Kripto Para

Türk sanatçı 1 piksellik NFT’yi 1.36 milyon dolara sattı

  Kripto para dünyasında son dönemde tam bir çılgınlık haline gelen NFT’ler, popülerliğini sürdürüyor. Türk sanatçı ve dijital tasarımcı Murat Pak, tek bir pikselden oluşan NFT’sini 1.36 milyon dolara sattı…

  Kripto para sektöründe özellikle 2021 yılından itibaren Non fungible token (NFT) patlaması yaşanıyor. Sektörün en gözde ürünleri haline gelen bu dijital sanat eserleri, hiç de azımsanmayacak rakamlarda alıcı bulmaya devam ediyor. Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden Vitalik Buterin gibi saygın kişilerin de zaman zaman eleştirdiği NFT çılgınlığı ara vermeden sürüyor.

  Non fungible token üretip hazırlayan sanatçılar arasında Türk tasarımcılar da yer alıyor. Son olarak dijital sanatçı Murat Pak, tek bir pikselden oluşan dijital sanat eserini Sotheby’s müzayede evinde 1,36 milyon dolara satmayı başardı. Yerli kripto para basının ve topluluğun gündemine damgasını vuran bu satış, özellikle yatırımcılar arasında sosyal medyada çok konuşuldu.

  NFT Çılgınlığı Devam Ediyor

  Kripto para yatırımcıları ve blockchain kullanıcıları, özellikle 2021 yılından sonra Non fungible token (NFT) varlıkları daha çok duymaya başladı. Bu yıl başından itibaren patlama yaşayan NFT’ler, koleksiyoncular ve sanat meraklılarının ilgisini çekiyor. Sanatçıların dijital biçimde var olan ürünlerin satın almak için acele eden kullanıcıların aşırı talebi NFT fiyatını da rekor seviyelere taşıdı.

  Bilindiği üzere Non fungible token yani NFT, blockchain teknolojisi üzerinde kullanılan dijital bir varlık biçimi olarak tanımlanıyor. Tasarımcıların ve dijital platformda sanatını icra eden sanatçıların ürettiği bu NFT’ler çok yüksek fiyatlara koleksiyonculardan ya da sanat aşıkları arasından alıcı buluyor. 

  Tek Pikselli NFT Satışı 

  Yerli kripto para basınında yer alan haberlere göre, tek bir pikselin görüntüsü olan The Pixel adlı bir NFT de 1.36 milyon dolara alıcı buldu. Bu dijital ürün, Türk tasarımcı ve dijital sanatçı Murat Pak tarafından hazırlandı. Sanatçının tek bir gri kareden oluşan NFT’si için yaklaşık 90 dakikalık bir açık arttırma savaşının yaşandığı öğrenildi. Son dönemde NFT dünyasının önde gelen isimlerinden biri haline gelen Murat Pak, bugüne kadar NFT koleksiyonu ile toplamda 16.8 milyon dolar kazandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle