SEC üyesinden Ripple açıklaması!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Pierce, Bloomberg’e röportaj verdi. Pierce, XRP’nin yasal statüsü ile ilgili olarak, bir kripto paranın yaratıcısına dava açılmış olmasının, o kripto parayı kesinlikle menkul kıymet haline getirmek zorunda olmadığını ifade etti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık ayından bu yana XRP davası görülüyor. Bilindiği gibi SEC, Ripple şirketi ile birlikte CEO Brad Garlingohuse’a ve kurucu ortaklarından Chris Larsen’a bir dava açmıştı. SEC bu davada, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, şirketin ve yetkililerin geriye dönük XRP satışlarının suç olduğunu öne sürmüştü. Davada Aralık ayından bu yana taraflar argümanlarını mahkemeye sunmaya devam ederken, bir SEC yetkilisinden XRP adına oldukça olumlu bir açıklama geldi.

  Hester Pierce’in Açıklamaları

  Kripto para piyasasına verdiği desteklerden ötürü “Kripto Anne” lakabı ile de tanınan SEC üyesi Hester Pierce, yakın zamanda Bloomberg’e bir röportaj verdi. Pierce, röportajda bir kripto paranın yaratıcısına dava açılmış olmasının, o kripto parayı kesin bir şekilde menkul kıymet haline getirmek zorunda olmadığını dile getirdi.

  Pierce, SEC’nin uygulamaya çalıştığı yaptırımın, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi haliyle satışa çıkarıldığını anlamına geldiğini iddia etti. Konuya ilişkin olarak Hester Pierce şu ifadelere yer verdi:

  “Bir kripto varlığı menkul kıymet gibi düşündüğümüzde ne yapıyoruz? Bir yatırım sözleşmesinin parçası olarak satışa çıkarıldığını söylüyoruz. Bu da bu varlığın satışı ile ilgili sözler verildiği anlamına geliyor. Bu, varlığın kendisinin kesinlikle bir menkul kıymet olması gerektiği anlamına gelmez. Bu, menkul kıymet olarak satıldığı anlamına gelir.”

  Pierce SEC’yi Eleştirdi

  Bir SEC üyesi olarak Hester Pierce, bir bakıma açıklamalarıyla SEC’yi de eleştirdi. Pierce, SEC’nin dolandırıcılık dışındaki davalar ile “vakit harcadığını” ve bunun yerine düzenleyici çalışmalara ağırlık vermesi gerektiğini ifade etti. Pierce’e göre SEC’nin, düzenleyici adımlar konusunda daha fazla netlik sağlaması gerekiyor.

  SEC ile Ripple arasında devam eden davada, son olarak mahkeme SEC’nin 2 aylık keşif uzatma süreci talebine onay vermişti. Dava 2022’ye kadar uzayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle