Kriptopara

LTC ile BTC Arasındaki 7 Fark

  LTC ve Bitcoin arasında başlıca önemli farklar, koin limiti, algoritma, piyasa çıkış tarihi, madencilik ödül yarılanmaları, madencilik işlemi gibi maddeler olarak sayılabilir. Elbette bu farkların kapsamlı şekilde ele alınması gerekir. İşlem açısından da farklara sahip olan LTC ve BTC’nin birbirlerinden ayrıldıkları tüm yönleri bu yazımızda sizlere sunacağız. 

  Toplam Arz Farkı

  LTC ve BTC, koin limitleri açısından farklılıklara sahiplerdir. Bitcoin’in coin piyasa limiti 21 milyon ile sınırlıdır. Litecoin, arz limiti ise 84 milyon olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Litecoin için coin limiti BTC’den daha yüksektir.

  Algoritma Farklı

  LTC ve BTC algoritmaları birbirlerinden farklıdır. Bitcoin algoritması SHA-256 üzerine çalışır. Litecoin algoritması ise Script sistemi üzerine çalışır. Bitcoin’in SHA-256 algoritmasında, girdi verisi oldukça uzun olsa dahi her zaman 16’lık sayı sisteminde 64 karakterlik bir çıktı meydana gelir. Litecoin script algotiması ise SHA-256 algoritmasının önüne geçen ve daha hızlı işlem onayını sunan bir algoritmadır. 

  Blok Oluşturma Süresi Farklı

  Litecoin ve Bitcoin’in farkları madencileri ilgilendiren konularda da ortaya çıkar. BTC ile yapılan işlemler için bir bloğun oluşma süresi ortalama 10 dakika iken, LTC bloklarının oluşma süresi 2.5 dakikadır. Bu kapsamda Litecoin işlemleri için blokların daha hızlı oluştuğu ifade edilir. Daha hızlı işlem onayı ve madenciler için zorluk derecesinin düşmesi ise bu blok oluşum hızının yansımalarıdır.

  Madencilik Ödülü Yarılanma Farklı

  LTC ve BTC madencileri işlemler için onaylarını verirken belirli süre zarfları içinde aldıkları ödül miktarları yarılanır. Bu şekilde coinlerin aşmaması gereken arz limiti kontrol altında tutulur. Ancak yarılanma madencilerin kazançlarının düşmesine sebep olur. 

  BTC madencilerinin ödülleri her 210.000 blokta yarılanırlar. LTC madencilerinin ödülleri ise her 840.000 blokta yarılanırlar. Blok yarılanma kriterleri farklı olan LTC ve BTC’nin yarılanmada sundukları ödül değeri de farklıdır. Yarılanma görüldüğünde LTC, BTC’den daha fazla karı madenciye sunar.

  Piyasaya Çıkış Tarihinde Fark

  Bitcoin 3 Ocak 2009 senesinde ortaya çıkmıştır. Litecoin ise 7 Ekim 2011 senesinde ortaya çıkmıştır. Bu açıdan Bitcoin ilk ve lider kripto para birimi olarak görülür. Litecoin ise daha sonra piyasaya girdiğinden bir altcoin olarak sayılır. 

  LTC ve BTC Arasında İşlem Farkları

  Litecoin ve Bitcoin arasındaki işlem farklarını şu şekilde sıralarız:

  • Litecoin daha hızlı blok üretimi sayesinde daha yüksek hacimli işlemler gerçekleştirebilir.
  • Bitcoin, Litecoin’in işlem hızını yakalama amacına sahip olsaydı yazılıma yönelik köklü değişiklikler yapması gerekirdi.
  • Litecoin blokzinciri, Bitcoin blokzincirine göre daha geniş bir alanı kaplamaktadır. Bunun sebebi ise blok işleme kapasitesinin aynı zamanda alanı genişletmesidir.
  • Litecoin ile yatırım yapan bir kişi, iki adet işleminin doğrulandığını görmek amacıyla 5 dakika bekler.
  • Bitcoin ile yatırım yapan yatırımcı sadece bir işleminin doğrulandığını görmek amacıyla ortalama 10 dakika beklemelidir. 

  BTC ve LTC Madencilik Farkları

  BTC madenciliğinde ASIC çip kullanımı önde yer alır. Hash algoritması ise SHA-256 olarak bilinir. Bu algoritmaya yönelik performans paralel işlemci ve çiplerin kullanılması ile yükseltiliyor. ASIC çip’te zaten bu yüzden ortaya çıkmıştır. Yalnız bu modelde Algoritma zorluk derecesi yükselir ve madenci için blok üretme ve onay verme aşamaları Litecoin madencilik şartlarındakilere göre daha zordur.

  Litecoin madenciliğinde ise esas alınan RAM gücüdür. LTC madenciliğinde scrypt algoritması kullanılır. Bu algoritmada tek bir temel işlemci gücü kullanılmak zorunda değildir. Yüksek hızlı RAM desteği alınır. Buda madencinin blok onaylarını daha rahat bir şekilde yapabilmesine imkan sağlıyor. Aynı zamanda madencilik masraflarını da bir tık aşağı çekiyor. 

  Sonuç Olarak

  Bitcoin, ilk çıkan kripto para olarak tüm kripto paraların babası olarak bilinir. Litecoin ise Bitcoin’in bilinen ilk hard forklarından yani çatallanmasından birisidir. Daha açık bir ifade ile Bitcoin kodları kopyalanıp geliştirilerek Litecoin ağı üretilmiştir. Dolayısıyla pek çok özelliği ile Bitcoin’den daha gelişmiştir. Elbette bu piyasada sadece özelliklerin iyi olması yeterli olmuyor. BTC ve LTC arasında en önemli fark da bilinirlik ve işlem hacmi miktarıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle