Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 13 – 19 Nisan 2022

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken, popüler altcoin fiyatları da yakından takip ediliyor. Yerli altcoin yatırımcıları piyasaya etki eden haber akışıyla birlikte analistlerin değerlendirmelerini de göz önünde bulundurarak yatırımlarını yönlendiriyor.

  13 – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında piyasa değerine göre en büyük ilk 10 listesi içinde bulunan popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  13 Nisan Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başsında sert düzeltme ile karşılaşan kripto para piyasasında, 13 Nisan Çarşamba gününde toparlanma sinyalleri takip edildi. Piyasa değerine göre ilk 10 listesi içinde yer alan bütün altcoinlerde yükseliş hareketi görüldü. XRP, SOL ve ADA coin fiyatlarında yükselişler kısıtlı kalırken günün en fazla değer kazanan popüler altcoini yüzde 5’ten fazla artan AVAX coin oldu. 

  Tecrübeli kripto para analisti Altcoin Sherpa, Ethereum rakibi NEAR‘ın önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacağını söyledi. Akıllı sözleşme platformu Near Protocol’ün yerel belirteci NEAR coin zirve değerine ulaşacağını söyleyen analistin bu açıklamaları altcoin topluluğunda büyük heyecan yarattı. 

  Tesla CEO’su Elon Musk’ın desteklediği Dogecoin (DOGE) ünlü milyarderin şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starlink teknolojisini kullanacak. Dogecoin Vakfı’ndan yapılan açıklamada “RadioDoge’nin , normal internet altyapısı erişimi dışında yaşayan bireyler için Dogecoin’e ucuz, geniş ölçekli erişim sağlamak için küresel Starlink uydu ağıyla birlikte düşük maliyetli radyo teknolojisini kullanmaya odaklandığını” bilgisi paylaşıldı. 

  14 Nisan Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Dünkü toparlanma sinyallerinin üzerine bazı altcoinlerde satış baskısının artması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Dün yüzde 2 oranında artan SOL coin 14 Nisan Perşembe gününde yaklaşık yüzde 4 düştü. BNB ve AVAX coinlerde kayıplar da bu seviyedeyken günün fazla değer kaybeden altcoini yüzde 7.14 kayıpla LUNA coin oldu. 

  Kripto para piyasasındaki balina hareketlerini raporlayan WhaleStats verilerine göre, Ethereum ağındaki en büyük balinalardan birisi SHIB coine hücum etti. İşlem verilerine göre “Light” olarak bilinen Ethereum balinası, 6,4 milyon dolarlık SHIB alımıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  ABD merkezli en büyük alım satım platformlarından Robinhood, Shıba Inu (SHIB) Solana (SOL) Polygon (MATIC) ve Compound’u listelediğini duyurdu. Bu haber kripto para basınında geniş yankı bulurken platformda Shıba Inu ve diğer kripto paraların alım satım işlemleri başlaması dikkatlerden kaçmadı. Listeleme haberi SHIB coin fiyatına olumlu yansıdı. 

  15 Nisan Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  İnişli çıkışlı hareket eden popüler altcoin piyasasında 15 Nisan Cuma günü volatilite yükseldi. BNB, SOL ve ADA coinlerde kademeli yükseliş hareketleri görüldü. Basına yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle XRP coin fiyatında yüzde 8.17 oranında artış yaşanması yatırımcıları çok sevindirdi. Piyasadan pozitif ayrışan LUNA coin ise kapanışta yüzde 1.41 oranında değer kaybetti. 

  Terra’nın Luna Foundation Guard‘ı BTC alımlarıyla bilinen MicroStrategy ile benzer adımlar atmaya başladı. Bitcoin rezervlerini artırmaya devam eden Luna Foundation Guard, son olarak 100 milyon dolarlık BTC alımı yaptı. Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, bu alımı sosyal medya hesabından kripto para topluluğuna duyurdu.

  Kripto veri analiz firması Santiment raporunda, ADA coin fiyatı 3 dolarlık zirveden sert düşüş yaşamasına rağmen balina hareketleri dikkat çekti. 10 milyondan fazla ADA coin tutan balinaların toplam arzdaki payı, iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Balinalar an itibarıyla toplam arzın yaklaşık yarısına ulaşmasıyla ADA coin yatırımcılarında endişe yarattı. 

  16 Nisan Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Popüler altcoin fiyatlarındaki değişimler hafta sonunda da yatırımcıların radarından çıkmadı. Kripto para piyasası genelinde satış baskısının devam ettiği 16 Nisan Cumartesi gününde LUNA ve ADA coin fiyatlarındaki düşüşe rağmen AVAX coin yüzde 0.41 oranında artarak yatırımcılarını şaşırttı. Dün hızlı yükselen XRP coinde beklenen düzeltme kısıtlı oranda kaldı. 

  Yerli yatırımcıların da yakından takip ettiği Solana tabanlı bir DeFi tokeni olan Serum (SRM) güçlü bir ralli yaşadı. SRM coin yükselişinde NFT satışı ve bazı büyük balinaların bu tokenden satın alarak hacim değerlerini yükseltmesi etkili oldu. Bu gelişmeler SRM coin yatırımcılarını sevindirdi. 

  En değerli ilk 10 kripto para listesi içine girmeyi başaran Avalanche‘in (AVAX) arkasındaki başarılı geliştirici ekibi Ava Labs, yeni bir fon duyurusu yaptı. Ava Labs, 350 milyon dolarlık bir fonlama almayı başarırken, bu gelişme AVAX coin fiyatına olumlu yansıdı. 

  17 Nisan Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem günüde kripto para piyasası genelinde satışlar hız kazandı. BNB başta olmak üzere XRP, SOL ve ADA coin fiyatlarında yüzde 3 civarında kayıplar dikkat çekti. 17 Nisan Pazar gününde yatırımcısına en çok kaybettiren popüler altcoin ise yüzde 4.56 düşüşle LUNA coin oldu. 

  Popüler altcoinlerden LTC fiyatında olumlu sinyallere neden olan gelişmeler yaşandı. MimbleWimble güncellemesinin LTC ağına entegre edilmesi üzerinde çalışan David Burkett, son paylaşımında halihazırda her dört LTC madencisinden üçünün yeni güncellemenin aktivasyonunu destekleyeceklerini söyledi. 

  Deneyimli kripto para analisti Michael van de Poppe, Cardano (ADA) fiyatını yorumladı. Poppe, en büyük 9. kripto para biriminin yeniden ralliye başlaması için BTC paritesi karşısında 0.00002690 SATS seviyesine gelmesi gerektiğini söyledi. Analiste göre Cardano buna ek olarak 0,77 dolar seviyesine kadar düşerse alım fırsatı vermiş olacak. 

  18 Nisan Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasında pek çok kişinin beklemediği bir ralli yaşandı. 18 Nisan Pazartesi gününde yatırımcıların portföyünde yer alan BNB, XRP ve SOL coin fiyatlarında yüzde 2 oranında artış görüldü. Kademeli yükseliş hareketinin aksine LUNA coin yüzde 17’den fazla değer kazandı. Son 24 saat içinde LUNA coindeki bu artış yatırımcıları adeta çılgına çevirdi. 

  Piyasadaki balina hareketlerini raporlayan WhaleStats verilerine göre Chainlink dünyanın en büyük 1.000 ETH balinasının radarına girdi. Balinalar, 105.877 dolar değerinde ortalama 7.710 LINK tokeni satın aldı. Böylelikle LINK coin, en fazla sayıda Ethereum balinası tarafından tutulan coin olma unvanını Shiba Inu’dan aldı.

  Lider altcoin Ethereum üzerindeki bir algoritmik stablecoin protokolü olan Bean (BEAN), bir “Flash Loan (Flaş Kredi)” saldırısına maruz kaldı. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre saldırganlar BEAN stablecoininin kendi platformu olan Beanstalk’ın içini tamamen boşaltmayı hedefledi. 

  19 Nisan Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Popüler altcoin fiyatlarında inişli çıkışlı bir grafik görülürken 19 Nisan Salı gününde pozitif sinyaller devam etti. AVAX, ADA, XRP coin fiyatlarında yüzde 2 civarında artışlar yaşandı. Salı gününde yatırımcısına en çok kazandıran popüler altcoin ise yüzde 6.13 oranında artan SOL coin oldu. 

  Son dönemde altcoin yatırımcılarının gözünden düşen Polygon ağı önemli bir duyuru yaptı: “we all gonna make it” yani wagmi (başaracağız) etiketiyle paylaşılan duyuruda 22 Nisan 2022 tarih için “Bir şey geliyor. Süper bir şey. Polygon’un en büyük duyurularından biri” ifadeleri yer aldı. 

  Algorand Vakfı’nın duyurusuna göre, 21 Nisan tarihinde New York’un ünlü Times Meydanı’nda çevresel farkındalık amacıyla karanlık uygulaması yapılacak. Bu etkinlik kripto para basınında geniş yankı bulurken yatırımcılar arasında ALGO coine olan talebi arttırdı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle