Kriptopara

Ethereum tabanlı altcoinler hangileri?

  Güncel verilere göre Ethereum tabanlı 365000’den fazla Erc-20 token bulunurken, 8931 adet Erc-721 token bulunuyor. Bu yazımızda bazı örnekler üzerinden Ethereum tabanlı altcoinleri anlatacağız. Bunlar REN, LINK, ELF, KNC, UNI ve ZRX tokenlarıdır. Bu coinler aynı zamanda 2021 yılı içinde analistlerin yatırım için uygun buldukları ERC-20 tabanlı tokenlar arasında yer alırlar. Her biri kendine has farklı özellikler ile kripto para piyasasında öne çıkmaktadır.

  ETH Tabanlı Altcoin Listesi

  Ren Coin (REN)

  Ren Coin (REN), farklı Blockchain platformlarının birbirleri ile buluşmasını sağlayan Ren protokolünde likiditeyi sağlayan yerel kripto para birimidir. Ethereum ağında geliştirilen ve ERC-20 tabanlı bir altcoin olan REN, zincirler arasında kredi kullanma işleminde tercih edilir.

  REN sahibi olanlar ağda bulunan ve krediye ihtiyacı olan diğer kullanıcılara REN altcoin birimi ile borç verirler. Daha sonra ise bu kredinin faizli şekilde geri ödemesini talep ederek, REN Coin kazanırlar. Ren diğer yandan kripto para borsalarında alım-satım ve diğer kripto para birimleri ile takas işlemlerine dahil olabilir, ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanlarında saklanır ve cüzdanlar arası transferi yapılır.

  Chainlink (LINK)

  Chainlink (LINK), akıllı sözleşmelerde var olan problemleri ortadan kaldırmak amacıyla üretilmiş olan ERC-20 tabanlı kripto para birimdir. Akıllı kontratlar 2015 senesinde Ethereum ağında kullanıma sunulmuşlardır. Bu akıllı sözleşmeler yalnızca bulunduğu Blockhain üzerindeki verileri yönetmek amacıyla kullanılırken, LINK’in geliştirilmesi ardından, Blockchainler arasında kullanılmaya başlandılar. 

  Chainlink (LINK), ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanlarında saklanabilir. Bu cüzdan arasında sınırlar ötesi şekilde 7/24 transferi yapılır. Kripto para borsalarında alım-satım işleminde kullanılır ve diğer kripto para birimlerine çevrilir.

  LINK uzun vadeli bir yatırım için tercih edilmeye uygundur. Çünkü DeFi protokolünü destekler. LINK sahibi olan bir kişi başka bir yatırımcıya kredi vererek, faiz getirisini LINK olarak kazanabilir veya cüzdanında LINK stake ederek, belirli vade sonunda ek coin kazancı elde eder.

  Güncel verilere göre 1 LINK Fiyatı %chainlink+try% TL'dir.

  Aelf (ELF)

  Aelf (ELF), merkeziyetsiz bulut bilişim blok zincirinde işlem görebilen, ERC-20 tabanlı altcoindir. ELF, Linux’a bezer bir şekilde işletim sistemi olarak görev alan Blockchain protokolünün yerel kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanlarının sanal ve masaüstü çeşitlerinde saklanır. Bu cüzdanlar arasında coğrafi kısıtlama olmadan, 7/24, düşük masraf ile transfer edilir. Analistlerin gelecek vadeden altcoinler içinde inceledikleri bir kripto paradır.

  Güncel verilere göre 1 ELF Fiyatı %aelf+try% TL'dir.

  Kyber Network (KNC)

  Kyber Network (KNC), 2017 yılı içinde merkeziyetsiz finans işlemlerinde kullanılmaya başlanan ve Ethereum ağında geliştirilen altcoindir. DeFi protokol ile en yakından ilişkili olan KNC, Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmeler ile eş zamanlı işlem görür.

  KNC’leri ERC-20 tabanlı cüzdanlarda stake etme yöntemi üzerinden belirli miktar KNC’yi ekstradan kazanma imkanı bulunur. KNC kripto para borsalarından açılan hesaplar ile alınabilir, satılabilir ve diğer kripto para birimlerine çevrilebilir. 

  0x (ZRX)

  0x (ZRX), 0x platformu tarafından çıkartılmış olan kripto para birimdir. Ethereum Blockchain sistemi olarak bilinen ERC-20 tabanlı altcoin birimdir. 0x platformunun amacı, tüm token birimlerinin birbirleri ile takas edilebilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda ZRX, ilerleyen dönemde tüm token’ların tek bir kripto para birimi karşılığı olarak işlem göreceğine yönelik inanç ile tasarlanmıştır. 

  ZRX madenciliği yapılamayan bir kripto para birimdir. Akıllı kontratlar ile çalışabilir ve kripto para borsalarında alım-satım işlemlerinde kullanılır. ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanlarında saklanabilir ve bu cüzdanlar arasında en düşük masraflar ile sınır ötesi transferi gerçekleştirilir.

  Uniswap (UNI)

  Uniswap (UNI) Coin, Ethereum tabanlı, DeFi yani merkeziyetsiz borsa, finans işlemlerinde kullanılabilen altcoindir. UNI kredi vermek için veya kripto para cüzdanında stake işlemi ile faiz kazancını Ethereum tabanlı token olarak elde etmek için kullanılabilir.

  Kripto para borsalarında alım-satım ve takas işlemlerinden kullanılan UNI, ERC-20 tabanlı kripto para cüzdanları arasında transfer edilebilir. Bu işlemde düşük masraf karşılama ve hızlı işlemden yararlanma avantajlarını sunar.

  Şuanki kripto para borsa bilgilerine göre 1 UNI Fiyatı %uniswap+try% TL'dir.

  Sonuç

  Piyasada çok sayıda Ethereum tabanlı token bulunsa da bunlar içinde küçük bir bölümünün başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Başarılı olan projeleri bulmak ise doğru coin analizi ve yorumları ile mümkün olmaktadır. Ethereum tokenı arkasındaki şirket yada ekibin vizyonu, projenin geleceği iyi incelenmelidir. Zira ethereum tabanlı bir token oluşturmak bazen bir kodu kopyala yapıştır yapmak kadar kolay olabilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle