Kripto Para

Texas’ta kripto hamlesi! Bankalar depolama hizmeti verecek

  Kripto para piyasalarında son günlerde devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Ülkeler boyutunda yaşanan bu değişimlere, şimdi de ABD’nin Texas eyaleti dahil oldu. 10 Haziran tarihinde Texas Bankacılık Departmanı bir açıklama yayınladı. Buna göre eyaletin denetlediği bankalar, artık müşterilerine kripto para depolama hizmeti sunabilecek.

  Kripto para piyasaları 12 yıllık sürecinin son düzlüğünde hiç beklenmedik büyümeler elde etti. 2021 yılı, kripto paraları için eşsiz bir yıl olmayı daha yılın ilk çeyreğinde başardı. Kripto para piyasaları adına yaşanan gelişmeler, son birkaç günde daha sık ve daha belirgin hale geldi. El Salvador, Meksika, Paraguay ve İran gibi ülkelerde Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto paralara ilişkin atılan olumlu adımlar, piyasanın seyrini değiştirecek türde gerçekleşti. Şimdi ise piyasanın seyrini değiştirebilecek yeni bir adım ABD’nin Texas eyaletinden geldi.

  Texas’ta Bankaları Kripto Para Depolama Hizmeti Verebilecek

  10 Haziran tarihinde Texas Bankacılık Departmanı tarafından bir açıklama yayınlandı. Açıklamaya göre Texas eyaletinin denetiminde olan bankalar, artık müşterilerine kripto para depolama hizmeti sunabilecek. Söz konusu haberin, eyalet regülatörü ve bankacılık komisyonundan onay alarak gelmesi, piyasalarda müjdeli bir haber olarak karşılandı. Zira ülkeler ve eyaletler boyutunda atılmaya başlanan bu gibi olumlu adımlar, kripto para piyasalarında değişimin sesleri olarak yorumlanıyor.

  Henüz Bir Bankadan Tepki Gelmedi

  Texas eyaleti denetiminde olan bankalara giden müşteriler, standart bankacılık işlemlerinden yararlanmaya devam edebilecek. Öte yandan müşteriler artık bankanın sunduğu sigorta gibi hizmetlerden kripto paralar ile yararlanabilecek. Texas regülatörü eyaletteki bankalara doğrudan böyle bir hizmet yetkisi verdi. Ancak henüz hiçbir banka bu konuda bir adım atmadı. Bölgede atılacak olan emsal bir adımın, diğer bankalar için de zincir etkisi yaratması bekleniyor.

  Tröst Bankalar Dahil Değil

  Bankalar müşterileri ve 3. taraf aracılar ile anlaşarak müşterilerin özel anahtar kopyasını elinde tutabilecek. Böylece bankalar müşterileri için kripto para depolaması yapabilecek. Ancak Texas Bankacılık Departmanı’ndan gelen açıklamada, bu bankalara tröst bankalar dahil edilmedi. ABD’de tröst bankaların çeşitli yasal zorunluluk ve standartları bulunuyor. Örneğin bu bankalar “varlıkları güvende tutma ve istendiği zaman bunları zararsız şekilde geri verme” şartına uymak zorunda. ABD’de daha önce benzer bir adım Wyoming’de atılmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle