Kriptopara

Kripto Para Caiz mi? Diyanetin Cevabı

  Kripto paraların caiz olup olmaması konusu birçok yatırımcı tarafından merak edilen detaylar arasında. Ancak bu konu hakkında net bir açıklama Diyanet tarafından yapılmıştır. Kripto paralar caiz değildir ifadesi henüz Diyanet tarafından net bir şekilde dile getirilmemiş olsa da farklı yaklaşımlar söz konusudur. Bu yazımızda kripto para cazi mi sorusuna Diyanetin açıklamasını baz alarak gerekli netliği kazandırmaya çalışacağız. 

  Kripto Paraların Caiz Olup Olmaması Hakkında Diyanetin Yazılı Açıklaması

  Kripto paraların caiz olup olmaması konusuna sorulara açıklık getiren Diyanet, geniş bir yazılı açıklama sunmuştur. Bu açıklamada, “Kullanıcıların arasında değişimi genel kabul gören kıymet ölçülerine göre yapılan ve kaynağında kullanıcılara güven hissini sunan tüm paralar caizdir.“ ifadesine yer verilmiştir.

  Açıklamanın devamında ise “Caizlik ele alındığında, para olarak görülen değişim aracının kendine has olan üretim aşamasında bir belisizliği, yolsuzluğu içerip içermemesine bağlı olarak karar verilir. Bir aldatma aracı olarak kullanılıp, kullanılmamasına bağlı olarak zararlı bulunabilir veya bulunmayabilir. Eğer sebepsiz zenginleşmeye, haksız bir kesimin zengin olmasına vesile oluyorsa zararlı olduğu ifade edilebilir“ cümlelerine yer verilmiştir.

  Bu cevaptan da anlaşıldığı üzere kripto paraların caiz olup olmadığı, barındırdığı özelliklerine göre değişiyor. Bu da her kripto için farklı yaklaşım ve yorumların doğmasına neden oluyor.

  Caizlik Neden Ayrı Değerlendirilmelidir?

  Diyanet tarafından yapılan ve üst başlıkta yer alan açıklamaya baktığımızda kripto para birimleri caiz değildir gibi bir tanım kullanılmamıştır. Açıklamada bir dijital para biriminin hangi koşullarda caiz görülemeyeceğine dair açıklık getirilmiştir. Bu yüzden hem kripto para birimlerini hem de diğer yatırım araçlarını açıklamada sunulan şartlar üzerinden değerlendirerek bir karara varmak gerekiyor.

  Kullanıcıları aldatan, kamuoyunda saadet zinciri adı verdiğimiz oluşumun içinde bulunan, haksız rekabete yol açan bir kripto para birimi var ise buna yatırım yapmanın caiz olmayacağı açıklanıyor. Ancak bu detaylara sahip olmayan varlıklar ile yatırım işlemleri gerçekleştirmek açısından herhangi bir zarar ifade edilmiyor. 

  Sonuç: Etik Dışı İşlem Yoksa Caiz

  Kripto para birimi eğer güvenilirse, güvenilir bir kripto para borsasında işlem görüyorsa, yatırım açısından bir sakınca görülmediği anlaşılıyor. Ancak kişi kara para aklama, saadet zinciri kurma amaçları ile merkeziyetsiz modelden yararlanarak kripto para yatırımına girişmişse burada bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Etik dışı işlemlerde sadece kripto paralar değil diğer varlıklar ve dijital paralarda caiz görülmüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle