Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda özellikle seri ve hacimli olarak alım-satım üzerinden kar hedefi olanların tercihi olan Bitcoin hakkında bilgiler sunacağız. Bitcoin aslında nedir, projesinin amacı neydi, nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, gelecekte nasıl bir noktada olabilir sorularına cevap bulmaya çalışacağız. 

  Bitcoin (BTC) Nedir?

  Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı kimliği bilinmeyen kişi veya grup tarafından çıkarılmış olan ilk kripto para birimidir. 1. nesil Blockchain üzerinden çalışan Bitcoin, kripto para piyasasının en geniş işlem hacimli kripto parasıdır. Merkeziyetsiz ağda ilk yatırım Bitcoin ile başlamıştır. 

  Üretilebilecek maksimum arz miktarı 21 milyon ile sınırlıdır. Bitcoinin, blok üretim süresi ise ortalama 10 dakikadır. Bitcoin, anonim kriptografik yatırımı mümkün kılar ve enflasyon etkilenmez. Melek yatırımcılar adı verilen ve ilerleyen süreçte servet sahibi olan kripto yatırımcılarının satın aldıkları ilk kripto varlıktır.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Bitcoin projesinin amacı herhangi bir merkeze, devlete bağlı olmayan ve kişiler tarafından üretimi yapılabilen bir kriptografik varlığı üretmektir. Bu amacına ulaşan proje, aynı zamanda Blockchain ağının çıkmasına sebep olmuştur. Projenin amacı geleneksel bankacılık hizmetlerinden daha hızlı, güvenli, düşük masraflı transferleri ve ödeme sunmaktır. Diğer yandan kripto yatırım evrenin oluşması Bitcoin projesi ile başlamıştır. Proje hakkında daha detaylı bilgi edinmek için https://bitcoin.org/bitcoin.pdf adresinden Whitepaper’ı inceleyebilirsiniz.

  BTC Yorum

  BTC hakkında yorum yapan analistler ve yatırımcılar onun lider kripto olma konusunda oldukça başarılı olduğunu belirtiyorlar. Çünkü tarihsel ilerleyişe bakıldığında düşüş trendinde olduğu dönemler ardından dahi rekor seviyelere ilerlemekte gecikmediği görülüyor.

  Piyasaya ilk çıkan kripto para olması ve geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olması onu güçlü kılıyor. Yorumlarda Bitcoin’in 2025 senesine kadar liderliği koruyabileceğine neredeyse net gözle bakıldığı görülüyor. Diğer yandan kısa vadeli yatırımda en iyi karları risklere katlanarak yakalamak isteyenlerin hala favorileri arasında yer alıyor.

  Bitcoin Geleceği Ne Olur?

  Analistler, Bitcoin geleceği hakkında yaptıkları yorumlarda değer kazanımından söz ediyorlar. Analistlere göre BTC 2021 yılı Mayıs ayında gelişen ayı piyasasından sıyrılmayı başardı. Hatta 2021 senesi Haziran ayı içinde düşüşleri yaşasa da 40 bin dolarlık fiyat değerini tekrar gördü. 

  Şimdilerde BTC’nin 2021 senesi Ağustos ayı içinde değer kazanabileceği yönünde tahmin yapılıyor. Analistlere göre ilerleyen zamanda bir boğa piyasası oluşabilir ve BTC 45 bin dolar ile 45.500 dolar bandı arasında dalgalanabilir. 

  1 BTC Fiyatı Ne Kadar?

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Piyasanın lider kripto para biriminin fiyatı piyasa volatilitesine ve arz-talep dengesine göre değişime uğrar. Bu yüzden anlık fiyat takibi yapılmadan alım-satım kararları verilmemelidir. Bu kapsamda yanlış işlem ardından oluşabilecek kayıplardan korunmak gerekir.

  Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

  Bitcoin almak için izlenen adımları şu şekilde sıralanırlar:

  • 1. Adım: Bitcoin şu anda Binance, Huobi Global, FTX gibi işlem hacmi geni borsalarda işleme giriyor. Bu borsalar arasından tercih edilen giriş gerçekleştirilmelidir.
  • 2. Adım: Ardından borsanın hesap oluşturma işlem sekmesine girilip, gelen KYC işlem adımları tamamlanarak hesap oluşturulur.
  • 3. Adım: Bu hesaba yatırım amaçlı belirli tutarda para yatırılmalıdır.
  • 4. Adım: Hesapta bakiyenin oluşması ardından, borsadan Bitcoin paritesinin görüleceği satın alma işlem sayfasına erişim sağlanmalıdır.
  • 5. Adım: Bu işlem sayfası bölümde anlık fiyat üzerinden veya daha uygun bir fiyat girişinde BTC alım emri girilir.
  • 6. Adım: Emrin onaylanması ile sanal cüzdana gelen Bitcoinler bu alanda saklanabilir. Tercih edilmesi halinde daha güvenli bir saklama için donanım cüzdana aktarım yapılabilir.

  Tüm aşamaların doğru biçimde izlenmesi halinde satın alım başarıyla tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  Bitcoin (BTC) avantajları şöyledir:

  • Kısa Vadede Kazanma Olasılığı: BTC lider kripto para birimi olarak piyasada işlem hacmi en geniş varlıktır. Bu yüzden volatilite etkileri üzerinden en iyi şekilde görülür. Bu bir riski doğursa da deneyimli yatırımcılar için seri al-sat ile kar elde etmek olasılığını yükseltir. 
  • Hızlı Transfer: Bitcoin kripto para cüzdanları ile sınır ötesine transfer edilebilir. Bu cüzdanlar arası işlemde ise 10 dakikada transfer tamamlanır. 
  • Güven ve Erişilebilirlik: Bitcoin ilk kripto para birimi olduğu için neredeyse tüm kripto para borsalarında işleme girer. Ona, güvenli ve işlem hacmi en geniş alanlardan, her hesap üzerinden istenilen an erişmek mümkündür. 

  Dezavantajları Ne?

  Bitcoin dezavantajları:

  • Aşılabilen Hız: Bitcoin çıktığı günden bu yana birçok yeni altcoin piyasaya girdi. Bunlardan biri olan LTC, 2,5 dakikalık işlem onayları ile BTC’yi geride bırakabiliyor. 
  • Merkeziyetsiz Finansa Uzaklık: BTC merkeziyetsiz finansal işlemlerde tercih edilir bir varlık değildir. Çünkü Pos konsensüs ile bir yakınlığı bulunmuyor. 
  • Güncelleme Yoksunluğu: Bitcoin üzerinden bir çok kez hard fork yapılan ve yeni kripto paraların oluşmasına yol açan varlıktır. Bunun sebebi ise güncellemelere tabi olmaması ve her hangi bir yeni modeli kabul etmemesidir. Bu durumda projenin yenilenmediğin, Satoshi mantığını yansıtmadığını düşünenler ise projeden ayrılmıştır. 

  Sonuç

  Bitcoin yıllardan beri kripto para piyasasının lider varlığıdır. Piyasaya ilk çıkan ve aslında piyasayı oluşturan kripto paradır. Analistlere göre 2021 sonu ve 2022 senelerinde değer kazanabilecek kripto paraların başında geliyor. Daha uzun vadeli analizlere göre ise devasa fiyat artışları yaşayacağı tahmin ediliyor.

  Kripto işlemlerin temeli olan hızlı transfer ve merkeziyetsiz yapıyı gündeme taşıyan Bitcoin, gelecekte yeni rekorlara imza atabileceğe benziyor. Her geçen gün tüm dünyada daha fazla insanın duyduğu, aldığı ve kullandığı BTC daha uzun yıllar gündemimizde olmaya devam edecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle