Kriptopara

BTC Geleceği Ne Olur? 2022 İçin 5 Bitcoin Fiyat Tahmini

  2008 yılında geliştirilen ve ilk ödemenin geliştirici Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasında 12 Ocak 2009 yılında yapıldığı günden bugüne, Bitcoin’de ve kripto para dünyasında büyük gelişmeler yaşandı. Bitcoin her geçen gün yeni zirveler kırarak hedeflerini yukarı çevirirken sektörün lider kripto para biriminin geleceğine yönelik piyasanın merakı sürüyor. Bitcoin geleceğine yönelik uzmanların neler anlattığının sizlerle paylaşıldığı yazımızda, BTC teknolojisi, çalışma sistemi, ağ güvenliği ve 5 uzmanın Bitcoin fiyat tahminleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

  Bitcoin Geleceği

  Bitcoin’in geleceği teknolojiyi yakından izleyen ve bir şekilde kripto para endüstrisi içinde olan herkes tarafında olumlu yorumlanmaktadır. Kripto para analistleri, kısa vadeli dalgalanmalar yerine BTC’de her zaman uzun vadeli hedeflere yönelmektedirler. BTC’nin pek çok benzersiz özelliği, uzmanların her zaman yükseliş yönündeki beklentilerini ön planda tutmayı başarmaktadır. Genel hatları ile BTC geleceği ile ilgili yorumlarında uzmanların işaret ettiği önemli noktalar şu şekildedir:

  • BTC kripto para endüstrisinin amiral gemisidir ve market hacmi büyüdükçe, Bitcoin fiyatı da bundan olumlu etkilenir.
  • Ülkeler Bitcoin’i isteksiz olsalar da bazı düzenlemeler ile tanımak zorunda kalacaklardır.
  • El Salvador örneğinde olduğu gibi ülkeler, rezervlerini BTC cinsi ile tutmak isteyebilir ve bu tercih, daha fazla Bitcoin hodl anlamına gelecektir.
  • Tesla, SpaceX ve MicroStrategy gibi kuruluşların milyar dolarlık Bitcoin yatırımları mevcuttur ve bu yatırımcılar hodl tercih ettikleri için arzdaki rakam azalmaktadır.
  • Bitcoin her geçen gün yeni kullanım alanı kazanmak ve daha fazla insana ulaşarak fiyatını artırma yönünde güç kazanmaktadır.

  BTC Geleceğine İlişkin Grafik Analizi

  BTC grafiği pek çok teknik analistin çalışarak geleceğe ilişkin çıkarımda bulunmak istemektedir. Orta ve uzun vadede çıkarımda bulunmak için 4 saat periyotlu grafiği inceleyen anonim analistler, 23 Haziran 2021 tarihinden başlayan ve 24 Ocak 2022 ile 23 Şubat 2022 tarihinde birer kez temasın gerçekleştiği trendin güçlü bir destek olarak çalıştığını ifade ettiler.

  Üst bantta ise 44 bin dolar seviyelerinden gelen yatay direnç noktası henüz aşılabilmiş değil. Bitcoin’de ilk olarak 44 bin doların aşılması gerektiğini ifade eden analistler, aşağıda da yaklaşık 34 bin 500 dolara karşılık gelen desteğin korunması gerektiğini düşünüyor. Olası yükselişlerde 44 bin dolar direncinin aşılması halinde ise popüler kripto parada anonim analistlere göre 50 bin dolar seviyesi gündeme gelebilir.

  Bitcoin (BTC) Nedir, Nasıl Çalışır?

  Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da bir grup tarafından 2008 yılında geliştirilen Bitcoin, merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir. Eşler arası (Peer to peer – P2P) teknolojisi kullanılarak tüm finansal işlemleri merkezi yapıdan uzakta, gizli ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan BTC, kripto para birimi olmanın yanında yaratıcı bir ödeme ağı ve blockchain teknolojisinin de öncüsüdür. Literatürümüze blockchain, kripto para, P2P ödeme, merkeziyetsiz finans ve daha pek çok finansal terim kazandıran ve son dönemin devrim yaratan FinTech gelişmesi olarak tanımlanan Bitcoin’in çalışma mantığına gelin hep birlikte göz atalım:

  • Bitcoin, P2P adı verilen teknoloji ile finansal işlemlerde merkezi bir kurum zorunluluğunu ortadan kaldırır. Kullanıcılar birbirlerine herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan hızlı ve güvenli bir şekilde BTC gönderebilir.
  • BTC ile yapılan işlemlerde herhangi bir kişisel verinin paylaşılmasına gerek yoktur. Bakiyeniz, yaptığınız transfere ilişkin işlem geçmişi gibi tüm ağ işlemlerinde cüzdan ID’si kullanılır. Cüzdanlar ise kağıt, yazılım, online cüzdanlar ve donanım cüzdanlar olarak farklı alternatiflere sahiptir.
  • Ağda yapılan her işlem, özel algoritmalar ve matematiksel denklemlerle korunan bloklar ile kaydediliyor. Bloklara saldırı yapılamaz iken, her blok bir önceki bloğun üstüne eklenerek kronolojik sırada bir blok zinciri oluşuyor ve blockchain adını verdiğimiz günümüz dünyasını şekillendiren teknolojinin temelini oluşturuyor.
  • Sistemin işleyişi, ödül ile teşvik edilen madenciler tarafından yürütülür. Madenciler, özel matematiksel işlemleri teknolojik cihazlar yardımı ile çözer ve karşılığında ödül kazanır. Madencilerin oluşturduğu bloklar ise bir üst maddede belirttiğimiz ağda yapılan işlemleri temsil eder. Madenciler yardımı ile herhangi bir merkezi otoriteye ya da kuruluşa ihtiyaç duymadan ağ işlemleri sorunsuz bir şekilde sürdürülür.

  Bitcoin Fiyatı Kaç Dolar?

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin fiyatı dalgalı seyrini korurken, geçtiğimiz yılın Kasım ayında gördüğü 69 bin dolarlık zirvenin yaklaşık %40 uzağındadır. Kendisine yön arayışında bulunan BTC’nin mevcut fiyatları zirveye göre makul seyretse de uzmanlar, yatırım kararlarının acele verilmemesi konusunda uyarılarını yinelemektedirler. Uzmanlara göre kesin bir yükseliş trendi görülmeden alınacak yatırım kararlarının zarar etme olasılığını artırabilir.

  Bitcoin Ne Olur?

  Bitcoin yönü ile ilgili uzmanların, analistlerin ve yatırımcıların beklentisi hep aynı yöndedir. Sektörün tamamı ve hatta kripto paraya uzak kalan pek çok uzman bile Bitcoin’de yükseliş beklemektedir. Burada asıl kritik husus ise Bitcoin’in yükseleceğini düşünmek değil bu yükselişin içinde doğru zamanda olunup olunamayacağıdır. Zira 2017 yılı sonundaki BTC çöküşü ve bu yıl yaşanan geri çekilme, BTC yatırımının aslında büyük zarar etme olasılığına da sahip olduğunu göstermektedir.

  Bitcoin ve tüm kripto paralar, yüksek volatilite nedeniyle ciddi zarar etmeniz yol açabilir. Öncelikle bu yatırımlarınızı ihtiyacınız olmayan bir para ile yapmanız ve vadeli işlemlerden uzak durmanız önerilir. Eğer bir profesyonel değilseniz ilk olarak kendinizi analiz konularında geliştirmeniz ve farklı kişilerin fikirleri ile hareket etmek yerine kendi analizini yapabilmelisiniz. Bu basit kurallara uyarsanız doğru giriş noktası, yeterli zaman ve ihtiyaç olmayan sermaye ile BTC’de kar etme şansınızı artırabilirsiniz. Tersi senaryoda ise sermayenizin erime riskinin çok daha yüksek olduğunu sizlere belirtmek isteriz.

  Bitcoin Projesi Güvenilir mi, Alınır mı?

  Herhangi bir merkezi otorite gözetiminde olmaması, Bitcoin’in güvenilirlik konusunda problemleri olduğu düşüncesini ortaya çıkarmıştır. İlk para transferinin yapıldığı 2009 yılından bu yana benzer endişeler dile getirilirken, merkezi olmayan yapının getirdiği şeffaflık dikkatlerden kaçmaktadır. BTC ağında yapılan her işlem diğer kullanıcılar tarafından izlenebilirken, ağın güvenliği özel matematiksel şifreler ile güvence altındadır.

  Merkezi olmayan bir yapının olması, Bitcoin’in fişini çekmek olarak nitelendirilebilecek kapatma risklerini de ortadan kaldırmaktadır. Ağda madencilik yolu ile yapılan tüm işlemler kayda alınırken, saldırı gibi risklere karşı ağ koruma altındadır. Kişisel veriler ve varlıklar gizlidir ve P2P yolu ile iki kullanıcı arasında hızlı, kolay, düşük ücretli ve güvenli transfer işlemleri yapılabilir.

  Bitcoin’e yatırım yapmak isteyenler ise her şeyden önce, iyi bir analiz becerisi edinerek spekülasyonlardan uzak durmalıdırlar. 2017 yılı Aralık ayında 19 bin doları aşan ve derin bir düşüşle 3 bin dolara kadar gerileyen bir grafik verisi, BTC yatırımının sunduğu kar fırsatı yanında riskini de ortaya koyar. Bu nedenle yatırımcılar, analizlerine sadık kalmalı ve spekülasyonlardan uzak durarak yatırım kararlarını vermelidirler.

  Bitcoin’i Benzersiz Yapan Nedir?

  Bitcoin, literatürümüze blockchain, merkeziyetsiz finans, eşler arası ödeme ve kripto para gibi yenilikçi kelimeleri katarak kripto para endüstrisinin öncüsü oldu. Halen en yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimi ünvanını elinde tutan BTC, mevcut teknolojisi ile başta Ethereum olmak üzere sayısız kripto para birimine ilham verdi. İlk kez Bitcoin’le tanıdığımız benzersiz yanları dışarıda tutarsak BTC’ye özel bazı detayları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bitcoin sayısı, 21 milyon adet maksimum arzla sınırlıdır. Bu sayı, BTC’yi enflasyona karşı güvenli liman statüsüne sokar.
  • Dünya çapında ödeme aracı olarak en çok kullanılan kripto para birimleri arasında yer alır.
  • En yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimidir.
  • Halen geliştiricisi Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler olduğu sorusu yanıtsızdır.

  BTC’nin Avantaj ve Dezavantajları Neler?

  Bitcoin rüştünü ispat etmiş ve sektörü domine etmeyi başarmış amiral gemidir. Kripto para birimlerine mesafeli olan çevreler ve otoritelerce dezavantajlı olduğu iddiası ile merkeziyetsiz yapısı, volatiletesi ve gizliliği gibi pek çok konu eleştirilmektedir. Bu teknolojinin doğasına inananlar için sayılan bu olumsuzluklar ise projenin güçlü yanlarıdır. Zira merkeziyetsiz finans hedefi, Bitcoin ile tanıdığımız blockchain ile mümkün görünmektedir. Projenin artılarına ve eksilerine göz atmak gerekirse ortaya şu şekilde bir tablo çıkacaktır:

  • Kripto para sektörünün en yüksek market değerine sahip kripto para birimidir. Bu ise güvenilirlik konusunda BTC’yi rakip kılarken, kar etme isteği duyan yatırımcıların dikkatinin diğer alternatiflere kaymasına yol açabilir.
  • Bitcoin fiyatı hem avantaj hem dezavantajdır. Fiyatların düşmesi yatırımcıları ve madencileri üzerken, fiyatların artması ise bu kez BTC transfer maliyetlerini artırabilmektedir.
  • Maksimum arz 21 milyon adetle sınırlıdır. Bu enflasyonist yapıyı korurken, halving nedeniyle madencilik zorluğu artabilmektedir.
  • Merkeziyetsiz yapı ve gizlilik gibi kriterler yatırımcıların herhangi bir güvence sahibi olmadıkları yönünde eleştirileri açık etse de ağda yapılan tüm işlemler madenciler ile güvence altına tutulur.
  • Popülerliği ve bilinirliği Bitcoin’in en güçlü yanıdır. Bugün dünyanın dört bir tarafından insanlar BTC’nin fiyatını tıpkı petrol, altın ya da döviz kurları gibi takip etmektedir.

  BTC Hangi Borsalarda Listeleniyor?

  Bitcoin, yerli ve yabancı tüm kripto para borsalarından satın alınabilmektedir. Listelenmenin yanında borsalar, USDT veya kendi yerel token’leri dışında BTC ile parite oluşturarak işlem yapılmasına müsaade etmektedir. Kripto paraya yatırım yapmak istediğinizde ise aşağıda sıralanan en yüksek hacimli kripto para borsalarından hesap açabilirsiniz:

  • Binance
  • FTX
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Huobi Global
  • Bybit
  • Kraken
  • Gate.io
  • Bitfinex
  • Bitstamp

  Bitcoin (BTC) Fiyat Tahminleri

  Bitcoin, kripto para analistlerinin en çok paylaşımda bulunduğu ve çeşitli yöntemlerle hedef fiyat belirlediği kripto para birimidir. Çok sayıda yatırımcının portföyünde yer alması yanında kripto para sektörünü doğrudan etkilemesi, BTC fiyat tahminlerinin ve uzman beklentilerinin önemini artırmaktadır. Kimi zaman astronomik olarak ifade edilebilecek 500 bin dolar ya da 1 milyon dolar gibi Bitcoin tahminleri paylaşılırken, aşağıda sizler için sektörün en çok takip edilen 5 isminin BTC fiyat hedeflerini paylaştık:

  • Analytics Insight; mevcut piyasa işlemleri, algoritma temelli analiz ve yeni teknolojik gelişmeler çerçevesinde yaptığı paylaşımda BTC fiyatının 50 bin dolara ulaşmasının mümkün olduğunu belirtti ve kısa vadede 100 bin dolar olabilmesi için tüm şartların hazır olduğunu ifade etti.
  • Wall Street’in en başarılı yatırımcıları arasında gösterilen 50 yaşındaki Greg Beard, Fortune ile yaptığı röportajda mevcut Bitcoin fiyatlarını alım fırsatı olarak gördüğünü belirtti ve 2027 baharına kadar BTC’nin 200 bin dolara ulaşabileceğini ifade etti.
  • JP Morgan, geçtiğimiz yılın Kasım ayında paylaştığı raporda 2022 yılı için Bitcoin’de 73 bin dolar seviyelerinin makul olduğunu ifade etti ve uzun vadede BTC fiyat tahminini 146 bin dolar olarak belirtti.
  • Goldman Sachs, tıpkı JP Morgan gibi 2022 yılında Bitcoin için boğa duruşu sergiliyor ve bu yılın yaz aylarında BTC fiyatını 100 bin dolar olarak öngörüyor.
  • Bank of America, BTC için uçuk olarak kabul edilen bir fiyat hedefi paylaştı. Banka, Bitcoin’in 318 bin dolara ulaşabileceğini ifade etti.

  Sonuç

  Yazımızda, usta analistlerin BTC geleceği ile ilgili projeye bakış açıları ve fiyat tahminlerine yer verdik. Bitcoin (BTC) finans dünyasını temelden değiştiren teknolojisi ile dünyanın tamamınca yakından izleniyor. Her hareketi haber niteliği taşıyan amiral kripto para biriminde, piyasanın ve uzmanların orta ve uzun vadede yükseliş yönünde görüşleri yakından takip ediliyor. Kripto para birimlerinin risklerini de göz önünde bulundurarak, 2022 yılında uzmanların ve kripto para analistlerinin yükseliş yönünde 50 bin ve 100 bin dolar gibi hedefleri bulunmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle