Kripto Para

ABD doları yerine Dijital Yuan mı geliyor?

  Çin’in uzun süredir üzerinde çalıştığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkındaki tartışmalar sürüyor. Dijital yuan projesini hızlandıran Çin, bu hareketiyle ABD dolarının dünyada rezerv para birimi olma statüsüne adeta meydan okuyor…

  Son dönemde kripto para basınında da geniş yankı bulan Çin merkez bankasının dijital yuan projesi, ekonomi yorumcularının da tartışma konusu haline geldi. Çin ve ABD başta olmak üzere dünya çapında yaklaşık 80 ülke kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme yarışına başladı.

  Bu yarışı önde götüren Çin, dijital yuan projesini 1 milyondan fazla Çinli vatandaşına halihazırda sunmaya başladı. Ancak bu süreçte geride kalan ABD, hala dijital dolar araştırmalarına devam etmeyi sürdürüyor. ABD’de bu araştırmayla görevlendirilen MIT’nin Dijital Para Birimi Girişimi ve Boston Federal Rezerv Bankası, çalışmalara aralıksız devam ediyor.

  ABD ve Çin’in Dijital Para Birimi Savaşı 

  Boston FED ve MIT yetkilileri, Amerikalılar için dijital bir para biriminin nasıl görünebileceği konusunda tüm detayları masaya yatırıyor. Ülkeler arası CBDC rekabetinde gizlilik büyük bir endişe kaynağı olduğu için araştırmacılar ve analistler Çin’in dijital yuan sunumunu bekliyorlar.

  MIT Medya Laboratuvarı Dijital Para Birimi Girişimi direktörü Neha Narula, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu detaylara dikkat çekti: “Dijital bir dolar piyasaya sürülürse mahremiyetin çok, çok önemli bir parçası olacağını düşünüyorum. ABD, Çin’den oldukça farklı.”

  Fiziksel Para ve CBDC Bir Arada

  Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde finans profesörü olan Darrell Duffie, ABD’nin dijital dolar çıkarması halinde dünya ekonomisinde parasal lider olmaya devam edeceğini aktardı: “Yaptığımız çalışmaların çoğu, CBDC’nin fiziksel nakitle bir arada var olacağını ve kullanıcıların isterlerse fiziksel nakit kullanabileceklerini varsayıyor. ABD, bu alandaki mevcut liderliğine güvenmemeli. İlerlemeye devam etmeli ve nasıl çok güçlü kalacağına ve doların gücünden nasıl yararlanacağına dair net bir strateji geliştirmeli.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle