Kripto Para

Malezya’da Bitcoin madencilerine operasyon

  Malezya’da Bitcoin madenciliği yapan dükkanlara operasyon düzenlendi. Ülkede yasak olan Bitcoin madenciliğine yönelik yapılan operasyonda bir kişi tutuklandı. Ülkedeki güvenlik güçleri yaptıkları açıklama ile araştırmaların devam ettiğini belirtti. Toplam zarar ise 128 bin dolar civarında.

  Malezya’nın Seremban bölgesine Bitcoin madenciliği yapan 3 dükkana operasyon düzenlendi. Yapılan operasyon hakkında açıklama gerçekleştiren Seremban polisi çok sayıda Bitcoin madenciliği ekipmanına ulaşıldığını açıkladı. Operasyon sonucunda bir kişinin tutuklandığı ancak Bitcoin madenciliği örgütünün başındaki kişiye henüz ulaşılamadığı belirtildi. Seremban polisi örgütün başındaki kişiye ulaşma için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

  Malezya’da Bitcoin madenciliği yasa dışı faaliyetler arasında yer alıyor. Malezya Merkez Bankası Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı ya da yatırım varlığı olarak kabul etmiyor. Bu nedenle ülkede Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yasak. Malezya’daki güvenlik güçleri elektrik şirketlerinin ciddi kayıplar yaşamasına neden olan kaçak Bitcoin madenciliği ile ilgili sürekli olarak takipte. Güvenlik güçleri daha önce de benzer bir operasyon gerçekleştirmişti.

  Elektrik şirketinin kaybı 25 bin dolar oldu

  Malezya’nın Seremban bölgesinde kaçak olarak gerçekleştirilen Bitcoin madenciliği faaliyeti, elektrik Tenaga Nasional Berhad kayıpları ile ortaya çıktı. 6 7 aydır düzenli olarak kayıp yaşayan şirketten Bitcoin madenciliği için elektrik çalınıyor. Bu süreçte yaklaşık 25 bin dolar kayıp yaşadığı bilinen elektrik şirketi de yapılan operasyonun parçası oldu.

  Seremban polisi yapılan operasyon ile ilgili açıklamasında toplam 3 dükkana operasyon gerçekleştirildiğini ve çok sayıda Bitcoin madenciliği ekipmanının ele geçirildiğini belirtti. Güvenlik güçleri dükkanlardan toplam 264 Bitcoin madencilik ekipmanı bulunduğunu açıkladı. Operasyonun Tenaga Nasional Berhad şirketi ile beraber yapıldığını açıklayan güvenlik güçleri konu ile ilgili araştırmaların da devam ettiğini belirtti.

  Ülkedeki ilk kaçan Bitcoin madenciliği vakası değil

  Malezya’da Bitcoin madenciliği yasal bir faaliyet olmasa da birçok kişi madencilik çalışmaları için girişimde bulunuyor. Ülkede şubat ayında da benzer bir operasyon yapılmış ve farklı bir Bitcoin madencilik örgütü yakalanmıştı. Şubat ayında yapılan operasyon Tapah bölgesinde gerçekleştirilmişti. O dönem ise örgütün toplam 122 bin dolar zarar yarattığı biliniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle