Kripto Para

XRP yatırımcılarından isyan! Milyonlarca dolarlık zarar

  Ripple aleyhinde menkul kıymet davası açan SEC’in ardından XRP yatırımcıları isyan bayrağını çekti. Ripple ve SEC arasındaki davanın olumsuz etkileri, XRP yatırımcılarını büyük zarara uğratmasıyla dikkat çekiyor…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz aylarda ünlü kripto para şirketi Ripple aleyhinde 1.3 milyar dolarlık menkul kıymet davası açtı. Bu davanın olumsuz etkileri en çok XRP yatırımcılarını vurdu. Şirket kısa süre önce SEC’in açtığı davanın XRP sahiplerine 15 milyar dolardan fazla zarara sebep olduğunu öne sürerek tablonun ciddiyetini ortaya koydu.

  SEC ile Ripple arasındaki ilk duruşmada da gündeme gelen bu zarar konusu yeterince dikkat çekmeyince yatırımcılar harekete geçmek durumunda kaldı. SEC davası nedeniyle zor durumda olan XRP yatırımcıları, XRP ödemelerini askıya alan borsalar için toplu dava açmaya hazırlanıyor.

  XRP Yatırımcıları Hakkını Aramaya Kararlı

  SEC davasının ardından 33’ten fazla kripto platformu ve piyasa yapıcısı XRP alım satım işlemlerini durdurma kararı almıştı. Pek çok kripto para borsası, XRP kripto para birimini delist ettiklerini peş peşe açıklarken XRP fiyatının da adeta çakılmasına sebep oldu.

  Piyasada oluşan “XRP yasaklandı” algısı panik yaratırken XRP yatırımcılarının milyonlarca dolarlık zarara uğraması kaçınılmaz hale geldi. Yatırımcılar şimdi ortada henüz verilmiş bir karar yokken bu şekilde zarara sebep olan firmalardan tazminat talep etmeye başladı. 

  Nexo Aleyhinde Toplu Dava Açılabilir

  Kripto para ödünç verme platformu Nexo, bu sefer de XRP yatırımcılarının hedefi haline geldi. Söz konusu davadan çekinmeleri sebebi ile XRP ödemelerinin yasa dışı olduğunu öne sürerek işlemleri askıya alan şirket, büyük bir dava ile karşı karşıya kaldı. Nexo platformunun bu hamlesi ile 5 milyon dolarlık zarara neden olduğu iddia edildi. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, blockchain şirketi Ripple’a dava açtıktan sonra Nexo aceleci davrandığı için tazminat ödemek durumunda kalabilir. XRP yatırımcılarının toplu dava açmaya hazırlandığı şirketin kullanıcılarına XRP askıya alma bildiriminde bulunmaması dikkat çekiyor. 

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle