Kripto Para

Brezilya’da BTC ETF’i resmen işlem görmeye başladı

  Son günlerde Bitcoin (BTC) ETF’i hakkında ABD’den gelen erteleme ve reddetme haberleri piyasada gündem oldu. Ancak diğer taraftan, Kanada’nın ardından bu kez de Brezilya’da QR Capital’in BTC ETF’i onaylandı ve 24 Haziran itibariyle Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda işleme alınmaya başladı.

  Son günlerde kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) ETF’i konusunda hareketli günler yaşanıyor. Özellikle ABD kanadından gelen açıklamalar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu konuya yaklaşımı, son dönemlerde piyasanın gündeminde. Henüz ABD’de bir BTC ETF’i onaylanmadı fakat Kanada’nın ardından bu kez de Brezilya’da BTC ETF’i onaylandı. Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Mart ayında bu başvuruyu zaten onaylamıştı.

  Şirket Müşterilerine Yönelik Bir Açıklama Yaptı

  QR Capital’in, Brezilya’nın yasal finansal düzenleyicisi tarafından onaylanan Bitcoin ETF’i, “QBTC11” adıyla B3 borsasında işlem görmesi için onay almıştı. Şirketin onaylanan BTC ETF’i, 24 Haziran itibariyle Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. QR Capital şirketi tarafından gelen açıklamalarda, yatırımcılara da güven verildi. Açıklamada, müşterilerin ETF’lerdeki özel anahtarları hakkında endişelenmelerine gerek olmadığı ifade edildi. Şirket, müşterilerinin anahtarlarının güvenle saklanıp, ETF’e güvenle yatırım yapılabileceğini aktardı.

  QR Capital CEO’sunun Açıklamaları

  QR Capital’in Bitcoin ETF’nin Sao Paulo merkezli B3 borsasında işlem görmesi onaylandıktan sonra, şimdi BTC ETF’i Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görecek. Şirketin CEO’su Fernando Carvalho konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Carvlaho, Bitcoin’in borsaya girmesini iki farklı açıdan ele aldı. CEO, bu adımın hem geleneksel finans piyasası için hem de kripto para piyasası için “tarihi bir an” olduğunu ifade etti.

  ABD’de Hala Onaylanan BTC ETF’i Yok

  Böylece Brezilya, Kanada’dan sonra BTC ETF’ine izin veren bir diğer ülke oldu. Öte yandan piyasaların merakla bir adım beklediği ABD’de ise henüz bir BTC ETF’i onaylanmış değil. Bu alanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) daha önce birçok başvuru yapıldı. Ancak SEC, bu başvuruların bazılarını değerlendirme aşamasına aldı, diğerlerini ise onaylamadı. ABD’nin de bu alanda aktif olmaya başlaması durumunda, BTC fiyatının yukarı yönlü gözle görülür bir hareketlilik yaşaması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle