Blockchain nedir, blok zinciri nasıl çalışır?

  Blockchain, Türkçeye blok zinciri olarak geçen "Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi" isimli white paper dokümanında söz edilen altyapıdır. Blockchain, ilk kripto para birimi olan BTC’nin işlem gördüğü ve diğer kripto para birimlerinin üzerinde işlem görebildiği altyapı olarak da tanımlanabilir. Merkeziyetsiz koşullarda kripto para alım-satım işlemlerinin mümkün olabilmesi için uçtan uca şifreli ancak herkese açık olan Blockchain ağına ihtiyaç duyulur. Bu kapsamda blok zinciri ve BTC yaşıt kavramlardır.

  Blokziciri çok geniş bir çalışma alanına sahiptir. Genel olarak kripto para birimlerinin adları ile birlikte anılsa da çalışma sisteminde merkezsiz birden fazla endüstride kullanılır. Şirketlere noter onaylarından, akıllı sözleşme işlemlerine kadar birçok işlemi sunar. Blok zinciri çalışma prensibi altın yatan en temel nitelikler dağıtık yapı, anonimlik, merkezsizlik ve herkese açık olmasına rağmen oldukça zor hacklenme özellikleridir. Blok zincir yatırımcılardan gelen bir bilgiyi alır, bu bilgi ile ilgili matematik problemleri madencilere dağıtır, dağıtık sistemde yapılan onayı kaydeder, kopyalar, gerçekleştirir ve bunları akıllı sözleşmeler ile bağlayabilir.

  Blockchain Ne Demek?

  Blockchain, Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen ve ilk olarak Bitcoin işlemlerinin yapılması için tasarlanan altyapı ve ağ bileşiminden oluşan sistemdir. Eşten eşe elektronik nakit sistemi adı verilen ve kripto para birimi BTC olan sistemin hayata geçirilmesini sağlayan altyapı, Blockchain olarak isimlendirilir. İlerleyen süreçte bu projeye uyumlu birçok altcoin başka kişilerce çıkarılmış ve Blockchain alt yapısında çalıştırılmıştır.

  Bir bilgi kayıt zinciri hem herkes tarafından görülebilir hem de bozulamaz. Bloklara işlenen kayıtlar kırılamaz ve değiştirilemez. Blokları bozabilmek için milyarlarca kopyası olan kayıt defteri üzerindeki tüm blok zincirlerinin değiştirilmesi gerekir. Bu kapsamda çalışma bilgisayar bilimcilerinin dijital dünyada gerçekleştirdikleri son noktayı ifade eder.

  Blockchain Teknolojisi Ne İşe Yarar?

  Blockchain teknolojisi bilgileri bloklar halinde oluşturarak merkezi bir veri tabanı yerine merkezsiz, herkese açık zincirler halinde saklama işlevine sahiptir. Bu teknoloji yardımı ile internet ağı üzerinden her bir gelişme adımının herkes tarafından takip edilebildiği, şeffaf ve müdahale edilmesi neredeyse imkansız yatırımcı işlemleri yapılır. Blockchain teknolojisi kripto para birimlerinin var olabilmesini sağlarken, onların diğer kripto paralar ile takas edilebilmesine yarar. Bu sistem var olmadığı sürece Bitcoinler merkeziyetsiz bir ağda var olamazlar.

  Blockchain teknolojisi belirli finans şirketlerinin de merkeziyetsiz bir altyapı ve ağda buluşturarak akıllı sözleşmeleri yapabilmelerine, birbirlerine kripto para transferi gerçekleştirebilmelerine imkan tanır. Bu ağda, X adresinden Y adresine gönderimi talep edilen ve emri tanımlanan bir kripto para artık durdurulamaz ve madenci onayı ardından dakikalar içinde otomatik olarak adres cüzdanına ulaşır. Bu kapsamda Blockchain ile bankacılık sistemlerinden çok daha hızlı ve onların işlem ücretlerinden çok daha ucuz koşullarda transfer yapmak mümkün olur.

  Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi Nasıl Çalışır?

  Blockchain (Blok zinciri) çalışması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

  • Blok zinciri tüm veri alışverişlerinin kaydını gerçekleştirir.
  • Bu kayıtları dijital para dünyasında bir defter olarak tanımlayıp, her veri alışverişini bir işlem olarak kaydeder.
  • Doğrulanan her işlem ise zincire blok olarak eklenir.
  • Her bir işlemi doğrulamak için ise eşler arası dağıtılmış bir sistemden yararlanır.
  • Bu sistem tüm madencilerin dünya geneline yayılmış olan milyarlarca bilgisayar ve ASIC çip cihazlarıdır.
  • Doğrulaması yapılan yeni bir işlem direk olarak blok zincirine eklenir.
  • Bu eklenti ardından iki farklı cihaz kaynağından gelen emirler gerçekleşmeye başlar ve özel şifreli işlemler dakikalar içinde tamamlanır.
  • Bu işleyiş ise ağa bağlı olan tüm kullanıcılar tarafından görüntülenir, saklı, tek merkeze bağlı bir şekilde gerçekleşmez.

  Blok Zinciri Teknolojisinin Avantajları Neler?

  Blok zinciri teknolojisinin sunduğu avantajlar şöyledir:

  • Daha Az Aracı Kullanımı: Blok zinciri avukatlar, brokerlar, bankalar, noter, kağıt sözleşmeler gibi tüm aracı ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak, aracı kuruma ödenecek maliyetleri aradan çıkartır.
  • Şeffaflık: Blok zincirindeki katılımlar ağdaki tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Bu riski ve sahtekarlık oranını minimize eder.
  • Güvenlik: Blok zincirinin dağıtık ve uçtan uca şifreli yapısı ilgili verilerin saldırıya uğramasını zorlaştırır. Bir saldırı için dünyanın farklı alanlarına yayılan madenci cihazlarını ve kaynak noktalarını tespit etmek neredeyse mümkün değildir.
  • Yatırım Getirisi: Blok zincirinde işlem görebilen kripto para birimleri ve kullanıldığı borsalar kısa vadelerde yüksek kazanç elde etmeye imkan tanırlar. Bir BTC veya ETH, Litecoin alım-satım işlemi sırasında gerçek paralar ile elde edilemeyecek büyüklükteki kar saniyeler içinde kazanılır. Bu risk getirdiği kadar deneyimli yatırımcılara ve yatırım şirketleri için avantaj getirir.
  • Otomasyon Desteği: Blokzinciri programlaması sayesinde belirli koşullar ve akıllı sözleşmeler karşılığında eylemlerin, olayların ve ya ödemelerin otomatik olarak tetiklenmesi rahatlıkla sağlanır.
  • Zamansız İşlem Avantajı: Blok zinciri, banka ve finans şirketlerinden çok daha farklı olarak mesai sistemine ve saatlere, coğrafyaya takılı kalmadan 7/24 kripto para transferi yapılabilmesi avantajını sunar. İngiltere’de yaşayan bir kişi gece saat 03:00 sularında dahi en düşük işlem ücreti ile Türkiye’deki bir kripto para cüzdanına gönderim yapabilir.
  • Model Olarak Kullanılma: Blok zinciri kendinden sonra oluşturulacak tüm kripto para platformlarına örnek model olmuştur. Ethereum Blockchain ilk olarak tasarlanan BTC Blockchain modelinden yararlanılarak inşa edilmiştir. Bu kapsamda Ethereum’da yeni altcoinlerin tasarlanması mümkün hale gelmiştir.

  Blockchain Wallet Nedir?

  Blockchain Wallet, şu anda 65 milyondan fazla BTC yatırımcısı tarafından kullanılan ve 6200 milyar dolar BTC, ETH, Bitcoin Cash işlemini gerçekleştiren kripto para cüzdanı modelidir. Blockchain.com üzerinde temin edilen Blockchainwallet, BTC, ETH ve Bitcoin Cash’i özel anahtar kod altında saklamak ve her an mobil cihaz üzerinden bakiye kontrolü yapmak için kullanılan kripto para cüzdanıdır. Bu cüzdan içinde aynı zamanda BTC tarafından sunulan fiyat grafikleri, istatistikleri ve diğer veriler alım-satım işlemleri öncesinde kontrol edilir.

  Kripto para borsaları hesaplarındaki sanal kripto para cüzdanlarında yer alan BTC, ETH ve Bitcoin Cash miktarları Blockchain Wallet’a rahatlıkla gönderilebilir. Cüzdana ait olan özel ve sadece sahibi tarafından bilinen şifre sayesinde tüm dünyadaki ülkelere kripto para transferi dakikalar içinde yapılır. Bu cüzdan aynı zamanda BTC madenciliği yapmak isteyenler tarafından edinilmesi gereken bir araçtır. Çünkü Blockchain ağında üretilen BTC’lerin depolaması için BTC uyumlu bir cüzdan gereklidir.

  Blok Zinciri Güvenli mi?

  Blok zinciri gayet güvenli dijital bir modeldir. Belirli kesimler blok zincirinin güvensiz olduğunu söylerken bir detaya dikkat etmeyerek hatalı bir açıklama gerçekleştirirler. Bilgisayar programcıları bu ağı ve altyapıyı dijital gelişmelerde gelinen son nokta olarak açıklarlar. Güvenlik açısından kusurlara sahip olan araçlar Blockchain sisteminden çok daha ilkel olan bilgisayarlardır. Örneğin bir kripto para donanım veya masaüstü cüzdanı normal şartlarda saldırıdan etkilenmez. Çünkü sahibi vermediği sürece kimse anahtar şifreye ulaşamaz. Ancak bu cüzdan virüslü ve kötü niyetli yazılım bulaşmış bir bilgisayara indirilir veya entegre edilirse Blockchain sisteminde işlem gören kripto para birimleri ele geçirilmeye uygun hale gelir. Burada sorun blok zincirinde veya kripto para birimlerinden değildir.

  Blok zincir sistemi uçtan uca şifreli bir ağ üzerinde hareket eder, blokların onayları ise milyonlarca farklı cihazdan, farklı madencilerin kod çözümleri ile yapılır. Bir insanın dünyanın farklı ülkelerine yayılmış olan bu kaynak noktalarını diğer bir ifade ile dağıtık onay modelini saptayarak kripto paraları ele geçirmesi ise oldukça zor bir işlemdir.

  Blok Zinciri Akıllı Sözleşmeleri Nedir?

  Blok zinciri akıllı sözleşmeleri, ağda işlemleri hızlandırmak ve bir dizi kural içinde verileri depolamak için ortaya çıkan yapılardır. Akıllı sözleşme olarak blok zincirinde tanımlanan ve aslında bir dizi sebep-sonuç ve kuraldan oluşan sistemler, kurumsal tahvil aktarımına dair bilgileri tanımlayarak, şirketlerin rahatlıkla işlem yapabilmesini sağlarlar. Şirketler arası kripto para birimi kullanımı ile yapılan ödemeler, seyahat sigortaları ve şartlarına ilişkin kayıtlar ve ödemeleri akıllı sözleşmeler üzerinden gerçekleşir. Hem güvenliği yükselten hem de gerçek dünyaya ait belirli kurumsal işlemleri dijital dünyada yapmaya imkan sunan akıllı sözleşmeler, Blockchain ağının en önemli elemanlarıdır.

  Blok Zinciri Dağıtık Defteri Ne Sağlar?

  Blok zincirinin en temel öğelerinden olan dağıtık büyük defter sistemi, özellikle karapara aklama riskinin ortadan kaldırılmasında görevlidir. Tüm ağ katılımcılarının, dağıtık büyük deftere ve değişmez işlem kayıtlarına erişimi bulunur. Paylaşılan büyük defter üzerinde bir işlem sadece bir kez kaydedilir. Deftere veri yollama erişimi olan kullanıcı ikinci kez aynı işlem tanımlamasını yaparsa defter bunu algılar ve izin vermez. Bu kapsamda defalarca aynı işlemin yapılması üzerinden dolandırıcılık veya kara para aklama işlemleri gerçekleştirilemez. Kripto para piyasası güveninden şüphe duyulsa da geleneksel banka ağlarından bir işlemin iki kez tanımlanması olayının istatistiksel olarak daha fazla yaşandığı bilinir.

  Blockchain Teknolojisi Neden Önemli?

  Blockchain teknolojisinin önemli olmasının altında yatan sebepler şu şekildedir:

  • Hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılara dijital dünyada aynı anda çözümler sunması,
  • Akıllı kontratlar ile işleyerek güvenli birleşimleri onaylaması,
  • Önemli kripto para birimleri kullanımını mümkün kılma,
  • Merkeziyetsiz sistemde anında transfer ve zamansız işlem avantajlarını sunma,
  • Tüm kullanıcılar tarafından görülebilen ancak değiştirilemeyen işlem kayıtlarını sunma,
  • Gelecekte kağıt para için yapılan basım ve nakliye masraflarını ortadan kaldıran bir sistemi hayata geçirme amacına emin adımlarla ilerlemesi,
  • Gerçek para birimlerinde asla yapılamayan ve yasal olarak mümkün olmayan kişisel üretim koşulunu kripto para birimleri için madencilik işlemleri adı altında sunma,
  • Şifreli kripto para cüzdanlarının kullanıma uygun altyapısı sunma,

  Bu sebeplere bağlı olarak Blockchain günümüz dünyasında oldukça önemli finansal, dijital bir modeldir.

  Blockchain ve Madencilerin Bağlantısı Nedir?

  Blockchain ağı ve madenciler birbirlerine doğrudan bağlı olan iki elemandır. Blok zinciri üstünde bir işlemin gerçekleşmesi ve zinciri meydana getiren blokların oluşması için dağıtık sistemin diğer bir ifade ile tüm dünyadaki madencilerin devreye girmesi gerekir. Madenciler blok oluşumu için gerekli olan bir dizi karmaşık matematik problemleri kodlar ile çözen gerçek insanlardır.

  Çözümleri ne kadar hızlı yaparlarsa ve ASIC çip, çoklu ekran kartına sahip yüksek performanslı bilgisayar bileşenlerini ne kadar kaliteli düzeyde kullanılırsa, bloklarda o kadar erken oluşur. Bu durum blok zinciri sistemine ekstra hız kazandırır. Bu önemli işlem için ağda destek sağlayan madenciler ise tabiki de ödülsüz bırakılmayarak, işlemden açığa çıkan ve yeni üretilen BTC veya ETH’lerin bir kısmını ödeme olarak alırlar. Bu bağlantı tipine bakıldığında iki yapının bu çok özel sistemi açığa çıkardığı görülür. Madencilerin onayı ardından ise Blockchain işleyişi tamamen ele alarak otomatik şekilde yatırımcı taleplerini gerçekleştirmeye başlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle