Bitcoin (BTC) Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Kripto paraların atası Bitcoin (BTC), ulaştığı tarihi zirve sonrasında 2022 yılında inişli çıkışlı bir grafik izlemeye devam ediyor. Her zaman ilgi odağı olan ve piyasalara yön veren Bitcoin, son dönemde yaşadığı geri çekilme ile birçok kişiye göre iyi bir alım fırsatı yaratmıştır. Piyasaların gözde kripto parası Bitcoin’in gelecek hedefleri ve teknik detaylarına ilişkin merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik.  

  Bitcoin (BTC) Nedir?

  Bitcoin (BTC), merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. Açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasa sürülmüş dünyanın ilk kripto para birimi olarak tanımlanmaktadır. P2P – eşler arası teknoloji kullanarak, tüm finansal işlemlerin güvenli bir ortamda kaydedilmesini sağlayan bir dijital varlıktır. Ödeme işlemleri için herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duymayan dünyanın en popüler ve piyasa değeri en yüksek kripto para birimi olarak çalışmaktadır.   

  Bitcoin (BTC) Projesi ve Whitepaper

  Bitcoin (BTC) tamamen merkeziyetsiz bir dijital para biri olarak üretilmiştir. Bitcoin’in amacı merkez bankası, banka veya herhangi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan ödeme işlemlerinin yapılmasını sağlamaktır. Dünyanın her yerinden insanların birbirine Bitcoin göndererek finansal birçok işlemi gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. 

  Günümüzde yüzlerce kripto para birimi olsa da Bitcoin, dünyanın ilk kripto para birimi olarak önemli bir konuma sahiptir. Kripto para devrimini başlatan Bitcoin’in geleceğin finans dünyasını inşa ettiğine dair görüşler öne çıkmaktadır. 2008 yılında yayımlanan ve devrimi başlatan Bitcoin makalesine ve projenin detaylarına: https://bitcoin.org/bitcoin.pdf bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. 

  Bitcoin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Bitcoin (BTC), 2008 yılında Satoshi Nakamoto adıyla bir kişi veya grup tarafından icat edilmiştir. Kim veya kimler tarafından üretildiği bilinmeyen Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde faaliyete başlamıştır. Yayımlanan makalede “elektronik paranın tümüyle eşler arası çalışan versiyonu” olarak tanımlanan Bitcoin, ödemelerde finansal kuruluşlara ihtiyaç duyulmadan işlem yapılmasına olanak sağlayacak bir dijital para birimi olarak tanımlanmıştır. Yapılan işlemler network nodes tarafından doğrulanır ve blok zincir adı verilen halka açık bir ana defter üzerine kaydedilmektedir. 

  Bitcoin Kullanım Alanları Neler?

  Bitcoin (BTC) günümüzde oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. El Salvador hükümeti tarafından Haziran 2021’de ülkenin resmi para birimi olarak ilan edilmesiyle tıpkı geleneksel anlamda bir para birimi gibi kullanılabileceği görülmüştür. Alışverişlerde, yatırım amaçlı olarak borsalarda ve daha birçok alanda kullanımı görülmektedir. Zaman zaman gündeme gelen çarpıcı açıklamalar ile bazı önemli sanatçı, politikacı ve yöneticinin de Bitcoin üzerinden maaşının tamamını veya bir kısmını alacağını duyurması kullanım alanını her geçen gün genişlediğinin bir göstergesi olarak dikkat çekmektedir. Gelecekte ise kullanım alanının bir hayli genişlemesi beklenmektedir.  

  Bitcoin Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Bitcoin’i benzersiz yapan çok sayıda unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki dünyanın ilk kripto para birimi olması ve açık bir kod olarak anonim ve şifreli kodlarla tanımlanmaktadır. Eşler arası teknolojisi sayesinde de her türlü finansal işlemin güvenli bir ortamda kaydedilmesini sağlamaktadır. Tümüyle merkeziyetsiz bir dijital para birimi olarak kendinden önceki hiçbir varlıkla benzerlik göstermemektedir. Piyasaya çıkmasının ardından ortaya çıkan tüm kripto para birimleri altcoin olarak Bitcoin’i örnek almaktadır. Bitcoin’ini alışılagelmiş finansal ürünlerden ayıran temel unsurlar ise şunlardır:

  • Merkeziyetsiz, P2P ağ üzerinde çalışır ve kendinden önceki hiçbir varlığa benzememektedir. 
  • Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanı olan blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. 
  • Aracısız şekilde kullanıcılara dünyanın her yerinden kolayca işlem yapma olanağı tanır. 

  Güncel BTC Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin (BTC) Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Bitcoin (BTC) güçlü yanları kadar zayıf yönleriyle de değerlendirilmesi gereken bir varlıktır. Geleneksel veya yeni nesil dijital yatırım araçlarının tümünde mevcut birçok risk bulunması yatırımcıların bu riskler dikkate alınarak yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. 

  Genel hatlarıyla Bitcoin (BTC) başlıca avantajları şu şekilde özetlenebilir:

  • Enflasyon ve çökme riski düşüktür.
  • Aracısız olarak işlem yapma olanağı tanır. 
  • Basit, güvenilir ve takip edilemez bir para birimidir. 
  • Daha ucuz ve daha hızlı finansal işlemlere izin verir. 
  • Yüksek miktarda paranın en kolay, güvenli ve hızlı şekilde transferinden taşınmasına kadar birçok avantaj sağlar. 
  • Geniş bir kullanım alanına sahiptir. 
  • Geleceğin para birimi olarak görülmekte ve ilgi görmektedir. 

  Bitcoin (BTC) dezavantajları:

  • İzi sürülememesi nedeniyle terörün finansmanı, kara para aklama gibi bazı negatif etkilere de sahiptir. 
  • Devletlerden gelen düzenlemeler ile işlemleri sınırlandırılabilir. 
  • Henüz riskli bir yapıdadır ve ciddi para kaybetme riskine sahiptir. 

  BTC Coin Hangi Borsalarda Var?

  Bitcoin (BTC) tüm kripto para ve dijital varlık borsalarında yer almaktadır. İşlem hacmi ve piyasa değeri en yüksek güvenilir borsaları tercih ederek kullanıcıların Bitcoin almaları mümkündür. Yerli ve yabancı pek çok kripto para platformu üzerinde işlem çifti olarak da Bitcoin kullanımı görülmektedir. Bitcoin’in ödeme sistemi olarak geniş bir alanda kullanılması tüm borsalarda da rahatça bulunmasını sağlamaktadır. Bitcoin (BTC) listelenen başlıca güvenilir borsalar ise şunlardır:

  • Binance
  • FTX
  • BtcTurk 
  • KuCoin
  • Coinbase Exchange
  • Huobi Global  

  BTC Coin Piyasa Bilgileri

  Bitcoin (BTC) sınırsız bir kripto para birimi değildir. Sadece 21 milyon adet üretilmesi hedeflenmiştir. 2140 yılında bu üretim sürecinin tamamlanması beklenmektedir. Maksimum arzı 21 milyon olarak belirlene Bitcoin (BTC), toplam 19 milyonun biraz üzerinde bir arza ulaşmıştır. Piyasa değeri en yüksek kripto para birimi olarak piyasalarda lider konumdadır. Bitcoin üretiminde madencilik işlemleri yapılmaktadır. 

  Bitcoin (BTC) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Bitcoin (BTC) satın almak için şu adımlar takip edilir:

  • 1. Adım: Bitcoin (BTC) listeleyen güvenilir herhangi bir borsaya kayıt olun. 
  • 2. Adım: Doğrulama adımlarını takip edin. 
  • 3. Adım: Onaylanan hesabınıza bakiye tanımlayın. 
  • 4. Adım: İşlem sayfasından Bitcoin (BTC) alım emri verin. 
  • 5. Adım: Borsa hesabında veya Bitcoin cüzdanlarında saklayın. 

  Özetle

  Dünya genelinde Bitcoin (BTC) bilinirliği ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Geleceğin dünyasında önemli bir varlık haline gelmesi beklenen Bitcoin’in hali hazırda birçok ülke tarafından benimsendiği de görülmektedir. Küresel piyasalara yön veren en güçlü ekonomiler ise Bitcoin’inin düzenlenmesi ve kısıtlanmasına ilişkin bir takım faaliyetleri ile belirsizliğin oluşmasında en etkili unsurdur. Uzmanlara göre Bitcoin geleceği ile ilgili belirsizlikler sürmektedir. Bu belirsizlikler nedeniyle kısa vade yatırımcılarının temkinli olması tavsiye edilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle