Compound (COMP) Token Nedir? COMP Coin Nasıl Alınır?

  Son dönemde dikkat çeken altcoin projelerinden biri olan Compound (COMP) Token, yerli kripto para yatırımcılarının radarına takılıyor. Popülerliğini giderek arttıran bu kripto para birimini hakkında araştırmalar sıkılaşırken Compound (COMP) Token nedir ve nasıl alınır gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

  Compound (COMP) Token Nedir?

  Compound, borç alan kişilerin kripto para bakiyelerini protokol kullanarak bloke eden bir ağ olup Ethereum blok zincirini kullanan bir token’dır. Compound, ERC-20 tabanlı bir DeFi, açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound, kripto para kullanarak kredi alma işlemleri için büyük kolaylık sağladığı için merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörünün parlayan yıldızlarından biri olarak görülür.

  Compound protokolünün yerel kripto para birimi de COMP token olarak adlandırılır. Altcoin projeleri arasında dikkat çekmeye başlayan Compound’un kurucusu ve CEO’su, Robert Leshner’dir. Kripto para kredi verenler ile alanları aynı platformda buluşturan bir ağ olan Compound, geleceğin finans sektörüne yön verebilecek potansiyele sahiptir.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Compound projesinin amacı, kripto para kredi verenleri aynı platformda buluşturmaktır. Borçlulardan alınacak ve borç verenlere tanımlanacak faiz oranını belirleyen bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin başında borç verilen kripto paranın arz-talep dengesi gelir. Compound ağında meydana gelen her yeni blokta faiz oranı güncellendiği için oldukça kullanışlıdır. 

  Borç tutar her zaman ödenebilir ve borç verilen tutarı da her zaman hesabınıza çekebilme avantajı sunar. Compound borç verme sistemi genel hatları ile diğer borç verme ve alma protokollerine benzer yapıdadır. Compound, Ethereum blok zincirini kullandığı için Whitepaper ve detaylı bilgilere https://compound.finance üzerinden ulaşabilirsiniz. 

  COMP Token Yorum

  Kripto para analistleri ve uzmanları, kripto para faiz kazancı sunan Compound (COMP) Token hakkında olumlu değerlendirmede bulunuyorlar. Kullanıcılar, kendi kripto paralarını platformun desteklediği çok sayıda kripto havuzdan birine yatırılabiliyor. Bu sayede havuz üzerinden zamanla faiz kazanma imkanına sahip olabiliyor. Uzmanlar gelişen DeFi sektörünün önemli bir parçası haline gelen Compound (COMP) Tokenin avantajlı bir seçim olduğunu söylüyor. 

  COMP Token Geleceği

  İlk olarak 2018 yılının Eylül ayında piyasaya sürülen Compound (COMP) Token fiyatındaki değişimler, kripto para piyasasının geneline benzer hareket etti. Ancak son boğa rallisi ile birlikte COMP token fiyatı pump etkisini maksimum seviyede yaşadı. DeFi dünyasının işlevsel platformlarından birinin yerel kripto para birimi olarak gösterilen COMP token geleceği, çoğu kripto analistine göre umut vaat ediyor. Yakın zamanda 1 milyar dolara yaklaşan toplam kilitli değeri ile kripto para faiz kazancı elde etmek isteyenler için Compound (COMP) Token doğru bir yatırım tercihi olarak görülüyor.

  Compound (COMP) Token Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel 1 COMP fiyatı %compound-governance-token+try% TL. Döviz cinsinden ise %compound-governance-token+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, COMP 24 saatte %compound-governance-token+yuzde%.

  En değerli kripto para birimleri sıralamasına göre Compound (COMP) Tokenin listede 47. basamakta olduğu görülüyor. İnişli ve çıkışlı bir grafik çizen COMP tokenin dolaşımdaki arzı yaklaşık 5.5 milyon coindir.

  Compound (COMP) Token Nasıl ve Nereden Alınır?

  Compound (COMP) Token satın almak isteyen yatırımcıların öncelikle bu tokeni listeleyen kripto para borsalarında hesap açmaları gerekir. Compound (COMP) Token, günümüzde en büyük kripto para borsası Binance dışında Tokocrypto, OKEx ve FTX gibi popüler platformlarda listelenir:

  • 1. Adım: Compound (COMP) Token satın almak için, ilk olarak Binance gibi güvenilir kripto para borsalarının web sitesine giriş yapmanız gerekir.
  • 2. Adım: Borsada ücretsiz olarak kripto yatırımcı hesabı açmak için kayıt bağlantısını kullanmalı ve KYC bilgileriyle birlikte sizden talep edilen bilgileri kayıt formuna yazmalısınız.
  • 3. Adım: Kripto para borsasında hesap açtıktan sonra sanal cüzdana para yatırmak için TL paritesini seçerek hesabınıza para transferi yapın.
  • 4. Adım: Para transferini gerçekleştirdikten ve hesabınızda bakiyenizi tam olarak gördükten sonra kripto para satın alma sayfası üzerinden Compound (COMP) Tokeni seçin.
  • 5. Adım: Dilediğiniz COMP token miktarını veya TL karşılığını yazarak COMP token satın alabilirsiniz.
  • 6. Adım: Satın aldığınız COMP tokenleri dilerseniz kayıtlı olduğunuz borsanın saklama hizmetlerinde dilerseniz de buradan çekerek soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz.

  Avantajları Neler?

  Compound (COMP) Token avantajları şu şekilde özetlenebilir:

  • Ethereum bakiyenizi Compound sistemine verdiğinizde sizin varlığınızı cToken olarak elinde tutar ve borç verir.
  • Bu sayede talep ettiğiniz her zaman teminat bıraktığınız kripto para birimini teminat verdiğiniz varlık olarak yani Ethereum olarak kazandığınız faiz ile birlikte çekebilirsiniz.
  • Teminat verdiğiniz kripto para türünün piyasadaki arz-talep dengesine göre faiz oranı değiştiği için popüler kripto paralarınız için daha yüksek faiz oranı elde edebilirsiniz. 

  Dezavantajları Neler?

  Compound (COMP) Token dezavantajları arasında şunlar öne çıkar:

  • Merkeziyetsizlik eleştirisi: Compound protokolünün halen bir merkezi olması eleştirilse de kurucusu kısa bir sürede merkeziyetsiz bir yapıya kavuşacağını belirtmiştir.
  • Saldırı riski: Compound (COMP) Tokenlerin saklandığı ve faiz kazandırdığı kripto para havuzları siber saldırıya uğrayabilir. Bu platformda tutulan varlıklarınız hiçbir zaman %100 güvende sayılmaz.

  Sonuç

  Compound (COMP) Token, kripto para alım satım işlemlerinden çok kripto paralar üzerinden faiz kazancı elde etmenizi sağlayan bir sistemdir. Compound havuzuna yatırılan tokenlerle zaman içinde giderek artan faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Oldukça düşük arz oranı ile dikkat çeken COMP Token, bu nedenle diğer altcoinlere göre daha yüksek bir fiyatta. Çok zincirli olan bu proje, hem ETH hem BSC hemde XDAI zincirinde bulunuyor. Ayrıca Binance ve Coinbase gibi önemli borsalardan da edinmek mümkün.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle