BTC ve altcoinler sert düştü, peki ama neden?

  Kripto para piyasalarında 18 Nisan Pazar günü başlayan sert değer kayıplarının izleri yeni haftada da kendisini gösteriyor. Piyasalarda düşüşün izleri hala görülürken, analistler Bitcoin’deki (BTC) ve altcoinlerdeki genel düşüşün etkenlerinin neler olabileceğini değerlendiriyor.

  Kripto para piyasaları 18 Nisan Pazar günü hiç beklenmedik bir güne uyandı. Bitcoin’in (BTC) hızla değer kaybetmesi, piyasalarda genel bir düşüşü tetikledi. Bununla birlikte birçok altcoin de bu düşüşlerden payını aldı. Hafta arasından sonra yeni hafta toparlanma işaretleri ile başlamış olsa da genel düşüşün etkileri hala hissediliyor. Yatırımcıların merak ettiği düşüşlerin perde arkasına ilişkin analistler yorumlarını dile getiriyor.

  Bitcoin’in 1 saat gibi kısa bir sürede 10 bin dolarlık değer kaybetmesi ile piyasalarda oluşan kırmızı grafikler yatırımcıları büyük endişelere sürükledi. Bu düşüşlerin perde arkası merak edilirken, analistler ve uzmanlar ilk olarak piyasaların genel yapısına dikkat çekti. Analistler bu düşüşler öncesindeki 2 haftalık neredeyse aralıksız yükselişlerin, aslında bir düşüş habercisi olmuş olabileceğini belirtiyor.

  Piyasaların Genel Yapısı

  Analistlere göre yaklaşık iki hafta boyunca neredeyse aralıksız olarak yaşanan yükselişlerin bir düzeltme ile sonuçlanması normal. Uzmanlar, her finans piyasasında olduğu gibi kripto para piyasalarında da böyle düşüşlerin olmasının normal olduğunu ifade ediyor. Ancak kripto paraların diğer varlıklara göre daha volatil yapıda olması, bu düşüşlerin daha sert gerçekleşmesine neden oluyor olabilir.

  Ortaya Atılan ABD’deki Soruşturma İddiaları

  Öte yandan bu düşüşlerde en büyük etkiyi gösterdiği düşünülen faktör ise Twitter’daki popüler “FXhedge” isimli hesap. Twitter’ın güvenilir kaynakları arasında gösterilen FXhedge hesabından birkaç gün önce bir iddia, haber niteliğinde paylaşıldı. Paylaşılan haberde ABD’de bazı finansal şirketlere soruşturma başlatıldığı belirtildi. Haberin önemli noktası ise soruşturma başlatılan şirketlerin kripto paralar ile kara para aklama suçundan soruşturulduğu oldu.

  Çin’de Yaşanan Enerji Sorunları

  Bir diğer yandan Çin’in Doğu Türkistan bölesinde yaşanan kömür madenciliği sorunlarının da kripto para piyasalarına etki ettiği düşünülüyor. Bölgedeki maden ocaklarında birçok insanın hayatını kaybetmesi, madenlerin kapatılmasına yol açtı. Madenler kapanınca ülkede enerji eksikliği başladı. Bölgede bazı veri merkezlerine ve BTC madencilik şirketlerine bir süre elektrik verilemedi. Bu nedenle Bitcoin hash rate’i 1 günde %40 düştü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle