Kriptopara

Satoshi nakamoto kimdir?

  Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i yaratan kişi veya kişilerdir. Aslında kim olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Satoshi ismi Japonca bir isimdir ve anlamı da “bilge atalara sahip olan kişi” anlamına gelmektedir. 

  2010 yılına kadar kendisinin kurmuş olduğu bitcointalk forumunda kurucu üye olarak topluluk içerisinde Bitcoin geliştirmeleri yapmıştır. Fakat belli bir tarihten sonra sırra kadem basarak bir daha herhangi bir mesaj yazmamıştır. Bu gizemli karakter hakkında yüzlerce spekülasyon kurulmuş, onlarca kanıt kırıntısı takip edilmiştir. Fakat hala günümüze kadar kesin olarak kim olduğu yada kimler olduğu bilinememiştir. Bu yazımızda Satoshi Nakamoto'nun ne kadar serveti olduğundan, arkasında kimler olabileceğine kadar detaylı bir rehber hazırladık!

  Satoshi Nakamoto kimdir?

  Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto hakkında bilinmesi gereken birçok şey söz konusu. Hakkında çok sayıda söylentiler çıkan ve hatta birer efsane haline gelen Satoshi’nin aslında bir kişi mi yoksa bir kurum mu olduğu dahi netleşmiş değil. Kendisi erkek mi yoksa kadın mı? Hangi ülkede ikamet ediyor? Bu soruların hiçbirinin kesin bir cevabı bulunmuyor.

  Bitcoin yaratıcısı Satoshi’nin kim olduğunun ortaya çıkarılması için oldukça yoğun bir şekilde çalışılmış olsa da, bu çalışmaların başarıya ulaştığını maalesef söyleyemiyoruz. Dilbilimciler dahi, Satoshi’nin kim olduğunu bulmak için, Satoshi’nin forumlar üzerinde yazmış olduğu metinleri araştırdılar. 

  Bazı medya kuruluşları, Satoshi’nin kim olduğunu bulduklarını bile iddia ettiler. Bazı yayınlar bu kişinin gerçek kimliğinin çıkarılması için bir kampanya dahi başlattılar. Newsweek isimli bir yayın, Dorian Nakamoto isimli bir şahsın, Satoshi olduğunu iddia etmişti. Hatta kendisiyle bir röportaj dahi yapıldı. Röportajda bu kişi, Bitcoin ile ilgisi olmadığını kanıtlamak için bu demeci verdiğini söyledi ve çabaların boşa olduğunu bir kez daha ortaya koydu 

  Bitcoin’in yaratıcısını bulmak için çabalar tüm hızıyla devam etti. Yaptığı çalışmalardan ötürü Satoshi olduğu iddia edilen bir diğer kişi de Nick Szabo idi. Szabo 1998 yılında BitGold projesini ortaya koyduysa da, kendisinin Satoshi olmadığını her fırsatta belirtmeyi sürdürdü. 

  Bir diğer iddiada Elon Musk için gelmişti. Paypal’daki geçmişi vurgulanmış ve programlama diline hakim olduğu belirtilmiştir. Ancak Musk o zamanlar sadece 0.25 BTC’si bulunduğunu söylemiş ve iddiaları dolaylı bir şekilde de olsa reddetmişti. 

  Satoshi olduğu iddia edilen herkes, aslında Satoshi olmadığına dair açıklamalarda bulundu. Ancak bunun tam tersi de yaşandı. Avustralyalı bir girişimci olan Craig Wright, kendisinin SatoshiNakamoto olduğunu iddia etti. 

  Wright her fırsatta, kendisinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia ediyor. Hatta Bitcoin’in yaratıcısı olduğunun tescil edilmesi için, ABD Telif Hakkı Bürosu’na başvuracak kadar ileri gitti. İddialara göre Craig Wright ve David Kleiman, BTC’yi ortaya koydular ve Satoshi ismini kullandılar. Ancak kripto para topluluğu bu iddiaların yalan olduğu konusunda genel olarak hem fikir olmuş durumdalar. 

  Belki de Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu asla öğrenemeyeceğiz. Topluluk içerisinde hala konu ile ilgili yoğun tartışmalar sürüyor. 

  Satoshi nerede yaşıyor?

  Satoshi’nin nerede yaşadığı kesin olarak bilinmiyor. İsminden ötürü sıklıkla Japonya’da ikamet ettiği iddia edilse de, kullandığı saat dilimi nedeniyle, Birleşik Krallık’ta yaşaması daha muhtemel bir seçenek gibi görünüyor. 

  Satoshi Nakamoto Kaç Yaşında, Nereli?

  Satoshi Nakamato'nun 5 Nisan 1975 Yılında Japonya'da doğduğu iddia edilmektedir. Ancak bazı kaynaklar, Satoshi'nin İngilizce diline hakim olması ve yine İngiltere saat dilimini tercih ediyor olması sebebiyle aksi yönde düşünmektedir.

  Satoshi Nakamoto Ne iş yapıyor?

  Satoshi’nin ne iş yaptığı da bilinmeyen konular arasında yer alıyor. Ancak kendisinin atmış olduğu bir mail’de artık başka şeylere yöneldi ve Bitcoin'in Gavin ve diğerlerinin elinde iyi olacağını söylediğini biliyoruz. 

  Neden anonim kalmayı tercih etti?

  Böyle bir tercihin birçok sebebi olabilir. En çok akla gelen şey ise, Satoshi’nin aslında tek bir kişi değil bir ekip olması. Bu nedenle bir kurum olarak çalışmaktansa, böyle bir yöntem denemiş olabilirler. Bir çok analiste göre Bitcoin’e güç katan en önemli özelliklerden birisi de kurucusunun anonim kalmayı tercih etmesidir. Kurucuları ile yoğun ilişki içerisinde olan kripto paralar genelde o kişinin hareketlerine göre çökebilir yada yükselebiliyor.

  Satoshi'nin Arkasında kim var?

  Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi olduğunu iddia edenlerden çok, bir kurum olduğu iddiası yoğunluk kazanıyor. Yorumlara göre, Bitcoin’in tasarımı, bir kişinin yapabilmesi için fazla iyi. Bu nedenle bir ekipten söz edilebilir. 

  Satoshi Nakamato, Bitcoin’i neden kurdu?

  Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i kurarken, birçok farklı sebeple bunu gerçekleştirmiş gibi görünüyor. Satoshi bir merkeze bağlı olmayan bir para birimi yaratmak istemiş olabilir. Satoshi’nin çift harcama sorunun çözmüş olması da bunun en büyük kanıtlarından birisi gibi görünüyor. Satoshi eşler arası bir ağ kullanarak bu sorunun üstesinden gelmeyi başarmıştır. 

  Satoshi, 2007 yılında, BTC kod yazımı çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Bitcoin.org alan adının da satın alınmasıyla birlikte, süreç iyice somutlaşmaya başları. Daha sonra 2008’de “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” isimli bir makale yayınlandı. 

  9 Ocak 2009’da ise dikkat çekici bir gelişme yaşandı. BTC ağının 0.1 sürümü yayınlandı ve 5 BTC ödüllü, BTC oluşum bloğu ortaya çıkarıldı ve ağ başlatılmış oldu. Burada ilginç bir anektod söz konusu. Bloğun üzerinde “The Times, 2009 şansölyesi yeni bir kurtarma paketinin eşiğinde” ibaresi yer alıyordu. Bu yazı, Times’ın manşetine bir atıftı ve geleneksel bankacılığın istikrarsız yapısı ile alay eder nitelikteydi. 

  Nakamoto, 2010 yılının ortalarına kadar, ağ üzerinde aktif bir biçimde rol almayı sürdürdü. Kaynak kodlarının tüm değişikliklerinin kendisi planladı. Daha sonra kaynakların kontrolünü Gavin Andersen’e bıraktı ve projeye olan aktif katılımını durdurdu. 

  Satoshi Nakamoto’nun Serveti Ne kadar?

  Bitcoin ağını başlatan Satoshi’nin ne kadar serveti bulunduğu da en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Bu konuda da kesin bir bilgi yer almasa da önemli iddialar söz konusu. 

  WhaleAlert’in belirttiği gibi Satoshi’nin 1 milyondan fazla BTC’si varsa, şuandaki hesapla Satoshi’nin minimum olarak 46.240.200.000,00 ABD Dolarına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Kripto para takipçileri tarafından, ilk yıllarda kazılan Bitcoin’ler sürekli takip altındadır. Uzun yıllar önce kazılmış Bitcoin’lerin hareket etmesi genelde piyasaları olumsuz yönde etkilemiş ve aşağı çekmiştir. 

  Satoshi'nin kaç bitcoin’i var?

  Ünlü analiz şirketi WhaleAlert, bu konudaki en çarpıcı yorumları yapanlar arasında yer alıyor. Şirketin tahminlerine göre Satoshi’nin 1 milyondan fazla Bitcoin’i olabilir. 

  Bunun sebebi de son derece akla yatkın gibi görünüyor. Satoshi, Bitcoin ağını %51 saldırısından koruyabilmek için, 1 milyondan fazla Bitcoin üretmiş olabilir. Zira %51’den fazla hash oranı ele geçirildiğinde, ağ üzerinde her türlü işlem durdurulabiliyor. Satoshi de böylelikle bunun önüne geçmek için çeşitli önlemler almış olabilir. BTC ağının büyümesi sebebiyle de bu tehlikenin ortadan kalkmasıyla, Satoshi’nin daha fazla madencilik yapmadığını belirtenler de söz konusu. Ancak rahatlıkla Satoshi Nakamoto’nun dünyanın en büyük Bitcoin balinası olduğunu ifade edebiliriz.

  Sonuç: Arkasında bir ekibin olma ihtimali var

  Satoshi Nakamoto’nun kimliği ile ilgili tartışmalar, daha uzunca yıllar devam edecek gibi görünüyor. Satoshi oldukça uzun yıllardır ortaya çıkmış değil ve bundan sonra akıbetinin ne olacağı da merak konusu. Satoshi’nin arkasında bir ekibin olma ihtimali de son derece güçlü bir ihtimal olarak bulunuyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle