Kripto Para

Kripto vergi yasası için bir kapı aralık bırakıldı!

  ABD’de Temsilciler Meclisi’ne gönderilen altyapı tasarısı kripto para piyasalarında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, kripto para sektöründe endişeyle karşılanan tasarı için değişiklik planını hazırladı. Planın devreye sokulması ile altyapı yasa tasarısı yumuşatılabilir.

  Kripto para sektörü son dönemlerde varlıkların değer artışları ile pozitif havada seyrediyor olsa da kripto para toplulukları bir süredir endişeli. Zira ABD’de kripto paraların vergilendirilmesini kapsayan yasa tasarısı Senato’da sağlanan uzlaşmanın bozulması sonucu Temsilciler Meclisi’ne gönderildi ve tasarı burada 69’a 30 oy ile onaylandı. Altyapı yasa tasarısının içeriği ve kullanılan dildeki belirsizlik, kripto para sektöründe endişelere yol açmıştı. Ancak Hazine Bakanlığı’nın bu endişeler için bir planının olduğu bildirildi.

  “Aracı” İfadesi Endişeye Sebep Olmuştu

  Bloomberg’de kaynak belirtilmeden yer alan habere göre ABD Hazine Bakanlığı söz konusu yasa tasarısındaki belirsizlikleri gidermek için düğmeye bastı. Habere göre, bakanlığın tasarıdan dolayı endişe duyan yazılım geliştiricilere, madencilere, donanım şirketlere ve hatta yatırımcılara zeytin dalı uzattığı ifade ediliyor. Bloomberg’in kaynak olmadan verdiği habere göre Hazine Bakanlığı, ABD verdi sistemindeki “aracı” tanımını karşılamayan kişi ya da kurumları takip etmeyecek. Söz konusu yasa tasarısında da tam olarak bu konu insanları endişelendiriyordu.

  Temsilciler Meclisi’nde Yasanın Değişmesi İhtimali Bulunuyor

  Haberde, yasa tasarısındaki belirsiz içeriklerin netliğe kavuşacağı konuya ilişkin yönetmeliğin önümüzdeki hafta yayına alınabileceği belirtildi. Ancak yine de Hazine Bakanlığı’nın, sektörde yer alan kişilerin tam olarak istediği gibi kapsamlı bir muafiyet uygulamayacağı tahmin ediliyor. Bir diğer yandan uzlaşmanın bozulması üzerine, ilk haliyle Temsilciler Meclisi’ne gönderilen tasarının değişme ihtimali daha bulunuyor.

  Altyapı Yasa Tasarısı Müzakerelerinde Neler Olmuştu?

  ABD’de altyapı çalışmaları için 1,2 trilyon dolarlık bütçe belirlendi. Bu bütçenin yaklaşık 29 milyar dolarlık kısmının kripto paralardan alınmasını içeren altyapı yasa tasarısı Senato’ya sunuldu. Tasarıda, vergi bildirim mükellefleri “broker” (komisyoncu, aracı) kelimesiyle geniş bir tanımda belirlendi. Senato’da kripto para destekçisi senatörler buna karşı çıktı ve tasarı, kripto para sektöründe de büyük yankı bularak tepkiler çekti. Müzakereler ile masaya yatırılan tasarıda bu ifadelerin değişmesi için daha sonra uzlaşma sağlandı ancak Senatör Richard Shelby’nin itirazıyla bu uzlaşma bozuldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle