Kriptopara

Ripple madenciliği nasıl yapılır: Adım adım rehber

  Finansal kurumlar ile entegre olarak, sınır ötesine yapılan ucuz ödemeleri gerçekleştirmek amacı ile köprü kripto para birimi olarak geliştirilen Ripple (XRP) için madenciliğin nasıl gerçekleştirileceğini bu yazımızda kapsamlı şekilde açıklayacağız. İlk adımda başka bir kripto parayı üretme, ardından takasa girme üzerinden yapılabilen XRP elde etme yöntemini, madencilik için tercih edilebilecek diğer farklı yöntemleri inceleyeceğiz.

  Ripple (XRP) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Ripple (XRP) madenciliği olmayan bir kripto para birimdir. Buna bağlı olarak Ripple madenciliğinin dolaylı yoldan yapılması gerekirken, şaşırtıcı bir yöntem madenciler tarafından izlenmektedir. Riiple’da madencilik yerine işlemlerin çok daha hızlı onaylanmasını sağlayan "merkeziyetsiz ağdaki merkezi bir blok zinciri" kullanılır. Bu kapsamda onay için madencilere ihtiyaç bulunmaz.

  Ancak XRP kazanmak ve bunu direkt olarak XRP’yi fiat para ile alma yolundan yapmak istemeyen madenciler ise dolaylı bir yöntemi uygularlar. Burada ilk olarak madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi üretilir ve bu kripto para, kripto para borsasında XRP ile takas edilir.

  XRP Sahibi Olmak İçin Hangi Madencilik Çeşitlerinden Yararlanılır?

  Ripple (XRP) sahibi olmak için eski tip ASIC, çok tercih edilen CPU ve Bulut Madenciliği çeşitlerinden yararlanılır. Bu 3 farklı madencilik işlemi ardından da takas işlemine dahil olunarak XRP elde edilebilir.

  ASIC Madencilik İle XRP Sahibi Nasıl Olmak

  Bu madencilik tipini gerçekleştirmek için ilk olarak ASIC çip, donanım soğutucu sistem ve kaliteli işlemciye sahip bir bilgisayar edinilir. Tüm donanım parçaları ile oluşturulan sistem üzerinden ASIC çip gücünden yararlanılarak bireysel olarak madencilik yapılır. ASIC madencilikte kişi BTC üretimi gerçekleştirir. Bunun için madencinin havuzlara katılım sağlamasına gerek yokken, Blockchain üzerinden yatırımcı işlemlerinin gerçeklemesine olanak sağlayan blokları, bir dizi matematik kodu çözerek onaylar. Ağa yapılan bu katkı ardından BTC kazanılır.

  Daha sonra bu BTC’ler bir sanal bir kripto para cüzdanına alınarak, hesap açılışı yapılan bir kripto para borsasında, BTC karşılığında XRP alımı yapılır. Diğer bir ifade ile BTC’ler takas işlemi üzerinden XRP’ye çevrilir. Direkt olarak XRP madenciliği yapmak mümkün değildir.

  CPU Madenciliği İle XRP Elde Etmek

  CPU madencilikte bilgisayarın işlemci gücü ile Blockchain ağından bir dizi matematik problem çözülür. CPU madencilik için işlemcisi kuvvetli ve çoklu ekran kartına sahip olan bir bilgisayar gerekir. Kişi bu cihaz ile internet üzerinden erişim sağlanan veya kripto para borsalarının içinden erişim yapılabilen madencilik havuzlarına da dahil olarak matematik problemleri çözmeyi tercih edebilir. 

  Her bir problemin çözümünde Blockchain’de oluşan bir blok için onay yapılır. Bu onayın madenci tarafından verilmesi ile iki kullanıcı arasında bir alım-satım işlemi tamamlanır. Madenciler ağadaki katkıları ardından BTC veya madenciliği yapılan diğer kripto para birimleri ile ödüllendirilirler.

  Kişi buradan elde ettiği kripto para birimini, kripto para borsasında XRP almak için kullanır. Kısacası para transferi ardından alınmayan, üretim ile elde edilen kripto para, kripto para borsasında XRP ile takasa sokularak, XRP elde edilir. Doğrudan XRP madenciliği yapılamaz.

  Bulut Madenciliği İle XRP Sahibi Nasıl Olunur?

  Bulut madenciliği yapmak için internet üzerinden bulut bilişim hizmeti sunan şirketlerden, CPU teçhizat ve işlem gücü kiralanır. Bu kapsamda Bulut Bilişim hizmet servisleri sayesinde daha ekonomik bir modelde ASIC çip satın almadan madencilik yapılır. 

  Kişi kiralama ile yeterli güce erişen bilgisayarı ile internet üzerinden madenci havuzlarına dahil olarak, bu alanda Blockcahain’e ait bir dizi matematik kodu çözer. İşlem ile merkeziyetsiz ağda kullanıcıların işlemleri onaylanır. Bu onaylar ardından ise işlem ücretinden doğan kripto paraların bir kısmı madenciye ödül olarak verilir. 

  Madenci bu kripto paraları, kripto para borsasından XRP almak için kullanılır. Takas işlemine yönelik borsa emrini tanımlayıp elindeki kripto para birimlerini XRP’ye çevirir. 

  Sonuç

  XRP madenciliği doğrudan yapılamasada dolaylı yoldan elde edilebilir. İlk olarak farklı bir kripto para biriminin (BTC, ETH vb.) madencilik ile üretilmesi, ardından bu kripto paranın köprü kripto para birimi olarak görülen XRP’ye çevrilmesi gerekiyor. Diğer kripto para birimleri gibi merkezsiz olmayan XRP, Ripple şirketine bağlı olarak çalışıyor. Bu durum pek çok kripto para analistinin eleştirdiği bir durum elbette.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle