Dolar güçlenince BTC zayıflar mı?

  Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) fiyatının gelecekte hangi yönde ilerleyeceği konusunda sürekli olarak tahminler yapılır. Belli grafiklere ve analizlere göre yapılan bu tahminlerden biri de dolar endeksli yapılan tahminlerdir. Piyasada, “dolar güçlenince Bitcoin düşer” algısı da oldukça yaygın. Ancak ortaya çıkan veriler bunun aksini işaret ediyor.

  Kripto para piyasaları ilk oluştuğundan bu yana piyasada kripto paraların hangi yönde ilerleyeceği konusunda tahminler yapılıyor. Özellikle Bitcoin (BTC) üzerinden yapılan tahminler ile BTC fiyatı için öngörüler ortaya koyuluyor. Bu tahminler için analistler ve uzmanlar, çeşitli verilerden ve grafiklerden yararlanıyor.

  Piyasada bu tahminlerin dayanaklarından biri olarak gösterilen ABD dolarının hareketine bağlı olarak da geniş bir algı bulunuyor. Birçok analist “dolar güçlenince BTC düşer” algısını benimsemiş durumda. Ancak ortaya çıkan veriler aksini işaret ediyor.

  Alex Saunders’in Açıklamaları

  ABD doları endeksi (DXY) arttığı zaman Bitcoin fiyatının düşeceği yönünde genel bir varsayım var. Aslında bu varsayımı destekleyen veriler de var ve Mart 2021’e kadar bu ters korelasyon kendisini birçok kez gösterdi. Haliyle bu varsayım ya da algı ortaya çıktı. Bu konuyla ilişkili olarak ünlü analist Alex Saunders Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Saunders konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Galiba artık dolar endeksi verilerine eskisi kadar takıntılı değiliz. Çünkü şu andan itibaren fazlasıyla yükseliş eğilimi gösteriyor ve bir yıldan daha uzun süredir mükemmele yakın bir ters korelasyon ortaya çıkardı. Her durumda, Bitcoin para biriminin dolardan bağımsız hale gelecek kadar olgunlaşıp olgunlaşmadığını öğrenmek üzereyiz.”

  Henrik Zebreg’in Açıklamaları

  Konuyla ilişkili olarak bir paylaşım da Henrik Zeberg’den geldi. Zeberg de paylaştığı korelasyon grafiği ile birlikte şu ifadelere yer verdi:

  Bitcoin’in yukarı yönelmesini tetikleyen şey ne? Veya dolar endeksini dibe doğru çeken? Aynı durumun bir kere daha eşiğinde olabiliriz.”

  Son 3 Aylık Süreçte Tersine Dönüş Olduğu Görülüyor

  Fakat son 20 ya da 60 günlük korelasyon grafiklerine bakıldığında, son 3 aylık süreçte tersine dönüş olduğu görülebiliyor. Buradan yola çıkıldığında, günlük hareketler konusunda DXY – Bitcoin korelasyonuna bakılsa da daha güçlü tahminler için daha uzun vadeli verilerin incelenmesi gerekiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle