Kriptopara

DeFi’ye Bağlı Altcoinler Hangileri?

  Geniş bir sektörden oluşan DeFi yani merkezsiz finans sistemine bağlı olarak çalışan pek çok altcoin bulunuyor. Bu yazımızda AAVE, UNI, MKR, SNX, COMP, SUSHI, ALPHA gibi DeFi sektörüne bağlı ve oldukça önemli olan altcoinere değineceğiz. Merkeziyetsiz finansal işlemlerin yıldız altcoinleri hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere sunacağız.

  Aave (AAVE) Coin

  Aave Coin, Ethereum protokol üzerinde geliştirilen kripto para birimidir. Merkeziyetsiz finansal işlemlerde rol alan AAVE Coin, ERC-20 tabanlı altcoindir. İlk kez 2017 yılında LEND token olarak ortaya çıkan ve ardından adı AAVE olarak değişen kripto paradır. DeFi protokolüne bağlı AAVE Coin en çok kredi verme alanında tercih edilir.

  DeFi altcoinleri incelendiğinde AAVE Coin ile kredi verme, staking, sigortalama işlemlerinin tümünün yapılabildiği görülür. Ancak yatırımcılar onu en çok faiz getirisi elde etmek için tercih ederler. AAVE Coin sahipleri ağda başka bir kişiye AAVE Coin borcu verip, bunu belirli vade sonunda faizli şekilde geri alırlar. İşlem akıllı sözleşme üzerinden yapılır ve sigorta ile korunur.

  Uniswap (UNI) Coin

  UNI Coin, Ethereum tabanlı ve DeFi protokolleri ile uyumlu çalışan altcoindir. Kripto para borsalarında işlem gören UNI Coin, merkeziyetsiz finansal işlemler için de kullanılır. Kredi verme, pasif gelir elde etme, sigortalama işlemleri arasında en çok pasif gelir elde etme için tercih edilir.

  UNI Coin sahipleri Unisawp borsasını likidite havuzlarından yararlanarak, sanal cüzdanlarında UNI Coin kitlerler. Bu kapsamda kişi belirli bir vadede UNI Coin alım-satımı yapmamayı kabul eder. Vade sonunda ise sanal cüzdanında ek UNI Coin kazancına sahip olur. Bir nevi mevduat hesabı modeli kriptografik şekilde kullanılır.

  Marker (MKR) Coin

  Marker Coin, DeFi protokolünde farklı yanlarıyla öne çıkan kripto para birimidir. DAI token’ın fiyatını stabil hale getirmek için kullanılır. Marker Coin’in işlem gördüğü ayrı bir akıllı sözleşme platformu bulunur. Market platformu üzerinden DAI token üretmek isteyenler akıllı sözleşmeleri MKR Coin ile alarak, üretime başlarlar.

  Diğer yandan MKR Coin, Marker Wallet ile staking üzerinden pasif gelir elde etmek için kullanılır. Birden fazla kredi kullandırma platformunda, MKR Coin borcu vererek faiz getirisi elde edilebilir. MKR Coin borcu, Marker Ethereum Blockhain ağından verilecekse, akıllı sözleşme ile güvenli işlem yapılır.

  Compound (COMP) Coin

  COMP Coin, DeFi protokollerinden Compound platformunda oy verebilmeye imkan sağlayan altcoindir. Ethereum ağında tasarlanan COMP Coin, işlem hacmi yüksek kripto para borsalarında alınır ve satılır. Bu işlem tüm DeFi tokenları için yapılabilir. COMP Coin daha çok bloke üzerinden kar elde etmek için kullanılır.

  Compound ağında, COMP Coin ile bir süre işlem yapmama onayı veren kişi, vade sonunda ek COMP COin ödemesini cüzdanına alır. Tüm DeFi tokenlarında olduğu gibi COMP Coin’de kripto para cüzdanlarıyla sınır ötesine transfer edilebilir. 

  Synthetix (SNX) Coin

  SNX Coin, gerçek dünyada işlem gören hisse senetlerinin, değerli madenlerin, kripto para piyasasında yer alan sentetik versiyonları olarak bilinir. Geleneksel borsa havasını kripto para borsalarına katan SNX Coin, DeFi protokolünde en çok borç vermek için tercih edilir. Kripto para cüzdanları arasında transferi düşük masrafla, sınır ötesine yapılır.

  Alpha Finance (ALPHA) Coin

  ALPHA Coin, Finance Lab platformuna ait yerel tokendır. Bu platformun üyeleri platform masrafını ALPHA Coin ödemesiyle verirler. Platformla ise token kazandıran çekilişlere katılım yapılabilir, akıllı sözleşme üzerinden kredi kullanılabilir. Krediler ALPHA Coin olarak alınır ve tercih edilen kripto para birimine kripto para borsasında çevrilir.

  SushiSwap (SUSHI) Coin

  SUSHI Coin, diğer tüm kripto para varlıklarını hızlı şekilde nakite çevirmek için arada köprü olarak çalışır. Yüksek likidite sunma özelliğine sahiptir. Örneğin UNI Coin önce SUSHI’ye ardından fiat paraya dönüştürüldüğünde işlem çok daha hızlı gelişir. Onay saniyelik alınır. Bunun yanında SUSHI Coin en çok likidite havuzunda yatırım yapmak yani SUSHI Coin stake ederek kazanç elde etmek için kullanılır. İşlem hacmi geniş kripto para borsalarında alınıp satılabilir.

  Sonuç

  Dünyadaki bankacılık sistemini kökünden değiştirmesi beklenen DeFi sektörünün önemli altcoinlerini beraber inceledik. DeFi tokenları, merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılan altcoinlerdir. Hepsi kredi verme, staking, alım-satım alanlarında rol alırlar. Yatırımcı için farklı işlem imkanlarını sunarlar. Ayrıca bu altcoinlerin geleceklerinin oldukça parlak olduğu düşünülmekte.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle