BitDAO (BIT) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Merkeziyetsiz finansın inşasında önemli katkılar sağlamayı hedefleyen BitDAO projesi, yakın zamanda kripto para piyasalarında yakından takip edilen varlıklar arasında yerini aldı. Kripto para topluluklarının ilgi odağında yer alan BIT, piyasa belirsizliklerine rağmen gösterdiği hareketlenme ile umut vaat ediyor. BitDAO (BIT) projesinin teknik tüm detaylarına ve merak ettiğiniz proje hedeflerine dair her şeyi sizler için bir araya getirdik. Bu yazımızda BitDAO (BIT) projesinin merak edilen tüm detaylarını bir araya getirdik.

  BitDAO (BIT) Coin Nedir?

  BitDAO, merkeziyetsiz token ekonomisi inşa etmek üzere tasarlanmıştır. Ekosisteminin herkes için erişilebilir olmasını isteyen bir merkeziyetsiz otonom organizasyondur. DeFi alanında dünyanın en büyük merkeziyetsiz otonom organizasyonlarından biridir. Kendi tanımlamasına göre BitDAO, milyarlarca mevcut varlık ve milyarlarca tahmini katkıya sahip bir DAO’dur. BIT Coin is bu merkeziyetsiz otonom organizasyonun kripto para birimdir.

  BitDAO (BIT) Projesi ve Whitepaper

  BitDAO projesinin teknik makalesine göre, merkezi olmayan ekonomik kurucularını desteklemeyi amaçlayan ve BIT token sahipleri tarafından oylanan teklifler için açık bir platformdur. Zincirlere ve projelere karşı agnostiktir. Daha geniş bir ifadeyle projenin ortaya çıkmasını da destekleyen unsurlar farklı başlıklar altında tanımlanabilir. BitDAO, insanların, ürünlerin ve kamu mallarının karşılıklı olarak yararlı Web 3 ekosistemlerini sağlayan bir oluşturucular ve paydaşlar topluluğudur. Yeni nesil organizasyonları hızlandıran proje birçok yönden endüstri için önemli çözümler sunmaktadır.

  DeFi yani merkeziyetsiz finans alanına odaklanan proje, dünyanın en yeni ve en büyük merkeziyetsiz otonom organizasyonlarından biri konumunda yer almaktadır. Girişim ortaya çıkmasında temel faktör token takasları ve ortak geliştirme sistemleriyle yetenek sahibi geliştiricileri kendine çekmek olarak tanımlanmıştır. Token takasları sayesinde BitDAO ekosistemi, en iyi kripto para projelerine ait tokenlerin bir araya geldiği bir merkeze dönüşecektir.

  Projenin teknik detaylarında da yer verildiği üzere ana hedefleri arasında ayrıca açık finans ve merkeziyetsiz bir ekonomi yer almaktadır. BitDAO, DeFi, DAO, NFT ve oyun alanı dahil olmak üzere farklı alanlarda geliştirilen projeleri desteklemeyi de hedeflemektedir. Söz konusu desteğin araştırma ve geliştirme, başlangıç likiditesi ve finansman şeklinde olacağı aktarılmaktadır. BitDAO (BIT) projesinin diğer tüm teknik detaylarına ve whitepaper ekranına ulaşmak için: https://docs.bitdao.io/ resmi bağlantı adresini kullanabilirsiniz. 

  BitDAO (BIT) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  BitDAO projesi adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir kurucuya sahip değildir. BIT token sahibi bir grup tarafından yönetimi gerçekleştirilmektedir. DAO ya da diğer bir ifadeyle merkeziyetsiz otonom organizasyon olan proje, protokolün arkasında hiçbir ekip veya şirket bulunmamaktadır. İsteyen herkes BitDAO protokolünde değişiklik önerebilmektedir. BIT Token sahipleri tarafından bu teklifler onaylanmakta veya reddedilmektedir. Bu yönüyle demokratik bir yapıdadır. Mevcut durumda ise projenin en büyük DAO’lar arasında yer aldığı ifade ediliyor.

  BitDAO projesinin destekçileri arasında ise Peter Thiel, Founders Fund, Pantera, Dragonfly, Spartan, Bybit gibi daha pek çok farklı önemli isim yer almaktadır. Özellikle erken dönem destekçileri arasında yer alan Bybit en dikkat çeken isimler arasında yer almaktadır. Topluluk odaklı bir proje olarak hayata geçen BitDAO, endüstrinin en büyük merkeziyetsiz otonom organizasyonlarından biri olarak değerlendirilmektedir. 

  BitDAO (BIT) Kullanım Alanları Neler?

  Açık finans ve merkezi olmayan tokenize bir ekonomi yaratmak için BitDAO protokolü kullanılmaktadır. Dünyanın en büyük merkezi olmayan otonom organizasyonlarından biri olan BitDAO, BIT Token ile yönetilmektedir. Proje kapsamında yönetime katılmak, teklif vermek ve diğer işlemleri gerçekleştirmek için BIT kullanılmaktadır. Ayrıca piyasalarda da yatırım amaçlı olarak BIT kullanımı gerçekleştirilebilmektedir.

  BitDAO (BIT) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  BitDAO (BIT) projesinin rakiplerinden ayrılmasını ve sektörde öne çıkmasını sağlayan temel birçok farklı prensibi bulunmaktadır. Özellikle yönetimi ve hedefleri kapsamında benzersiz büyük yapısı projenin en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra teknik açıdan da birçok özelliği dikkat çekicidir.

  BitDAO (BIT) projesini benzersiz kılan başlıca özellikleri ise kısaca şöyledir:

  • Token takasları aracılığıyla ve geliştirilmekte olan projelerle ortaklık kurma hedefine sahiptir.
  • Token takasları kapsamında BitDAO ekosistemi, en iyi kripto projelerinin bir araya geldiği bir merkeze dönüşecektir.
  • Çekirdek ürünler geliştirmenin yanı sıra diğer DAO’ların da işlevsellik kazanması ve etkinliğinin artması için yardımcı olma hedefiyle öne çıkmaktadır.
  • Hazineye ait tüm işlemler BIT token sahipleri tarafından öneri ve oylama süreci yoluyla belirlenmektedir.

  BitDAO (BIT) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  BitDAO (BIT) projesi, sektörde öne çıkan diğer pek çok merkeziyetsiz kripto projesi gibi bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Projelerin bu güçlü ve zayıf yönlerini inceleyerek ürünü portföyünüze ekleme konusunda en doğru kararı vermeniz mümkündür. Herhangi bir projeye yatırım yapmadan önce projelerin tüm yönleri ile değerlendirilmesi gerekecektir.

  BitDAO (BIT) projesinin avantajlarından bazıları ise kısaca şöyledir:

  • En iyi kripto projelerine ait tokenleri bir araya getirecektir.
  • BitDAO ve diğer DAO’ların etkin çalışmasını sağlayacaktır.
  • Kripto sektörünün gelişmesine katkı sağlayacaktır.
  • Hazineye ait tüm işlemler BIT sahipleri tarafından öneri ve oylama süreci ile belirlenmektedir.

  BitDAO (BIT) projesinin dezavantajları ise kısaca şunlardır:

  • DAO yapısı güvenli olsa da projenin selameti için çeşitli riskleri de barındırmaktadır.
  • BIT sert fiyat dalgalanmaları yaşamaktadır.
  • Piyasalardaki belirsizlik ortamı ve merkeziyetsiz finansa karşı atılan sert adımlardan kötü etkilenmektedir.

  BitDAO (BIT) Coin Hangi Borsalarda Var?

  BitDAO (BIT) mevcut birçok kripto borsasında yer almaktadır. Al – sat işlemleri için bu platformlar tercih edilebilir. BIT listeleyen başlıca borsalar ise kısaca şunlardır:

  • FTX
  • Coinbase Exchange
  • Huobi Global
  • Coinone
  • Kraken
  • io
  • ByBit
  • BingX
  • MEXC
  • CoinW

  BitDAO (BIT) Coin Piyasa Bilgileri

  BIT piyasa hedeflerine göre başlangıç aşamasında 200 milyon BIT dağıtımı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. CoinMarketCap verilerine göre maksimum arz 10 milyar olarak görülmektedir. Kasım 2021’de ise ulaştığı 3,64 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. Ağdaki token dağılımına bakıldığında ise özel satış için %5, parnet için esnek (ByBit) %15, partner için kilitli (ByBit) %45, BitDAO hazinesi için %30 ve başlangıç partneri ödülleri için %5 olarak belirlenmiştir.

  BitDAO (BIT) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  BitDAO (BIT) satın almak için basit birkaç adımı takip edebilirsiniz. Bunlar kısaca şöyledir:

  • Adım: BIT listeleyen borsalardan birine erişim sağlanır.
  • Adım: Kayıt adımları tamamlanır veya mevcut hesaba giriş yapılır.
  • Adım: Kimlik doğrulama ve onay sonrasında para aktarılır.
  • Adım: USD, USDT, KRW gibi işlem çiftleri ile alım yapılır.
  • Adım: Güvenli hesaplarda doğru zamana dek saklanabilir.

  Özet Olarak

  Genel hatlarıyla BitDAO, kripto endüstrisinin en büyük DAO projelerinden biridir. Güçlü yapısı ve yönetim organizasyonu sayesinde önemli bir konumdadır. Gelecek vaat eden projeler arasında yer almaktadır. BIT ise piyasa belirsizliklerinden olumsuz etkilense de portföylere eklenmektedir. Yatırımcısının tüm piyasa risklerine karşı temkinli olması ve kayıplara karşı tüm yatırımını tek bir varlıkta değerlendirmemesi önerilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle