Kripto Para

Bloomberg korelasyon tartışmalarını bitirdi: Seviye zirvede

  Son dönemlerde Bitcoin (BTC) ile teknoloji hisse senetleri arasındaki korelasyona ilişkin birçok tartışma gündeme geliyordu. Bloomberg, sık sık gündeme gelen bu korelasyona ilişkin önemli bir çalışma yürüttü ve sonuçları paylaştı. Bloomberg verilerine göre bu korelasyonda son zamanların zirvesi görüldü.

  Mart 2020 döneminde, Covid-19 salgınının özellikle Avrupa topraklarında şiddetini artırması ile birlikte pandemi dönemi de başladı. İtalya’nın yoğun şekilde salgın ile mücadeleye başladığı dönemlerde büyük bir endişe yaşanırken, bu dönemde kripto para piyasalarında sert bir çöküş yaşandı. Bitcoin’in (BTC) 3 bin 500 dolar seviyesine kadar gerilediği bu süreçte benzer bir geri çekilme, teknoloji hisse senetlerinde de görüldü. Bu eş zamanlı geri çekilme, iki sektör arasında korelasyon olup olmadığına ilişkin tartışmaları da başlattı.

  Bitcoin ve Nasdaq 100 Arasındaki Korelasyon

  Bitcoin ile teknoloji hisse senetleri arasında korelasyon olup olmadığına ilişkin tartışmalar sürerken finans devi Bloomberg, bu konuya ilişkin bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın sonunda verileri paylaşan ABD merkezli dev finans kuruluşu Bloomberg, Bitcoin ve teknoloji hisseleri arasında korelasyon olduğunu ortaya koydu. Bloomberg verilerine göre pandemi döneminin başlarından bu yana Bitcoin, Nasdaq 100 endeksi ile korelasyon içerisinde hareket ediyor ve son dönemlerde bu korelasyon, hiç olmadığı kadar zirveye çıkmış durumda.

  Korelasyon Aşamalı Olarak Devam Etti

  Verilere göre Bitcoin ve teknoloji hisse senetleri arasındaki korelasyon derecesi 0,6945 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Bloomberg tarafından konuya ilişkin paylaşılan grafikteki benzer seviyelerin 2022 yılının başlarında, yani pandemi sürecinin ilk dönemlerinde de oluştuğu görülüyor. Ancak daha sonraki aylarda bu seviyenin 0,10’un altına sarktığı ve 2021 yılbaşından itibaren seviyenin aşamalı olarak 0,60 seviyesine ulaşmış olduğu da dikkat çekiyor. Pandeminin ilk dönemlerinde Fed’in parasal genişleme politikası, kripto paralarda ve teknoloji hisselerinde yüksek oranlı artışların görülmesine zemin hazırlamıştı.

  Bitcoin Artık Portföy Çeşitlendirici Değil Mi?

  Piyasalarda Fed’in parasal genişleme hamlesi ile görülen tarihi yükselişler 2021 genelinde devam ederken, Bitcoin ve teknoloji hisse senetleri arasındaki korelasyona ilişkin tartışmalar ve veriler de daha sık gündeme gelmeye başladı. Bloomberg tarafından paylaşılan verilerde, Bitcoin destekçilerinin uzun yıllardır savunduğu “portföy çeşitlendirici” tanımının da kademeli olarak ortadan kalktığı ifade edildi. Bitcoin destekçileri kısa vadede bu korelasyonun olduğunu ancak uzun vadede bunun olmadığını öne sürüyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle