Kripto Para

TCMB kararı sonrası DigiliraPay hizmetlerini sonlandırıyor

  Resmi Gazete’de yayınlanan ve kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan yönetmelik, yerli kripto para sektöründe bomba etkisi yarattı. DigiliraPay, bu kararın ardından faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı…

  Yerli kripto para yatırımcıları ve sektörün önde gelen temsilcileri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan yönetmeliği konuşuyor. Ülkenin gündemine bomba gibi düşen bu karar, gece yarısında Resmi Gazete’de yayımlanarak kamuoyuna duyuruldu. Bu kararın ardından yerli kripto para ödeme girişimi DigiliraPay faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

  DigiliraPay CEO’su Serkan Bayar, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında çok üzgün olduğunu söyleyerek faaliyetlerini sonlandırmak durumunda kaldıklarını belirtti. uygulaması, kullanıcıların kendi cüzdanlarında kripto paralarını saklayabildiği DigiliraPay ve alışverişlerinde güncel kurlardan ödeme yapabildiği blokzincir ödeme geçidi olarak hizmet veriyordu.

  “Vergiden Kaçma Söz Konusu Değildi”

  DigiliraPay uygulamasının, kripto paraları ile ödeme yapmak isteyen kişiler için kimlik doğrulamasını zorunlu tuttuğuna dikkat çeken Serkan Bayar şunları söyledi:

  DigiliraPay, aracılık ettiği ödeme işlemlerinden elde ettiği komisyon gelirini belgelendirerek üye iş yerlerine fatura düzenlemektedir. Üye iş yerleri ise satmış oldukları ürün ve hizmetlerinin karşılığında fatura düzenleyerek ürünü satın alan kişiye iletmektedir.”

  Ödemelerle ilgili tüm işlemlerin blokzincire yazılması sebebiyle denetleme yapmak isteyen herkesin kontrolüne açık olduğun belirten DigiliraPay CEO’su şunları aktardı:

  “Dolayısı ile vergiden kaçma veya kaçınmanın söz konusu olmadığı bir alanda hizmetimizi sunmaya başlamıştık. Kripto paraların kullanımının yasaklanması mümkün değildir. Bugün yayınlanan basın bültenine konu olan endişelere karşı ne gibi önlemler aldığımız konusunda bu işin paydaşı olarak fikrimizin alınmasını çok isterdim.”

  “Ülkemizde Bu Hizmetler Sunulamayacak”

  Dünyada kripto para ile ödeme sistemlerinin yaygınlaştığına dikkat çeken DigiliraPay CEO’su Serkan Bayar, Mastercard ve Tesla örneklerini vererek şunları aktardı:

  PayPal’ın kripto paralarla alışverişin önünü açtığı, BitPay’in kripto para ödemelerine aracılık ederek milyarlarca dolar hacim yarattığı bir dönemdeyiz. Starbucks’ın Bakkt aracılığı ile Bitcoin ile ödeme almaya başladığı bir dönemde, ülkemizde bu hizmetlerin sunulamayacak olmasından duyduğum üzüntüyü anlatmakta zorlanıyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle