Kripto Para

Uzun vadeli BTC yatırımcı sayısında rekor kırıldı!

  Kripto para piyasalarında son haftalarda çift yönlü sert dalgalanmalar yaşandı. Glassnode tarafından sunulan zincir üstü verilere göre uzun vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının sayısı, son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. Ayrıca raporlara göre piyasalar henüz kâr almaya da doymuş durumda değil.

  Glassnode tarafından 22 Kasım Pazartesi günü yayınlanan zincir üstü verilerine göre uzun vadeli Bitcoin (BTC) yatırımcılarının sayısı, son birkaç yılın en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Öte yandan rapora göre piyasalar da henüz kâr almaya da doymuş durumda değil. Uzun vadeli yatırımcılar (LTH), rapora göre satışlarını azaltmaya devam ederken pozisyonlarını büyütmeye de devam ediyor. Bu veriler, uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin beklentileri hakkında ipuçları veriyor. Yatırımcıların birikim yapmaya devam etmesi, yükseliş beklentilerine işaret ediyor.

  Glassnode, Ölçümü Hangi Gösterge ile Yaptı?

  Glassnode, 22 Kasım tarihli söz konusu raporunda Harcanan Hacim Yaş Bandı’na (SVAB) yoğunlaştı. Bu gösterge, belirli bir günde zincir üstü akışları baskılayan, domine eden coin’lerin yaşlarını belirlemek için kullanılıyor. SVAB göstergesi, Glassnode verilerine göre kâr alma ya da birikim süreçlerinin ne zaman başladığını belirlemek amacı ile kullanılabiliyor. Örneğin 1 aydan daha eski coin’lerin sürekli harcanma süreci Kasım 2020 döneminde başlamış ve Nisan-Mayıs 2021 döneminde sonlanmıştı.

  Glassnode Tarafından Yapılan Açıklama

  Glassnode tarafından sunulan SVAB göstergesinde Bitcoin’in Ekim ayında arka arkaya rekorlar kırmaya başlamasından sonra, günlük hacim seviyesinde %2,5 oranında azalma gerçekleşti. Konuya ilişkin olarak Glassnode raporunda şu açıklamayı yaptı:

  “Bu durum, uzun vadeli yatırımcıların harcamayı azalttağı ve bu ndenle de pozisyonlarını kapatmaları yerine büyütmelerinin daha muhtemel olduğu şeklinde yorumlanabilir.”

  Kısa Vadeli Yatırımcıların Elindeki Arz Oranı En Düşük Seviyelerde

  Glassnode tarafından yayınlanan rapora göre ayrıca kısa vadeli yatırımcıların (STH) ellerindeki arz oranının da son birkaç yılın en düşük seviyelerine ulaştığı belirtildi ve rapora göre bu seviye, 3 milyon Bitcoin’in altına geriledi. Buradan yola çıkıldığında, uzun vadeli yatırımcıların ellerindeki Bitcoin arz oranı da son yılların en yüksek seviyesine ulaşmış olabilir. Raporda bu konuya ilişkin olarak da “Bitcoin fiyatı rekor seviyelere yakınken STH arzının bu kadar az olduğunu görmek ender bir durum” ifadelerine yer verildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle