XRP’nin kabusu kılıcını çekti: 150 milyon XRP sattı!

  2013 yılında kurulan Ripple’ın kuruluş aşamasında aktif rol oynayan Jed McCaleb, Ripple bünyesinden 2014’te ayrıldı. Ardından Ripple ile anlaşması gereği totalde 9 milyar XRP sahibi olan McCaleb, bu XRP’lerini satmaya devam ediyor. McCaleb’in, son olarak 150 milyon XRP daha sattığı ortaya çıktı.

  Ripple şirketi 2013 yılında birçok kişinin ortak çalışması ile birlikte kuruldu. Ripple’ın kurucu ekibinde yer alan Jed McCaleb, 2014 yılında Ripple’dan, ekiple olan anlaşmazlıklar nedeni ile ayrıldı. Ayrıldıktan sonra Stellar’ı (XLM) kuran McCaleb ile Ripple arasında kuruluş aşamalarındaki çalışmalardan ötürü bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın sonucunda, Ripple McCaleb’e toplamda 9 milyar XRP vermeyi kabul etti. McCaleb, zamana yayılarak eline geçen XRP’leri satacağını açıkça söylemişti. McCaleb söylediği gibi XRP satışlarına devam ediyor ve XRP yatırımcıları için satış baskısı korkusu oluşturuyor.

  McCaleb’in Cüzdanından 150 Milyon XRP Eksildi

  Belli zaman aralıkları ile yüklü XRP satışları yapan McCaleb, XRP toplulukları tarafından “XRP’nin kabusu” olarak adlandırılıyor. Zira McCaleb’in yaptığı yüklü satışlar XRP fiyatını baskılayabiliyor. Özellikle son dönemlerde Bitcoin (BTC) fiyatının sıkışması ile birlikte piyasada oluşan baskı, haliyle XRP yatırımcılarını da endişelendiriyor. Bir de bu endişelerin üzerine McCaleb’in yeni satışlar yapması, yatırımcıları daha fazla tedirgin ediyor. XRPScan verilerine göre eski Ripple CTO’su Jed McCaleb’in cüzdanından 150 milyon XRP eksildi.

  McCaleb Neye Göre, Ne Kadar Satış Yapabiliyor?

  Jed McCaleb, anlaşmaya göre belli miktarlarda XRP satışı yapabiliyor. McCaleb, XRP’nin ortalama hacminin %1’i kadar günlük satış yapabiliyor. Bu hacim ortalaması değişkenlik gösterebildiği için, McCaleb’in satış miktarları da değişiklik gösterebiliyor.

  Jed McCaleb’in “tacostand” cüzdanında şu anda 590 milyon adet XRP bulunuyor. XRPScan verilerine göre Ripple’ın eski CTO’su son 3 haftada borsalara toplamda 150,7 milyon adet XRP’yi satmak üzere gönderdi. İşlemin yapıldığı süreçte bu satış ortalama 100 milyon dolara denk geldi.

  McCaleb XRP Fiyatını Nasıl Baskılıyor?

  XRPScan verilerine bakıldığında, son 2 günde ise McCaleb’in borsalara 12 milyon adet XRP gönderdiği görülüyor. XRP fiyatının baskılanması konusunda, McCaleb’in satışlarını parça parça yapıyor olmasının da etkili olduğu düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle