Bitcoin Dominance) nedir, ne işe yarar ve nelerden etkilenir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

  BTC Piyasa Hakimiyeti Nedir?

  Kısaca BTC piyasa hakimiyeti, Bitcoin’in diğer kripto paralara karşın genel değer oranını gösterir. Piyasa değeri açısından Bitcoin’in kripto para piyasalarında kapladığı alanı gösteren bir endekstir.

  Aslında BTC’nin şu anki piyasa değeri oldukça azalmıştır. Geçmişte kripto parlar bu kadar yaygın olmadığından tablo böyleydi. 2013 yılında Bitcoin, piyasanın %96 oranında hakimi konumundaydı. 2018 yılında bu oran %32’ye kadar inmişti. Ancak şu sıra Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %66 oranında yer alıyor. Altcoin fiyatları artarak yaygınlaştıkça Bitcoin’in piyasa içerisindeki hakimiyeti de giderek azalmıştır.

  BTC Piyasa Hakimiyeti Neden Azalır ve Yükselir?

  Piyasa hakimiyetleri ilk kez 2013 yılında kaydedilmeye başlandı. O dönemde Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %96 oranında idi. Ancak piyasa hakimiyeti sıklıkla değişiklik gösterdi. 2014’te %80’lik bir hakimiyet söz konusuydu. Bir ara Ripple’ın devreye girmesiyle hafif bir düşüş yaşansa dahi yine de %0 ve üstü olan hakimiyet korunmuştur.

  Bitcoin asıl önemli darbeyi Ethereum gibi altcoinlerin popüler hale geldiği dönemde, almıştır. Bitcoin’in hakimiyeti o esnada %37 oranına kadar gerilemiştir. O dönemde ETH’nin mevcut hakimiyeti, %32’ye kadar yükselmiş, BTC’ye inanılmaz derecede yaklaşmıştır.

  Durumun bundan daha kötü olacağı endişesi de taşınmıştır. Bitcoin Cash projesinin devreye girmesiyle, hakimiyetin bölüneceği söylentisi ortaya çıksa da korkulan olmamıştır.

  Daha önce de belirttiğimiz üzere, hakimiyet sürekli dalgalanmıştır. Bitcoin 2017 yılında tarihinin en yüksek rakamı olan 20 bin dolar seviyesinde bile piyasa hakimiyetinde düşüşler meydana  gelmiştir. Yükselmenin birkaç ay ardından, hakimiyet yine %32’ye kadar gerileyecektir. Ancak yine bu durumda çıkan dev kripto para birimi 2019 yılında %60’lık seviyelere çıkacaktır.

  Bitcoin’i en çok zorlayan altcoinler Tether, XRP ve Ethereum’dur. Bu altcoinlerin kullanım oranının yüksek olması sebebiyle, BTC %60 sınırlarını geçmeyi başaramaktadır. Yazı kaleme alınırken de Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %66 oranındaydı.

  Bitcoin Hakimiyetinin Değişmesi Hangi Etkilere Neden Olur?

  Kripto paraların değerleri ve piyasa hakimiyetleri genellikle birbirlerine paralel bir biçimde gerçekleşir. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin düştüğü zamanlarda, altcoinler değerlenmeye başlar. Altcoinler düştüğünde ise Bitcoin’in hakimiyeti artar.

  Ancak bu durum değer ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kripto paralar, gelişmelere göre benzer eğilimler de sıklıkla gösterebilmektedir. Şu sıralarda da benzer bir durum söz konusudur. Kripto paralarla ilgili olan olumlu gelişmeler sonrası BTC ile birlikte, altcoinler de artış göstermiştir.

  Özellikle son zamanlarda Bitcoin ve Ethereum beraber yükselip, beraber düşmüşlerdir. Ancak piyasa hakimiyetleri daha farklı bir şablonda değerlendirilir.

  Altcoinlerin işlem hacminin arttığı ve buna paralel olarak piyasa hakimiyetinin arttığı dönemler “alt season” olarak isimlendirilir.

  Piyasa Değerleri Şimdi Ne Olacak?

  Şu sıralar Bitcoin’in önlenemez bir yükselişi söz konusu. Bitcoin yılın tüm rekorlarını tek tek kırmış durumda. Hatta Bitcoin değeri haricinde de tüm rekorları neredeyse alt üst etmiş görünüyor. Durum böyle olunca, Bitcoin altcoinler karşısında piyasa hakimiyetini de korumasını biliyor. Altcoinler hakimiyetten pay sahibi olabilmek için BTC’nin düşüşünü beklemek durumundalar.

  Ethereum da Bitcoin gibi iyi bir ivme yakalamış durumda. Ancak şu sıra piyasa hakimiyetine büyük bir etkisi olduğunu söylemek zor. Şu anda ETH’nin hakimiyeti %11’de bulunuyor. Ancak bunu arttırması mümkün olabilir.

  Ethereum 2.0  1 Aralık’ta piyasaya sürülecek. Buna bağlı olarak BTC’nin değerinde de bir düşüş gözlemlenirse, ETH piyasa hakimiyetini biraz da olsa arttırabilir.

  Şu sıralar kripto para dünyası oldukça hareketli bir dönemden geçiyor. Gelişmeleri yakından takip edip, piyasa hareketlerindeki potansiyel değişimler topluluk tarafından merakla bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle