Kripto Para

Kurumsal yatırımcılar BTC fonlarından çıkış yapmaya başladı

  Kripto para sektörünün güvenilir analiz şirketlerinin son verilerine göre kurumsal yatırımcılar fonlardan sermayelerini çekiyor. Dev kurumsal firmalar, kripto para yatırımlarından kârlarını realize etmeye başladı…

  Kripto para sektörünün önde gelen veri analiz şirketlerinden CoinShares, son raporunda piyasadaki kurumsal yatırımcıların hareketlerine odaklandı. Buna göre kurumsa firmalar, kripto para yatırımlarından kâr almaya devam ediyor. Bitcoin (BTC) fonları, art arda altı haftadır sermaye kaybetmesiyle gündeme geldi. 

  Bitcoin fonlarından hızla çekilen sermaye, geçen hafta 79 milyon dolara kadar çıktı. Peş peşe 3 haftadır yatırımları kaybeden fonlar, 2018 yılının Şubat ayından bu yana görülen en büyük sermaye kaybını yaşadı. Bitcoin fonlarından toplamda 89 milyon dolar çıkarken, Ethereum (ETH) yatırım ürünlerinden de 1.9 milyon dolar çıkış yapıldı.

  BTC Fonlarından Çıkışlar Hızlandı

  Kripto para sektöründe bu yıl ciddi anlamda yükselişler yaşanmasının en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen kurumsal yatırımcıların ilgisi giderek azalıyor. Sektör içi veriler, son 6 haftadır Bitcoin fonlarının sermayesinin azaldığını gösteriyor. BTC yatırım ürünleri 2021 yılı başından bu yana 4.1 milyar dolar üzerinde net sermaye kazanmıştı.

  Aynı süre zarfında lider altcoin Ethereum ürünlerinde de 992 milyon dolar çekti. Birden fazla kripto para bulunduran çoklu varlık yatırım ürünleri, piyasadaki genel trendin aksine geçen hafta 10 milyon dolar yatırım aldı. Piyasaya göre zıt bir performans gösteren bu fonlar, verilere göre yıl başından bu yana 351 milyon dolar sermaye topladı. 

  Kurumsal Yatırımcılar Frene Bastı

  Kripto para piyasasında hızla gerileme yaşanırken piyasayı izleyen kurumsal yatırımcılar, son haftalarda satın alım işlemlerinde hız kesti. Mayıs ayının ortalarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin, o dönemden bu yana yüzde 50 oranında değer kaybı yaşadı

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında yaşanan gerileme, kripto para yatırımcılarını korkutuyor. Korku endekslerinin tavan yapmasıyla birlikte kurumsal yatırımcıların da BTC fonlarında satışlara başlaması endişeleri artırıyor. Bitcoin ve kripto para piyasasının toplam değeri de 1.4 trilyon doların altına geriledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle