Kriptopara

Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer ve Ne Zaman Biter?

  Kripto para kullanıcıları için yükseliş ve zenginlik dönemi olan boğa sezonu ne kadar sürer ve ne zaman biter soruları traderlar için oldukça önemlidir.  Al sat yapan her yatırımcı boğa sezonunu ve bitişini yakında takip ederek iyi kazançlar elde edebilir. Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını vermeye çalışarak boğa sezonu hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayacağız. 

  Boğa Sezonu Ne Kadar Sürer? 

  Boğa sezonu yani kripto paralarda yükseliş trendinin süresi için net bir saat veya gün verilmesi elbette mümkün değildir. Çünkü birçok faktöre göre değişken bir süreçtir. Boğa sezonunun süresini boğa yatırımcıların (alıcıların) davranışları belirler. Boğalar yani alım talebi yönünden tercih yapanlar, ne zaman alım doyumuna ulaşırlarsa boğa piyasası süresi o zaman dolar. Diğer yatırımcılar ise bunun süresini tahmin etmeye çalışırlar. Diğer yandan kazanmanın belirleyici unsuru da budur. 

  Boğa piyasasının bitiş süresini iyi tahmin eden ve bitişten önceki en yüksek fiyatta satışı yapanlar kazanç sağlarlar. Konuyu daha iyi aktarabilmek için alt başlıklarda ayı piyasası ve %15’lik artış belirteci ile bağdaştırarak boğa piyasasını ele alacağız. Bu kapsamda kafanızda boğa piyasası bitişi öncesini nasıl yakalayacağınızı daha iyi canlandırabilirsiniz. 

  Boğa Sezonu Ne Zaman Biter? 

  Aslına bakılırsa bu terimsel olarak literatürde yer alan bir konu değildir. Ancak boğa ve ayı piyasalarını izlediğimizde sürekli olarak %15 ve %20 oranında artış olduğunda fiyat düşüşü başladığını görüyoruz. Eğer boğa piyasasındaki en yüksek fiyatın birden %15 düştüğü görülüyorsa burada sürenin sonuna doğru gelindiği yönünde tahminler yoğunlaşır. Yani piyasada %20’lik düşüşler görüldüğünde bu piyasanın aşağı doğru sürece bir trendi başlattığı düşünülür ve bu boğa sezonunun bitişidirç Alt başlıklarda konuyu daha fazla açalım.

  Sezon Nasıl ve Ne Zaman Başlar?

  Boğa sezonu, ayı sezonu ardından başlayan yükseliş trendidir. Ayı sezonunda kripto para piyasasında karamsar bir hava hakimdir. Ayı sezonunda yatırımcıların satış kararları aldıkları görülür. Bu kararlar ardından ise arzı yükselen kripto para birimlerinde düşüş başlar. Ayılar yani satışa çıkan yatırımcılar burada kripto para biriminin fiyatını istedikleri bir değere çekmek için de satışa gidebilirler. 

  Sonuç olarak kripto paranın fiyatı satış doygunluğa ulaşana kadar düşmeye devam eder. Fiyat grafik üzerine bakıldığında artık taban fiyatı olarak görülen noktaya geldiğinde boğaların etkinliği düşmeye başlar. Bu anda satış konusunda doyuma ulaşıldığı basit bir detayla anlaşılıyor. Kripto paranın en düşük değeri ardından %15’lik bir artış geliştiğinde ayı piyasasının bitişi ve boğa piyasasının girişi görülür. Girişe yönelik başlangıç böyledir. 

  Boğa Piyasası Süresince Durum Nasıldır?

  Boğa piyasasının hakim sürede ise ayı piyasasının tam tersi bir durumda kripto paranın fiyatı değer kazanmaktadır. Bu süreçte piyasada hoş ve hareketli bir hava hakimdir. Yatırımcılar alımda doyuma ulaşmamıştır. Bu alım talepleri ile arzı düşen kripto para birimleri fiyat artışa giderler. Bu artış kısa veya orta vadede devam edebilir. Rekor bir fiyat ardından eğer ani şekilde %15’lik fiyat düşüşü oluştuysa burada da boğa piyasasının bittiğine yönelik bir işaret alınabilir. 

  Boğa Sezonunda Nasıl Davranılır?

  Boğa ve ayı piyasalarının her ikisinde de yatırımcı temkinli davranmalıdır. İlk olarak boğa piyasası içindeyken paniğe yer verilmemelidir. Normal şartlarda kripto para piyasasında hızlı işlem girmek avantaj olarak görülebilir. Ancak boğa piyasasında önemli olan hızlı bir işlem yapmak değil grafiğe göre işlem yapmaktır. Grafiğe bakıldığında saniyelik veya dakikalık şekilde sık dalgalanmalar görülmeye başlanmadıysa bir süre beklemek gerekir. Çünkü seri dalgalanmaların oluşmaması fiyatın hala artışa devam edebileceğini gösterir. Bu durumda tepe fiyat beklenmeli ve satış yapılacak ise avantajlı fiyattan yapılmalıdır.

  Sonuç

  Boğa piyasası hakkında akıl yürütmek için ayı piyasasına dair nitelikleri de bilmek gerekiyor. Bu iki piyasa hakkında detaylar karşılaştırıldığında süreye dair tahmin daha iyi yapılabilir. Aynı zamanda boğa piyasasında, aslında boğaların en iyi satış fiyatını yaratmaya çalıştıkları bilinmelidir. Yani fiyatın çıkabileceği en yük noktayı fırsat varsa yoklayacaklardır. Bu yüzden hızlı işlem yapmak yerine anlık fiyatı ve grafiği takip edip en avantajlı yerde satış gitmek daha akıllıca olacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle