Ayı Sezonu (Piyasası) Nedir? Ayı Sezonu Ne Zaman Başlar?

  Bu rehber çalışmamızda kripto para yatırımcılarının korkulu rüyası olan ayı sezonu masaya yatırıyoruz. Yatırımcılar için riskli bir dönemi ifade eden ayı sezonunun ne olduğunu, ne zaman başladığını, örneklerini, alım satımın bu sezonda nasıl yapılabileceğini bu yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız. 

  Ayı Sezonu (Piyasası) Nedir?

  Ayı sezonu, piyasada fiyatların düşüş gösterdiği dönemdir. Ayı piyasası acemi yatırımcılar için alım-satım kararı vermesi zor olan bir dönemdir. Ayı piyasalarında yanlış bir karar ile büyük kayıp vermek mümkün olabilir.

  Ayı piyasası, fiyatların orta vadede düşmeye devam etmesi beklenen bir dönemdir. Çünkü satışlar daha fazladır ve fiyatlar düştükçe birçok yatırımcı alım emri vermekten kaçınır. Bu durum bir süre daha piyasada karamsar havanın etkili olmasına sebep olur. Diğer yandan ayı sezonu, tam olarak ne zaman sonlanacağı bilinmeyen bir kıtlık dönemini ifade eder.

  Ne Zaman Başlar?

  Ayı sezonu, piyasada satış oranlarının talepleri aştığı bir noktada ortaya çıkar. Ayı sezonu başlangıcı, varlıkların fiyatlarının %15 ile %20 oranında değer kaybetmeye başladığı dönemdir. Boğa piyasası süresi içinde alım taleplerinin doyuma ulaştığı görülürse, ayı piyasasına giriş yapılabilir. Çünkü satışlar bu süre zarfından artar. Yüksek satışlar ardından arz artışı oluşacağından fiyatlar düşmeye başlar. Eğer %20 oranında değer kayıpları boğa piyasası ardından geliyorsa ayı piyasasına geçiş yapılır.

  Ayı Piyasası Neye Sebep Olur?

  Ayı piyasasında fiyat düştükçe birçok yatırımcı piyasadan çıkmak için daha fazla acele etmeye başlarlar. Bunu kazançlarını kaybetmemek ve ya uzun vadede kazanabileceklerini riske atmamak için yaparlar. Piyasadan çıkmak için satış yoluna gidebilirler. Satışlar yükseldikçe bir domino etkisi oluşur. Geniş çaplı bir kripto para birimi için oluşan ayı piyasasında bu etkiler meydana geldiğinde şiddetli satış dalgası piyasaya hakim olur. Piyasada kısa pozisyon için işlem yapan yatırımcı sayısı azalır.

  Ayı Piyasası Örneği

  Birçok yatırımcı Bitcoin’in boğa trendine bağlı olduğunu düşünüyor. Ancak Bitcoin’in makro trendlerinde ayı piyasası da yer alıyor. BTC, 2017 senesi Aralık ayında 20.000 USD fiyatına yükseldiğinde etkili bir boğa piyasası başlamıştı. 2014 senesinde ise %86’lık bir değer kaybı yaşamıştı. 2018 senesinde ise ayı piyasası içine girerek değer kaybetmiştir. 2020 senesinde ise 2018 ayı piyasasının dip noktası olarak bilinen 3.000 USD fiyatı ikinci kez test etmiştir. 2020’de bir ayı piyasası daha BTC üzerinden kripto para piyasasında hakim olmuştur. 

  Ayı Piyasasına ilişkin önemli örnekler hisse senedi piyasasında da mevcuttur. Örneğin Büyük Bunalım, pandemiye bağlı 2020 hisse senedi değer kayıpları, 2008 yılında meydana gelen dikkat çekici küresel finansal kriz birer boğa piyasası olarak görülürler. 

  Ayı ve Boğa Piyasası Farkı Nedir?

  Ayı ve boğa piyasası farkları şu şekilde sıralanırlar:

  • Ayı piyasasında fiyat oynaklığı daha düşüktür. Fiyat hareketinde devam eden bir alçalış ön plandadır. 
  • Boğa piyasasında fiyat oynaklığı fazladır rekor fiyatlar gelip ardından seri düşüşler ve tekrar yükselişler yaşanabilir.
  • Ayı piyasasında karamsa bir hava hakimdir. Yatırımcılar beklemeyi veya satışı tercih ederler. 
  • Boğa piyasasında hareketlilik ve heyecan vardır yatırımcılar fiyatın ne kadar yükselebileceğin çözmeye çalışırlar. Herkes rekor fiyattan satış yapmak ister.

  Ayı Piyasasında Nasıl Davranmalı?

  Ayı piyasası ile karşılaşan deneyimsiz yatırımcılar paniğe kapılmamalıdırlar. Alım satım yapanların kendilerini güvene almak için seçebilecekleri en basit yöntem, sabit coinlerde kalmaktır. Fiyatların sert düşüşünden huzursuz olanlar piyasanın tekrar boğa piyasasına dönmesini bekleyebilirler. Bu şekilde uzun vadede kar etme olasılığı korunur.

  Eğer gelecek bir noktada boğa piyasası görüleceğine dair bir beklenti varsa, boğa piyasasını beklemek daha doğru görülür. Aynı zamanda yatırımcı HODling olarak yani gelecekteki bir nokta için uzun vadeli olarak kripto para alımı yapmışsa ayı piyasası onun için bir belirteç değildir.

  Eğer yatırımcı boğa piyasasındayken alım-satım yapmak istiyorsa, piyasa trendi ile aynı yönde işlem tanımlamak daha doğru görülür. Kazanç getirici bir strateji için kısa pozisyonda işlem tercih edilebilir. Trend yönünde yatırım yapmak kripto para fiyatı düşse bile düşüş üzerinden minimal bir karı korumaya yardımcı olur.

  Sonuç

  Ayı piyasasının ne olduğundan, piyasanın örneklerinden ve korunmak için ne yöne yatırım pozisyonu alınması gerektiğinden bahsettik. Ayı piyasasında doğru olan, alım satım yapmak için daha güvenli bir anının oluşmasını beklemektir.

  Kişi eğer istiyorsa kısa pozisyonlardan yararlanmak içinde yakın bir takibe girebilir. Ancak o zaman trend yönünde işlem yapmalıdır. Piyasanın trendini sürekli kontrol etmek yatırımcılar için zorunludur. Bizlerde yaptığınız yatırımlar da ayılara yakalanmamanız için sizlere bol şans diliyoruz.

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle