Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 10 – 17 Eylül 2022

  Kripto para piyasasında inişli çıkışlı bir fiyat hareketleri görülürken, bazı altcoinler yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geride kalan haftada Bitcoin’de görülen sert satışlar sonrası altcoin piyasası da satış baskısına yenik düştü. Ancak en değerli ilk 100 kripto para birimi içinde yer alan bazı projeler, zarar yazmak yerine haftayı artıda kapatarak yatırımcılarına moral verdi.

  10 – 17 Eylül 2022 tarihleri arasında yatırımcılara en çok kazandıran altcoinlerde gündeme gelen gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  Celsius (CEL)

  Kripto para dünyasında iflas haberleri ile gündeme gelen Celsius (CEL), piyasa genelindeki son toparlanma sürecini çok iyi değerlendirdi. CEL coin fiyatında çok yüksek seviyelere çıkan rallinin ardından satışlara rağmen değer kazancı devam etti. Son 7 gün içinde yatırımcısına yüzde 14.21 oranında kazanç sağlayan CEL coin böylelikle haftalık en çok kazandıran altcoinler listesinin zirvesinde yer aldı. 

  İflas eden kripto borç veren Celsius Network Perşembe günü, bir mahkeme belgesine göre, Bölüm 11 davalarını finanse etmek için stabilcoin varlıklarını satmak için iflas mahkemesinden izin talebinde bulundu. New Jersey merkezli firma, operasyonlarını finanse etmek ve likidite yaratmak için mevcut herhangi bir stablecoin'i satmayı planlıyor. Celsius, talebi New York Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi'ne sunarken bu haber basında geniş yankı uyandırdı.

  Önerilen satışa 6 Ekim'de bir duruşma yaparak onay vermesi bekleniyor. Celsius, "aşırı" piyasa koşullarını gerekçe göstererek para çekme işlemlerini askıya almasının ardından Temmuz ayında iflas başvurusunda bulunmuştu. Firma, 23 milyon dolarlık stablecoin'in üç kurumsal varlığı tarafından tutulduğunu açıkladı. Bu gelişmeler altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı ve CEL coin yükselişinin arkasındaki önemli faktörler arasına girdi.

  Chiliz (CHZ)

  Spor dünyası ile kripto para dünyasını birleştiren Chiliz (CHZ) projesi, haftalık bazda en çok kazandıran ikinci altcoin oldu. Genel sıralamada 42. sıradan kendine yer bulan CHZ coin fiyatının yükselmesinde fan token rallisi etkili oldu. Türkiye’de çok sayıda yatırımcısı bulunan CHZ coin haftalık yüzde 8.09 artışla yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  Avrupa'nın önde gelen futbol kulüplerinin taraftar tokenleri yükselişe devam ederken kripto para piyasasından daha iyi performans gösterdi. İstatistiklere göre, İtalya'daki Lazio futbol kulübünün taraftar tokeni LAZIO ve Ligue 1 devi Paris Saint Germain'in taraftar tokeni yerçekimine meydan okudu ve son birkaç işlem seansında çift haneli kazançlar kaydetti. Bu gelişme doğal olarak CHZ coin fiyatına da olumlu yansıdı. 

  Kripto kışının dokuz yorucu ayın ardından sona erebileceğine dair temel faktörler ve piyasa analistlerinin artan güveni CHZ coin talebini arttırdı. Analistler, fan token rallisinin daha yeni başlıyor olabileceğini belirtirken Avrupa liginde 2022/23 sezonunun yeniden başlamasıyla piyasadaki olumlu sinyaller arttı. 

  Ortak kulüplerin, özel Yetki Kanıtı (POA) Chiliz ağında bastığı fan tokenlerdeki yükseliş CHZ coin fiyatına da olumlu yansıdı. Taraftar tokenlerinde likidite artarken MEXC Global borsası likiditelerini yönlendirmede ön saflarda yer aldı. Aynı zamanda, MEXC Global, taraftar tokenlerin kaldıraçlı ETF'lerinin ticaretine izin verdiğini duyurmasıyla yatırımcıların taleplerinde patlama yaşandı. Böylece CHZ coin piyasadaki düşüşe rağmen pozitif sinyaller gösterebildi. 

  Compound (COMP)

  Yerli yatırımcıların pek yakın olmadığı altcoin projelerinden biri olan Compound (COMP) coin haftalık bazda en çok kazandıran 3. kripto para oldu. Genel sıralamada 87. basamakta bulunan COMP coin, Compound geliştirici ekibinden gelen duyurunun ardından tırmanışa geçti. Geride kalan haftada yüzde 3.23 oranında kazanç sağlayan COMP coin fiyatındaki bu hareket yatırımcısını memnun etmeye yetti. 

  Compound Protokol, Compound Treasure duyurusu ile gündeme bomba gibi düştü. DeFi protokolleri etrafındaki oynaklık konusunda piyasada FUD olmasına rağmen likidite talebi baskın çıktı. Program, daha esnek bir geri ödeme yapısı sunacak, böylece kapalı vadeler ve katı bir program kurumsal müşterileri bağlamayacak. Yeni kredi programı hakkında konuşan Compound Protokol Başkan Yardımcısı Reid, son açıklamasında önemli detaylara değindi:

  “Compound Protokol Hazine, geçen yıl faiz kazanan müşterilere sunduğumuz aynı güvenilir hizmeti sunmaya devam ederken, artık basit, güvenilir bir borçlanma çözümüyle likidite talebini karşılayabiliyor. Borçlanmanın getirilmesi, müşterilerimizin daha fazla ihtiyacını karşılamak için nakit yönetimi ürünümüzü genişletiyor.” Sonuç olarak, borçlular, aşırı teminat altında kaldıkları sürece, likidite çekebilecek ve bakiyelerini istedikleri zaman geri ödeyebilecekler.

  Compound Protokol şu anda 3 milyar doların üzerinde varlığa sahip ve kuruluşundan bu yana 285 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştirdi. Teminatlı dijital varlıklar Bileşik Hazine'den asla ayrılmadığından, müşteriler için fon güvenliği ve şeffaflığı sağlar ve likiditeyi koruyor. Bu gelişmeler altcoin topluluğunda büyük ilgi görürken COMP coin fiyatında ani bir sıçrama yaratmaya etti. 

  Quant (QNT)

  En çok kazandıran altcoin projeleri arasında Quant (QNT) coin de kendine yer buldu. Bir süredir yerli yatırımcıların radarında bulunan QNT coin özellikle haftanın son günlerinde yükselişe geçti. Kripto para piyasasındaki genel satış yönlü hareketten pozitif ayrışan QNT coin fiyatındaki yükseliş son 7 günde yüzde 3’ün üzerine çıktı. 

  Quant projesi çoğunlukla radarın altında uçan blok zinciri ağları arasındadır. Bazı analistlere göre Ethereum gibi daha popüler ağların gölgesinde kalan Quant'ın popülerlik sayısı bir gecede büyük ölçüde değişti. Quant'ın yerel kripto para birimi QNT coin, 16 Eylül'ün ilk saatlerinde en çok trend olan kripto para birimleri listesine girdi. Bu gelişme altcoin topluluğunun dikkatinden kaçmayınca QNT coin fiyatındaki yükseliş hareketi sürdü. 

  Tanıtım ve görünürlük açısından sağlıklı bir sonuç olarak değerlendirilen bu gelişme kesinlikle QNT coinin zincir üstü performansına yansıdı. QNT coin, sosyal hakimiyette büyük bir artış kaydetti ve böylece neden en popüler dijital para birimleri arasında olduğunu gösterdi. Bu sonuç, son 24 saatte dört haftalık en yüksek seviyelerini kaydeden zincir içi hacmine de olumlu yansıdı. En son performansı, daha fazla yatırımcının Quant'ın potansiyelini belirlediğinin bir göstergesi olarak yorumlandı. 

  Chainlink (LINK)

  En değerli kripto para birimi listesinde 23. basamakta yer alan Chainlink (LINK) coin, haftalık kazancı ile yatırımcılarını memnun etti. Kripto paralarda satış baskısının arttığı dönemde LINK coin yüzde 1.66 artışla pozitif tarafta kalmayı başardı. Serbest çalışan bir platform olarak bir Web3 pazarlama platformu ile bir analitik paketini entegre eden Chainlink projesinin yükselişi basında dikkat çekti. 

  Chainlink, sürekli genişleyen Oracle ağına dört yeni blok zinciri projesi eklediğini duyurdu. Bu duyuru kripto para basınında geniş yankı uyandırmaya yetti. Serbest çalışanlar ve dijital sanatçılar için bir Web3 platformu olan Lanceria ile Chainlink ortak oldu. Bu entegrasyon, serbest çalışma platformunun bir işin ilerlemesine bağlı olarak kullanıcı fonlarını kilitlemesini ve kilidini açmasını sağlayacak. LANC tokenleri, her bir iş tamamlanıp onaylanana kadar bir emanet cüzdanında tutulacak. 

  Lanceria CEO'su Mihai Sararu, "Verilerimizi Chainlink merkezi olmayan oracle ağı aracılığıyla sağlamaktan heyecan duyuyoruz. Verilerimizi Chainlink kullanarak sağlayarak, işlemlerin topluluğumuzu kötü niyetli aktörlerden koruyan güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabiliriz." açıklamasıyla ortaklığı duyurdu. Altcoin piyasasında dengeleri değiştiren bu hamle sonrası LINK coin fiyatında yükseliş hareketleri hız kazandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle