Kripto Para

Tarihteki ilk SMS de NFT oluyor!

  Gün geçtikçe daha popüler hale gelen ve daha fazla dev şirketin ve ünlü ismin dahil olduğu NFT (non fungible token) alanına bu kez de dünyaca ünlü telekomünikasyon şirketi Vodafone dahil oluyor. Vodafone, tarihteki ilk SMS’i NFT olarak satışa sunmaya hazırlanıyor.

  Kripto para sektörünün 2021 yılında çok ciddi büyümeler elde etmesi ile birlikte sektörün kapsadığı birçok alanda da beklenmedik oranlarda büyümeler gerçekleşti. Özellikle NFT (non fungible token) alanı, son dönemlerde birçok kripto para biriminin de önüne geçmeyi başardı. Dünyadan birçok ünlü ismin, dev şirketin dahil olduğu ve artık bir “fırsat alanına” dönüşen NFT sektörüne adım atan son büyük şirket de Vodafone oldu. Dünyaca ünlü İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi Vodafone, tarihteki ilk SMS’i NFT olarak satışa çıkaracağını duyurdu.

  ETH Blok Zincirinde NFT Konseptinde SMS Oluşturulacak

  NFT ekosistemine giriş yapan Vodafone, 3 Aralık 1992 tarihinde Vodafone aracılığı ile gönderilen ve dünyanın ilk metin mesajı olarak bilinen “Merry Christmas” içerikli SMS’i NFT olarak yayınlayacağını duyurdu. Söz konusu ilk “Merry Christmas” cep telefonu mesajı, 29 yıl önce bir Vodafone çalışanı olan Richard Jarvis tarafından alınmıştı. SMS’in atılışının yıldönümü şerefi ile Vodafone, Ethereum (ETH) blok zincirinde NFT konseptinde bir mesaj oluşturacağını açıkladı. Gelen açıklamalara göre bu satıştan elde edilecek gelir, BM Mülteci Ajansı olan UNHCR’ye bağışlanacak.

  NFT Satışı 21 Aralık’ta Gerçekleştirilecek

  Konuya ilişkin gelen açıklamalara göre söz konusu NFT satışı, 21 Aralık tarihinde Fransız müzayede evi Aguttes bünyesinde gerçekleştirilecek. Müzayedede Vodafone’un ilk SMS NFT’si satışa çıkarılacak. NFT’yi satın alan kişi, böylece üzerinden SMS’in iletildiği orijinal iletişim protokolü metninin (Merry Christmas) eşsiz bir kopyasının mülki hakkını elde etmiş olacak. Satışta gelecek olan tekliflerin hangi boyutlara ulaşacağı merak ediliyor.

  NFT Satışı ile İlgili Gelen Açıklamalar

  Söz konusu NFT hamlesi ile ilgili konuşan Vodafone İngiltere CEO’su Ahmed Essam, Vodafone’un ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için geçmişten bu yana teknolojik yenilikleri, günümüz teknolojileri ile birleştirmeyi planladıklarını dile getirdi. Ayrıca Aguttes müzayede evinin kurucusu Maximillian Aguttes de yaklaşmakta olan bu satış etkinliği ile ilgili olarak “1992’de alınan bu SMS, insani ve teknolojik ilerlemenin tarihsel bir kanıtı.” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle