Kripto Para

E-posta sızdırıldı: Mt Gox geri ödemelere başlıyor!

  Bir dönemin en büyük Bitcoin (BTC) borsası konumunda bulunan Mt Gox, 2014 yılında gerçekleşen hack saldırısı sonrasında büyük bir çöküş yaşamış ve onlarca kullanıcısını da mağdur etmişti. Yıllardır süren davanın sonucunda borsanın, mağdur kullanıcılarına bir ödeme yapıp yapmayacağı, yapacaksa bu ödemelerin nasıl olacağı merak ediliyordu. Borsa ödemelere başlayacağı yönünde e-mail göndermeye başladı.

  Mt Gox borsası, dönemin en büyük Bitcoin (BTC) borsası konumunda bulunuyordu ve söz konusu dönemde kullanıcılar Mt Gox platformuna fazlasıyla güven duyuyordu. Ancak piyasaların bugünkü kadar gelişmemiş olduğu 2014 yılında Mt Gox borsası bir hack saldırısı ile karşı karşıya kaldı ve borsanın elindeki Bitcoin’lerin neredeyse tamamı çalındı. Söz konusu dönemde dünyadaki toplam hacmin %80’ini elinde bulunduran borsanın böylesine büyük bir saldırıya maruz kalması, ortaya binlerce mağdurun çıkmasına da neden oldu.

  Geri Ödemeler Başlıyor Mu?

  Mt Gox borsasına yapılan hack saldırısı sonrası binlerce mağdur kayıplarını almak için borsaya toplu davalar açtı. Ancak 8 yıldır bu davalar adeta kördüğüme dönüştü ve bir türlü çıkış yolu bulunamadı. Mahkeme, borsanın kullanıcılarına ödeme yapmasına karar verirken, borsa bu karara rağmen uzun süredir ödemeleri yapmıyordu. Ancak Twitter üzerinde gündeme gelen bir ekran görüntüsünde yer alan bilgilere göre Mt Gox borsası “rehabilitasyon planı” dahilinde kullanıcılarına ödeme yapmaya hazırlanıyor.

  E-Postada Ne Yazıyor?

  Rehabilitasyon planı olarak bilinen yeniden ödeme sisteminden sorumlu olan mütevelli heyeti, şimdilerde borsanın mağdur kullanıcılarına ödeme yapmaya hazırlanıyor ve gündeme gelen iddialara göre mağdurların e-posta adreslerine de ödeme konusu ile ilgili gerekli belgeler gönderilmeye başladı. Sosyal medyada yayılan ekran görüntüsünde yer alan e-postada şu ifadeler yer alıyor:

  “Rehabilitasyon planı mütevelli heyeti, 16 Kasım 2021 tarihinde Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından onaylanan yeniden ödeme planı çerçevesinde, kullanıcılara ödeme yapmaya hazırlanmaktadır. Lütfen ödeme süreci ile ilgili önemli ve gerekli bilgilerin bulunduğu e-postayı dikkatlice okuyunuz.”

  Neler Yaşanmıştı?

  Bilindiği üzere borsa yaşanan hack saldırısında 850 bin Bitcoin’i kaptırmıştı ve iflasın eşiğine gelmişti. Ancak daha sonra borsa 200 bin Bitcoin’i kurtarmıştı ve mahkeme borsaya bir mütevelli heyeti atayarak yeniden ödeme planı oluşturulmasına karar vermişti. Gündeme gelen bu e-posta ekran görüntüsü sonrasında yetkililerden bir açıklama gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle