NFT Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para piyasalarını kasıp kavuran, sanat dünyasını derinden etkileyen NFT bu yazımızın ana konusu olacak. Bugüne kadar kripto paralar en çok finans dünyasını etkilemiş idi. Fakat NFT teknolojisi ile artık bu etki sanat dünyasını da sardı.

  NFT Nedir?

  NFT, blok zincir teknolojisi tarafından doğrulanan dijital varlıkları ifade eden token’lardır. NFT’ler kriptografik varlıklar olmalarının yanında parçalara bölünebilen ve diğer bir NFT ile değiştirilebilen varlıklardır. 

  NFT Token, direkt olarak dijital dünyadaki bir sanat eserini veya dijital dosyayı temsil edebilir. Aynı zamanda ses dosyalarını da temsil edebilen NFT Token, Blockchain üzerinden beste eserlerinin satışının yapılmasını mümkün kılar. 

  NFT’ler Sadece Dijital Eserleri mi Temsil Eder?

  NFT’ler sadece dijital eserleri temsil etmez. Dediğimiz gibi belirli kripto para borsalarından NFT projelerinin, koleksiyon token’ı olarak bilinen WAX Coin ve diğerleri gibi coin birimleri satın alınabiliyor. Diğer yandan NFT’ler, oyun içinde yer alan dijital varlıkları da temsil ederler.

  Ancak NFT olarak görülen oyun içi dijital varlıklar oyun geliştiricileri tarafından değil, kullanıcılar tarafından yaratılan ve oyunun içinde kullanılabilen eşsiz eserlerdir. Bu konumda geliştiriciye ait olmayan kullanıcı tarafından tasarlanan oyun içi dijital varlıklar üçüncü pazarlarda başka oyunculara satılabilirler. Bu da NFT projelerinin satışından, coin ödemesi alma şansını sunuyor.

  NFT Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?

  NFT non-fungible token dijital bir sanat eserinin tescillenmesini sağlamaktadır. NFT non-fungible token kendisi için serbest bir piyasa görevini alacak olan platformların tümünde dijital eseri güvenle satışa sunabilmeyi sağlar.

  Onu paylaşıldığı andan satış anına kadar eşsiz ve benzersiz olarak gösterirken, diğer dijital eserlerden ayırır. NFT Token güvenlik modeli sayesinden iki kez aynı işlemde kullanılamayacağından, eseri her hangi bir dolandırıcılıktan korur. 

  Neden Farklı NFT Tokenları Var?

  NFT’ler esasen, Opensae, Sorare, WAX, Cryptokitties, Codex Protocol Coin gibi farklı token birimlerdir. Tek bir tane değillerdir. Birçok sayıda olmalarının sebebi ise onların kendilerinin de birer koleksiyon olmalarıdır. Bir dijital ürünü eşsiz kılmak için kullanılan NFT’nin de eşsiz ve kısıtlı sayıda olması gerekiyor.

  Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse NFT Tokenlar, ERC-721 tabanlı olarak geliştirilen tokenlardır. ERC-20 tabanlı tokenlara göre adetleri daha azdır ve sınırlı sayıda koleksiyon token’ı olarak geliştirilirler. Bu sayede eserleri de eşsiz kılabiliyorlar. Kendilerine has koleksiyon niteliklerini taşımaları içinde ise sınırlı sayıda ancak birden fazla adette piyasada bulunurlar. 

  NFT’ler İçin Serbest Bir Piyasa Var mı?

  NFT’ler için serbest bir piyasa vardır. Dijital sanat eserlerinizi NFT’ler ile tescillenmiş, özgün ürünler olarak satışa sunmak istediğinizde, NFT’ler için serbest bir satış piyasası olan OpenSea platformunda işlem yapabilirsiniz. Bu platforma internet üzerinden erişebilir ve üyelik işlemleri ardından dijital sanat eserleriniz satışa sunabilirsiniz. Bu platformda ses ve görüntü dosyası bazında olan tüm eserler işlem görüyor.

  NFT Nasıl Alınır?

  NFT Coin sınırlı kripto para borsasından alınabilir. Bu işlemde aslen satın alınan varlık, NFT temelli projelerdir. Binance, Uniswap, Hoo ve Bibox kripto para borsalarından NFT temelli projelerin bir kısmı yer alıyor. Bu borsalara internet üzerinden erişim sağlanıp, ana sayfa bölümünden “yeni kayıt“ sekmesine giriş yapılması gerekir. Ardından açılan tabloya e-posta ve kimlik bilgileri girilip, onay verilir.

  Yeni sayfa üzerinden ise “para yatır“ sekmesine tıklanır, gelen tablodan hesaba gönderilecek para birimi ve tutarı tercih edilmelidir. Ardından tabloda kredi kartı veya banka hesabı bilgileri üzerinden giriş yapılıp, transfer gerçekleştirilir. Son pencereden “kripto al“ sekmesine tıklanıp, tablodan NFT token birimi ve miktarı seçilerek, satın alma emri verilmelidir. Bu adımlarda alım tamamlanır.

  Popüler NFT Satışlarının Örnekleri Nelerdir?

  Kripto para dünyasını gündemine düşen popüler 2 adet yüksek tutarlı NFT proje satışı bulunuyor. 2020 yılında Sgustok Magazine adlı derginin ilk sayısı bir NFT olarak piyasaya sunuldu. Bu dergi o yıllarda tam 1,34 milyon dolara satılmıştır. Diğer yandan, nadir bir dijital eser olan “uzaylı“ sloganlı CryptoPunk NFT’si kısa süre önce çarpıcı bir rakam olan 605 Ethereum adedine, yani o dönem fiyatına göre 750 bin dolara satılmıştır. 

  Sonuç

  NFT’ler dijital dünyada fiziksel eserlerin birer karşılıkları olarak görülebiliyorlar. Aynı zamanda onları satış koşullarında tescilli hale getiriyorlar. NFT projelerinin koleksiyon tokeları ise kripto pazarlarında yatırım için kullanılabiliyor. Bu çok yönlü ekosistemin gelecekte daha fazla popüler hale gelmesi bekleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle