Kriptopara

Boğa Sezonu Ne Zaman Gelecek? 5 Uzmandan 2022,23 Tahmini

  ABD Merkez Bankasının (FED) değişen faiz politikaları, Rusya-Ukrayna Savaşı, Terra çöküşü ve Terra’nın tetiklediği şirket iflasları kripto piyasalarında boğayı sonlandırdı. Bitcoin fiyatının 69 bin dolardan 17 bin dolar düzeylerine gerilemesine yol açan ayı piyasasının ne zaman biteceği ise kripto topluluğunun en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bitcoin ve altcoin piyasalarında yeniden boğa piyasası döngüsünün ne zaman başlayacağına ilişkin 5 uzmanın tahminlerine yer verilen rehber yazımızda, kripto kışının ne zaman sonlanacağına ilişkin ayrıntılı analizlere ulaşabilirsiniz.

  Boğa Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Kasım 2021’de neredeyse 70 bin dolara yaklaşan Bitcoin fiyatı, FED’in şahin politikaları ile adeta tepetaklak oldu. Bu süreçte Terra’nın LUNA’sında yaşanan çöküş ve bu çöküşün etkisi ile kripto borç veren şirketlerde yaşanan iflaslar süreci zorlaştırdı ve lider kripto para birimi 17 bin dolara kadar geriledi.

  FED, bir dizi faiz artışı ile enflasyonu dizginledi ve son açıklanan Ağustos ABD TÜFE verisi öncesi ünlü milyarder Elon Musk’un beklediği gibi enflasyon zirve yaptı. 2023 yılına ilişkin piyasalar yeniden gevşek mali politika umutlarını yeşertmeye başlasa da son Jackson Hole toplantısında FED şahin bir tutum sergileyerek kısa vadede boğa beklentilerini altüst etti.

  Analistler ise kripto para piyasalarında boğanın başlaması ile ilgili benzer ifadeler kullanıyorlar. 2024 yılında gerçekleşecek Bitcoin halving’in (yarılanma) boğayı başlatacak gelişme olarak gösteriyorlar. Bu anlamda 2023 ve 2023 yılları kripto endüstrisi için kayıp olarak değerlendirilirken, az da olsa bazı analistler boğa sezonuna 2023 yılında girilebileceği ile ilgili tahminleri çeşitli röportajlar aracılığı ile kamuoyuyla paylaşılıyor.

  5 Uzmandan 2023 Boğa Tahmini

  Kripto topluluğunun yakından takip ettiği bazı önemli isimler, devam eden kripto kışının bir miktar daha süreceğine yönelik beklentilerini çeşitli röportajlar aracılığı ile paylaştılar. Aralarında kripto para birimi kurucuları, borsa kurucu ortakları ve yatırım fonu temsilcilerinin yer aldığı 5 uzman ismin beklentilerine göz atıldığında, çoğunluğun 2024 yılına işaret ettiği görülüyor.

  2024 yılı başlarında gerçekleşecek olan BTC yarılanması analistlerin boğa startı olarak belirledikleri temel etken olmaya devam ediyor. Bu süreçte Bitcoin’e artacak ilgi ile kripto piyasalarına yeniden fon girişi olacağını düşünen analistler, yeni zirvelerin bu halving sonrası geleceğine inanıyorlar.

  Öte yandan bazı analistler ise yaşanan son ayı piyasasını diğerlerinden ayırmayı ihmal etmiyor. Her ne kadar rehber yazımızda görüşlerine yer vermesek de kriptoya artan kurumsal ilgi ve BlackRock tarafından müşterilerine verilen kripto işlem izni BTC ve altcoin’lerin bu süreçten güçlenerek çıkacağı düşüncelerini destekliyor.

  • Mark Yusko: “Bitcoin’de Bir Sonraki Boğa Koşusu 2024’te”

  Amerikalı yatırımcı Morgan Creek’in CEO’su Mark Yusko, Bitcoin’de boğa koşusunun 2024 yılında başlayacağına inanıyor. Ünlü yatırımcı bu tarihi işaret ederken Bitcoin blok yarılanmasını neden olarak gösteriyor. Analiste göre 2024 yılında yarılanacak BTC blok ödülleri, yatırımcıların coşkusunu tetikleyecek ve analiste göre “çok düşük” kabul edilmesi gereken Bitcoin fiyatını hızla yukarı çekecek!

  Mark Yusko BTC fiyatının 30 bin doların altında ucuz olduğunu söylerken, kripto kışının sonlanarak kripto baharının hemen gelebileceğini savunuyor. Yusko, son iki piyasa döngüsüne göre yaptığı 2 Ağustos tarihli yorumda, “Baharın başladığı ve kışın bittiği o döngünün gün sayısıyla aynıyız. Bahar aylar sürebilir. Hemen bir boğa piyasasına sahip olmak zorunda değiliz.” ifadeleri ile kripto kışının bitmiş olabileceğini fakat boğa piyasasının ancak 2024’te başlayabileceğini söylüyor.

  • Du Jun: “Boğa Piyasası 2024 Sonu 2025 Başı”

  Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşü ve merakla beklenen boğa sezonunu yorumlayan kripto para borsası Huobi’nin kurucu ortağı Du Jun, tıpkı Mark Yusko gibi gelecek iki yıldan pek umutlu değil! Du Jun, BTC’de başlayacak bir boğa sezonu için “yarılanma” bekleyen gruptan. 2024 yılı sonu ile 2025 yılı başlarında lider kripto para biriminde yükselişin başlayabileceğini düşünen Jun, Kasım 2021’de Bitcoin fiyatının 69 bin dolara çıkmasını Mayıs 2020’de tamamlanan BTC halving faktörüne bağlayarak iddiasını destekliyor.

  Du Jun’un işaret ettiği Bitcoin yarılanması ise 2024 yılının henüz başlarında gerçekleşecek. Mayıs 2020’de gerçekleşen son halving’de olduğu gibi Du Jun, bu olayın fiyatlara etki etmesi için 1 yıldan fazla bir zamanın geçmesini bekliyor. Mevcut ayı döngüsünün devam etmesini bekleyen Du Jun bu nedenle BTC boğa sezonunu 2024 yılı sonları 2025 yılı başları olarak değerlendiriyor.

  • Tom Lee: “Yeni Fonların Girmesi Gerekiyor”

  Bitcoin için paylaştığı 200 bin dolarlık 2022 yılı hedefi ile dikkatleri üzerine çeken Fundsrat Global Advisor’un yönetici ortağı Tom Lee, hedefinin 10’da 1’i ile fiyatlanan bir BTC ile karşı karşıya. Ünlü isim henüz hedefinden vazgeçmemiş olsa da 200 bin dolarlık hedefe ulaşılabilmesi için bazı şartlar öne sürdü.

  Lee, Bitcoin’in 200 bin dolara ulaşabilmesinin halen mümkün olduğunu düşünse de bu kez bir şartı hedefine ekledi. Kripto endüstrisine yeni fonların girmesi gerektiğini düşünen Lee, bu fon girişlerinin ise dünya genelinde düzenleyici netliği ile mümkün olacağını düşünüyor. Devam eden Ripple-SEC davası ve çeşitli ülkelerce uygulanan yasaklamalar düşünüldüğünde, Lee’in şart koştuğu ideal şartların kısa sürede olgunlaşmayacağı görülüyor.

  • Vitalik Buterin: “Yeni Kripto Kışına Hazır Olun”

  The Merge yükseltmesi için gün sayan Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, farklı bir değerlendirme ile kısa vadede boğa piyasasının mümkün olmadığını gözler önüne serdi. Kripto endüstrisini yeni bir kripto kışına karşı hazırlıklı olmaya uyaran Buterin, bu dönemlerin mal toplamak için en uygun zamanlar olduğunun altını çizdi.

  Buterin, her ne kadar yeni bir kripto kışının geleceğini düşünse de bunun kötü bir haber olmadığı yönündeki inancını paylaşmaktan çekinmiyor. Buterin’e göre düşük fiyatlar, başka bir kripto varlık sektörü gelişimini tetikleyebilir ve yeni toparlanma sürecine kadar ortaya çıkabilecek yeni yükseliş potansiyelleri pek çok kişiyi milyoner edebilir.

  • Tom Loverro: “Faiz Kadar Yatırımcılar Zarar Görecek”

  ABD ekonomisinde yaşanan yüksek enflasyonun tetiklediği FED faiz artırımlarının piyasayı bozduğu biliniyor. Bununla birlikte enflasyona karşı girdiği ilk önemli testte sınıfta kalan Bitcoin ve diğer arzı kıt dijital para birimlerinin yaşadığı büyük geri çekilme, endüstriden 1,5 trilyon dolardan fazla parayı sildi.

  Eski Coinbase yöneticisi Tom Loverro ise yaşananları “faiz oynaklığı” çerçevesinde değerlendiriyor ve yeni bir kripto boğası için faizlerin sabitlenmesi gerektiğini düşünüyor. Loverro, “Bu ayı sezonu yükselen faiz oranlarının sonucu. Yani yatırımcılar faizler sabitlenene kadar zarar görecek.” ifadelerini kullanırken, 2022 yılında kripto endüstrisinin büyük kayıp yaşayacağını savunuyor.

  Kendisine yöneltilen “Boğa sezonu ne zaman başlayacak?” sorusuna ise eski Coinbase yöneticisi, 2023 yılının ikinci yarısı cevabı ile karşılık verdi. Kripto para piyasalarında beklenen boğa piyasası ile ilgili değerlendirmesinde Loverro, “2023 yılında piyasalar çoğunlukla düşüşten yataya evrilecek. 2023’ün 2. yarısında ise kripto makrosu gelişecek.” dedi. Usta isim ayı sezonlarının yenilik yapmak ve piyasadan pay almak için iyi bir dönem olduğunu ifade ederken, “Şimdi hazırlanma ve büyük düşünme zamanı. Kripto her zamankinden daha büyük gelecek.” diyerek yeni zirvelerin ufukta olduğu müjdesini paylaştı.

  Özetle

  Kripto piyasaları Mayıs 2020’de start aldığı yükselişi Kasım 2021’de sonlandı ve sürecin devamında 69 bin doları aşan BTC fiyatı 17 bin dolara kadar geriledi. FED’in değişen faiz politikasının neden olduğu bu süreçte Terra çöküşü, SEC baskısı, Rusya-Ukrayna Savaşı ve iflas eden kripto borç veren şirketler yangını körükledi. Son FED Başkanı konuşması kısa vadede faiz indirimi beklentilerini yıkarken, analistlerin kripto piyasalarının boğa piyasasına giriş beklentilerini 2024 yılına erteledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle