Kripto Para

Çinli madenciler ekipmanlarını Kazakistan’a gönderdi

  Kripto para piyasaları son dönemlerde Çin’den gelen baskıcı ve yasaklama haberlerine bağlı olarak çok büyük değer kayıpları yaşadı. Kayıplar devam ederken, Sichuan’dan gelen yeni kısıtlama haberleri sonrası, Shenzen merkezli kripto para madencilik şirketi BIT Mining, ekipmanlarını Kazakistan’a taşımaya başladığını açıkladı.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayı ortalarında büyük bir çöküş yaşadı. Toparlanmanın yaşanıp yaşanmayacağı bilinmezken, Haziran ayı ortalarında piyasada toparlanmalar görüldü. Ancak bu kısıtlı yükselişler yeterli olmadı. Mayıs ayındaki büyük çöküşün en büyük etkeni olarak Çin’in kripto para madenciliğine yönelik getirdiği yasak ve kısıtlamalar olduğu biliniyor. Henüz bu haberlerin etkisi dinmemişken, benzer bir kısıtlama haberi yakın tarihte Çin’in Schuan bölgesinden geldi.

  Sichuan’da kripto para madenciliğinin kısıtlanması üzerine piyasanın tepkisi de yine beklendiği gibi aşağı yönlü oldu. Çin Devlet Şebeke Kurumu’nun bölgedeki temsilcileri, 26 kripto para madencisine gönderilen elektriğin kesileceğini duyurdu. Sichuan bölgesinde bu kesintiden etkilenecek olanlar arasında, BIT Minig şirketine bağlı “Ganzi Change Hydropower Consumption Service” isimli şirket de yer alıyordu. Yapılan bildirinin ardından BİT Mining şirketi de ekipmanlarını Kazakistan’a taşıma kararı aldı.

  Şirket Kazakistan’a Ekipman Göndermeye Devam Edecek

  BIT Mining şirketi 21 Haziran tarihinde yaptığı açıklamasında, Sichuan’daki Ganzi özerk ilinde bulunan yetkililerin, kendilerine gönderdikleri bildiride enerjinin 19 Haziran tarihinde kesileceğini ilettiklerini ifade etti. 19 Haziran’dan sonra BIT Mining şirketi de bölgedeki faaliyetlerini durdurdu. Ardından şirket, Bitcoin (BTC) madenciliği için kullandığı 320 adet madencilik ekipmanını Kazakistan’a gönderdi.

  Bu cihazların toplamda 18,2 PH/s kapasitesi bulunuyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’daki BTC madencilik eylemleri 27 Haziran tarihinde başlayacak.

  BIT Mining şirketi, açıklamaya göre Kazakistan’a ilerleyen dönemlerde de ekipmanlarını gönderecek. Temmuz öncesi gönderimler sonunda şirketin 102,3 PH/s kapasiteli 2 bin 600 adet ekipmanı Kazakistan’a ulaşmış olacak. Ayrıca şirketin Temmuz’dan sonra da Kazakistan’a ekipman göndereceği tahmin ediliyor.

  BIT Mining CEO’sunun Açıklamaları

  Şirketin Kazakistan’daki çalışma planına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak BIT Mining CEO’su Xianfeng Yang yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Çevreyi korumaya ve karbon ayak izimizi azaltmaya kararlıyız. Büyüme stratejimiz kapsamında yurtdışı operasyonlarımızı stratejik bir şekilde büyütüyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle