Kripto Para

G20 Ülkeleri Kripto Paraları Gündemine Taşıdı

  Hindistan’ın başkanlığı ile gerçekleşen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları (FMCBG) toplantısı başladı. Dünyanın en büyük ekonomilerinin konuştuğu konuların başında kripto paralar da vardı…

  Hindistan’ın ilk kez başkanlık görevini üstlendiği G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları (FMCBG) toplantısı başladı. Üye ülkeler, kripto paralar, finansal istikrar ve düzenleme önceliklerini masaya yatırdı. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, merakla beklenen toplantıdan aylar önce kripto paraları konuşacaklarının sinyalini vermişti. 

  Sitharaman’ın yaklaşımı, kripto para düzenlemelerinin tüm G20 ülkeleriyle ortaklaşa olmasından yana görünüyor. Özellikle Hindistan’ın G20 başkanı olduğu bu dönemde kripto para regülasyonlarının sonuçlanması sürpriz yaratmayacak. Hindistan’ın girişimleriyle birlikte diğer G20 üyesi ülkelerin maliye bakanları da kripto paraları odak noktasına almaya başladı.

  ABD Maliye Bakanı’ndan Açıklama

  Hindistan hükümeti, IMF ve Finansal İstikrar Kurulu tarafından kripto varlıkların makroekonomik ve düzenleyici yönlerine odaklandı. Bu konulara yönelik ortak bir rapor öneren Hindistan’ın yaklaşımı kripto paralara yönelik küresel bir fikir birliğini kolaylaştırabilir. G20 zirvesinde kripto paralara yönelik açıklama yapanlar arasında ABD Maliye Bakanı Janet Yellen de vardı.

  Kripto paralara ılımlı yaklaşan isimlerden biri olan Yellen, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto paraların tamamen yasaklanmasını istemiyor. Buna rağmen kripto paralara yönelik çok güçlü bir düzenleyici adımların atılması gerektiğini hatırlatıyor. Yellen açıklamasında kripto paraların kapsamlı bir şekilde düzenlenmesinin kritik önem taşıdığını vurguladı. 

  Bazı Kripto Paralar Yasaklanabilir

  G20 Zirvesinde kripto paralara yönelik açıklama yapanlar arasında IMF İdari Direktörü Kristallina Georgieva da vardı. Dünyanın özel kripto para birimleri için daha fazla regülasyon ihtiyacı duyduğunu hatırlatan Georgieva kripto varlıkların “para” statüsünde değerlendirilmemesini istedi. Georgieva ayrıca bazı özel kripto paraların tamamen yasaklanması için girişimler yapılabileceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle