Boğa sezonu nedir? Ne zaman başlar?

  Kripto para takipçilerinin bazen yıllarca beklediği bir metafor haline gelen boğa sezonunu bu yazımızda detaylı olarak mercek altına aldık. Kripto para piyasalarını yeşillendiren, bizleri güldüren, trader’ların hayali boğa sezonu nedir, ne zaman başlar, etkileri ve ne kadar sürer gibi sorulara cevap vereceğiz.

  Boğa Sezonu Nedir?

  Boğa sezonu, en temel tanımı ile kripto para piyasasının yükselme eğiliminde bulunduğu ve fiyatların olumlu yönde seyretmeye başlayacağı sezondur. Bu sezon içinde yatırımcıların alım iştahı daha fazladır. Sezonun adının Boğa olmasındaki sebep, boğanın yükselen boynuzlarını sembolize eden fiyat değerlerinin kripto para birimlerinde hakim olmasıdır. 

  Piyasayı yakından takip eden yatırımcılar boğa ve ayı sezonlarına aşinadır. Bu iki sezonun ayrımı bilmek ise Boğa sezonunu daha iyi biçimde anlamaya yardımcı olur. Ayı sezonunda kripto para birimi fiyatları düşüştedir. Piyasada ise karamsar bir hava hakimdir. Boğa piyasasında ise tam tersi bir durumda hareketli bir piyasa ve yüksek fiyatlar hakimdir.

  Boğa Sezonu Ne Zaman Başlar?

  Bir kripto para birimi için boğa sezonunun başlamasında belirli koşulların sağlanmış olması gerekir. Bu koşulların başında ise fiyat değerinde yaşanan yeni gelişmeler yer alıyor. Bir kripto para birimi minimum fiyat değerine inip daha sonra en az %20 fiyat artışı yaşamış ise bir sonraki adımda boğa sezonunun onun için başlayacağı ifade edilir. Bu fiyat noktasının da aşılması ve alım emirlerinin yükselmesi ile kripto para birimi için boğa sezonu başlar.

  Daha teknik adımlar ile anlatmak gerekirse kripto para birimi için ilk olarak ayı sezonunun başlaması gerekir. Ayı sezonunda karamsar bir şekilde minimum seviyeyi gören bir kripto para birimi, sonraki adımda bir süre daha düşüş trendini sürdürür. Ardından %20’lik fiyat artışını yakalarsa bir sürelik yükseliş trendine girerek boğa sezonuna hazırlanır.

  Bir Kripto Parada Oluşan Boğa Sezonu Diğerlerini Nasıl Etkiler?

  Bir kripto para birimi için boğa sezonu ve doğal olarak fiyat atışları hakimse, diğer altcoinler bu durumdan olumsuz etkilenirler. Çünkü onlara yönelik düşen alım talepleri fiyatları da aşağı çekebilir. 

  Özellikle Bitcoin cephesinde gündeme gelen boğa sezonları diğer altcoinleri en çok etkileyen durumdur. Bazı uzmanlara göre BTC’nin bir boğa sezonunun içine girmesi için en kolay yol altcoinlerde yapılacak temizliktir. Bunlar ise ETH, LTC, XRP gibi kripto para birimleridir. BTC boğa piyasası oluşumunda BTC’nin diğer kripto para birimlerine göre halihazırda yüksek olan fiyatı daha da yükselir. Bu durum ise diğer coinlerde düşük değerlere sebep olabilir.

  Boğa Sezonunu En Çok Gören Kripto Para Birimi Hangisi?

  Boğa sezonunu en çok yaşayan kripto para birimi lider kripto para birimi olarak da bilinen Bitcoin’dir. Bitcoin yatırımcıların en çok ısındığı kripto para birimi olarak piyasada boğa koşularına alışkındır. 

  2017 yılının son günlerinde büyük bir boğa koşusu yaşayan BTC, koşu sırasında birkaç kez fiyat artışına gitmiştir. Ancak bunların hiç biri 2019 senesinde yakaladığı büyük boğa koşusunun yerini tutmamıştır. 2019 yılında girdiği boğa sezonunda 12 bin dolar fiyatına ulaşmayı başarmıştır. Ardından analistler onun bir boğa koşusunda daha hazırlandığı belirtmişler ve bu gerçekleşmiştir. BTC 2021 yılına gelindiğinde hala geleceğe yönelik heyecan yaratan 50,902 dolarlık rekor seviyesi ile gündemdedir.

  Boğa Sezonun Kripto Para Piyasasına Etkileri

  Boğa sezonu kripto para piyasasına birden fazla alanda etki eder. İlk etkisi her büyüklükte yatırımcının alım yapmasını sağlamaktır. Artan bu talepler ardından ise kripto para biriminin daha çok alınmasını ve piyasa likiditesinin düşüşü ile fiyatların artmasını sağlar. 

  Diğer yandan boğa sezonu sonsuza kadar sürmeyeceğinden belirli bir süre ardından piyasayı en doymuş noktaya getirir. Kripto para piyasasında doygunluğu sağlayan ve aslında tekrar satış işlemlerinin gündeme gelmesine sebep olan şey ise boğa sezonunun sonudur.

  Boğa Sezonunun Bir Periyodunda Neler Olur?

  Boğa sezonun bir periyodu ele alındığında ilk olarak alım emirlerinin toplandığı görülür. Bu açılış sürecinde farklı kesimden yatırımcılar ve boğalar kripto para birimi için yüksek alım emirleri vermeye başlarlar. Tüm emirler ise borsada toplanır. Daha sonra ise kripto para birimi fiyatında artış meydana gelirken, piyasada işlem hacminin büyüdüğü görülür.

  Alım işlemlerinin yarattığı hacim artışı ardından ise piyasada belirli bir doygunluk seviyesi oluşur. Bu doygunluk ise artık yatırımcıların alım emirlerini kısmalarına neden olacaktır. Bu kapsamda ise boğa sezonu son bulur. Bu adımın hemen ardından ise ayı piyasası sahneye çıkacağından son adımda kripto para birimi fiyatının %20 düşmeye başladığı görülecektir.

  Sezon Ne Kadar Sürer?

  Boğa sezonunun ne kadar süreceği hakkında bilgi verirken net bir gün ve tarih belirmemiz mümkün değildir. Çünkü süreyi etkileyen çok değişken birden fazla faktör bulunmaktadır. Kripto para birimlerinin o anki durumları, piyasa ortamında hakim olan koşullar süreyi etkilerler.

  Haftalık, aylık dönemlerde devam eden boğa sezonları bulunurken, döngüsel olarak meydana gelen boğa sezonları da kripto para piyasasında hakim olur. Diğer yandan arz talep konusu ve yatırımcıların ne zaman alım doygunluğuna ulaşacağı sezon süresini kısaltır veya uzatır. 

  Piyasa yapıcıların alım emri yönüne kayması ise sezonu devam ettiren sebepler arasında yer alır. Eğer kripto para birimine olan talep sezon içinde uzun vadeli ise sezon da bu yönde şekillenecektir. Yatırımcıların psikolojisi, BTC ve diğer kripto para birimlerinin popülerlik düzeyleri, güvenilirlik düzeyi sezonun süresinde etkisi olan diğer faktörlerdir. 

  Boğa Sezonu Nasıl Daha Uzun Yaşanır?

  Boğa sezonunun neden uzun yaşanacağını veya nasıl uzayacağını anlamak için aslında BTC’nin ele alınması gerekir. Çünkü kripto para piyasasında uzun bir boğa koşunu yaşayan örneği bulmak mümkün. BTC örneğinde ise sezonun uzamasının en temel sebebi BTC’nin yatırımcılar tarafından benimsenen bir kripto para olmasıdır. Bir kripto paranın benimsenmesi ve ona güven duyulması alım işlemlerinde de ilk seçenek olması anlamına gelir. Örneğin BTC ve XRP için eşdeğer boğa sezonlarının yaşanması şu koşullarda pek mümkün olmaz. Bunu sebebi kripto para piyasasının altınının Bitcoin olmasıdır. 

  Boğa sezonunu uzatan bir diğer faktörle ise alıcıların doyum noktasına ulaşması önleyen haberler, yeni analizler, gelişmeler, piyasa yapıcıların yorumları olarak gösterilebilir. Boğa sezonu başladığından alım yapan yatırımcılar piyasa yapıcılar tarafından alım devamına teşvik edilirlerse doğal olarak sezon uzayacaktır. Bunun için piyasa yapıcı topluluklar bir açıklama da yapabilirler veya doğrudan alımlarını yükselterek piyasada ağırlıklarını koyabilirler. Bu hem fiyatı artıracak hem de ek alım emirlerini doğuracaktır. Nitekim kaçınılmaz bir halde doyum yaşandığında tabii ki de sezon sona erecektir.

  Neden Kısa Sürer?

  Boğa sezonunun beklenenden kısa sürmesi için fiyat düşüşünü tetikleyecek ve satış emirlerini gündeme taşıyacak bir durun yaşanması gerekir. Buda güvenlik problemleri olarak bilinir. Bir kripto para borsasına ilişkin saldırı haberi veya merkeziyetsiz ağda güvenlik sorununa yönelik sansasyonlu haberin yayılması yatırımcı işlemlerini durdurabilir. 

  Bu kapsamda ise boğa piyasasında dengeler bozulacak ve enken bir sona doğru yol alınacaktır. Blockchain ağının saldırılar ile etkilenmesi oldukça zordur. Yine manipülasyon yaratmak amacıyla bu güvenlik riski konusunu kullanan kişiler de bulunur. Dolayısı ile haberler de yatırımcı yönünü belirleyebilir. Tam tersi bir durum, güve hakim ise aynı erken bitişler yaşanmayacaktır.

  Sonuç

  Kripto para piyasalarında ayılar ve boğalar tarih boyunca birer ikon ve metafor olarak yerini koruyacak. Bu gidiş gelişlerde traderlar her zaman risk yönetimine dikkat etmeleri gerekiyor.  Özellikle spot piyasalarda kazanmanın tek yolu boğa sezonunu beklemekten geçiyor. Fakat daha deneyimli traderlar ayı sezonundan da kazançlı çıkmasını bilirler. Tabi bu başka bir yazımızın konusu olacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle