Altcoin nedir, nasıl alınır?

  Altcoin, Bitcoin ardından ondan model alınarak üretilmiş olan BTC harici kripto para birimleri için kullanılan isimdir. Kripto para, BTC ve diğer tüm altcoinleri kapsayan bir terimdir. En çok adından söz ettiren ve kripto para birimlerinin atası olan birim BTC iken, Ethereum, Ripple, Litecoin, Neo gibi kripto para birimleri ise birer altcoin olarak bilinirler.

  Altcoin almak için kripto para borsaları üzerinden hesap açılışı yapmak ve hesaba bağlı sanal kripto para cüzdanına para transfer ettikten sonra, borsa platformunun "kripto para birimleri satış işlemleri" sekmesinden tercih edilen altcoin paritesini seçerek, satın alma emrini vermek gerekir.

  Altcoin Nedir?

  Altcoinler diğer bir ifade ile BTC’ye alternatif olarak sunulmaya çalışılan kripto para birimleri olarak tanımlanırlar. BTC’den daha iyi bir kripto para birimi sunma çabasında olan bilgisayar programcıları tarafından geliştirilmişlerdir. Bazıları hız ve işlem ücretleri açısından BTC’ye göre daha iyi bir performansı sergilerler. Altcoinler kullanıldıkları konsensüs algoritmasına göre değişik yönlere sahiplerdir.

  Altcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

  Altcoin, BTC ardından ona alternatifler yaratılması düşüncesinden ortaya çıktı. Diğer bir ifade ile BTC’den sonra işlem görmesi için birden fazla kripto para birimi sunulmak istendi ve altcoinler oluşturulmaya başlandı. İlk altcoin ise Namecoin olarak bilinir. Altcoinlerin çıkış amacı BTC’den daha iyi performansa sahip kripto para birimleri oluşturmaktı.

  İlk olarak ise Namecoin çıkarılmıştır. Bu kripto para birimi çıkarılırken BTC’nin açık kaynak kodlarından yararlanılmıştır. Proof of Woork algoritması kullanılmıştır. Bu algoritma siber güvenliği sağlamak amacı ile tercih edilmiştir. Tıpkı BTC gibi Namecoin’de 21 milyon dolaşımla sınırlandırılarak, kripto para piyasasına sürülmüştür.

  Diğer bir altcoin olan ETH’ye gelindiğinde ise akıllı sözleşmeler ortaya çıkar. Akıllı sözleşmeler üçüncü bir kişi olmasına ihtiyaç duyulmadan kullanıcıların direk işlem yapabilmesine olanak sağlayan dijital bir bilgisayar protokolüdür. BTC model alınıp üzerine bir yenilik koyulduğu için Ethereum ikinci nesil Blockchain olarak adlandırılır.

  Amacı Nedir? Ne İşe Yarar?

  Altcoinlerin amacı BTC olarak bilinen ve ilk çıkan kripto para birine alternatif olmaktır. Diğer yandan BTC üzerinde bulunan kusurları bir daha uygulamadan daha gelişkin bir kripto para birimi geliştirmek amaç edinilir. Bu kapsamda altcoinler BTC’den daha geniş özelliklere sahiplerdir.

  Altcoinler kripto para borsalarında alım-satım işlemi yapılmasına, akıllı sözleşmelerin kullanılmasına, dünyanın bir ucundan diğer ucuna her saat kripto para transferi yapılabilmesine imkan sağlarlar. Altcoin, aynı zamanda BTC’den daha hızlı neredeyse saniyeler içinde başka bir kripto para cüzdanına transfer yapılabilir, işlem için BTC’den daha düşük komisyon hesaplarlar. Altcoinleri kullanarak bu kripto para birimleri ile ödeme kabul eden işyerlerine ödeme gerçekleştirilebilir. Oyun içinde dijital nesneler satın alınabilir.

  Nasıl Alınır?

  Altcoin almak için internet üzerinden erişim sağlanan kripto para borsalarından hesap açılışı yapılması ve burada oluşan sanal cüzdana para transferi yaparak, altcoin alım emrinin verilmesi gerekir.

  Bu işlem için Binance ve türevi kripto para borsa platformlarının ana sayfa bölümünde sunulan "kayıt ol" sekmesine giriş sağlanmalıdır. İşlem ile ekrana gelen tabloya, talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri yazılıp, hesap açılış onayı verilmelidir. Daha sonra yeni ekrandan "para yatır" sekmesine girilerek bir banka hesabı üzerinden bu alan belirli miktara TL veya dolar transfer edilir. Otomatik olarak geçiş yapılan ana ekrandan ise " kripto para satın alma işlemleri" sekmesine girilip, bu alandan tercih edilen altcoin paritesi işaretlemeli ve "satın alma emri" başlığına tıklanmalıdır. Bu adımlar ile satın alma onaylandığında miktar sanal cüzdanda görüntülenir.

  En Popüler Altcoinler Hangileri?

  En popüler altcoinler hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

  • Namecoin: BTC’nin büyük başarısı ve program kodunu açık şekilde paylaşması ardından geliştirilen ilk altcoin olarak bilinir. 2011’de yeni kripto para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Kripto para borsalarında işlem görürken, alım-satım ve takas işlemlerine girebilir. Merkeziyetsiz kripto para birimi olan Namecoin, diğer kripto para birimlerine dönüştürülebilir.
  • Ethereum (ETH): Ethereum Blockchain teknolojisine dayalı, halka açık, dağıtılmış kaynaklı kripto para birimidir. Ethereum yazılım geliştiricilerinin, merkezi olmayan uygulamaları, (daap) küresel node ağı üzerinden çalıştırabilmelerine olanak sağlar. En belirgin özelliği akıllı sözleşmelerdir. Genç yazılımcı ve bilgisayar programcısı Vitalik Buterin önderliğinde geliştirilen ETH akıllı sözleşmeleri ile kripto para dünyasında tutunmayı başarmıştır.
  • Ripple (XRP): Bankaların kripto para birimi olarak adından söz ettirir. Ripple Blockchain sistemini kullanmaz. XRP tokenlar ve doğrulama ağı sunucuları ile oluşan dağıtık bir defter üzerinde çalışır. Paranın serbest şekilde hareket edebilmesi için farklı ödeme sistemlerini birbirlerine bağlamak amacıyla geliştirilmiştir. BTC ile aralarında oluşan temel fark transferde daha hızlı işlem sunmasıdır.
  • Litecoin (LTC): P2P ağına dayalı anonim bir kripto para birimi olarak bilinir. Litecoin ağı BTC ağından daha hızlı ve daha düşük işlem ücreti yansıtan bir ağdır. P2P ağının temel ilkesi otoriteden bağımsız işlemcidir. Bitcoin ağında yapılan bir işlemin tamamlanması 10 dakika sürerken Litecoin aynı işlemi 2 dakikada tamamlar.
  • Tether( USDT): Tether şirketi tarafından geliştirilen stabil kripto para birimidir. Bir itibari para birimine göre sabit bir değeri koruma altına alır. Biriminin değeri her zaman 1 ABD dolarına eşittir. 20 milyar dolardan fazla hacme sahip olan USDT, fiyat oynaklığı hakkında endişelenmeden kripto para birimi işlemi yapabilmeye olanak sağlar.
  • Cardano (ADA): ADA blockchain teknolojisini uygulayan dağıtılmış bir bilgi işlem platformunda işlem görebilen kripto para birimidir. Merkezi olmayan bir blokzinciri platformu olarak bilinen Cardano, açık kaynaklı bir proje olarak tanımlanır. Cardano, Haskell kodu olarak bilinen ve yönetim sistemleri için kullanılan kodu temel alır.
  • Chainlink (LINK): Akıllı sözleşmeler ve gerçek dünya verilerini birleştiren, merkezi olmayan bir ağdır. Bu ağda işlem gören kripto para birimi diğer bir ifade ile altcoin ise LINK olarak bilinir. Kullanıcılarına "oracle" uzman ağı olarak hizmet veren Chainlink’de LINK ödemeler ile birden fazla işlem gerçekleştirilir.
  • TRON (TRX): TRON, akıllı kontratları ve yüksek ölçeklendirilebilirlik özelliğini sunan ağdır. Ethereum platformuna oldukça benzer özelliklere sahiptir. Sistemi içinde kullandığı ve kripto para borsalarında işlem görebilen TRX ise bir altcoin çeşididir. TRX, transfer işlemlerinde düşük işlem ücreti çıkarması ile tanınır.
  • Tezos (XTZ): XTZ merkezsiz bir ağda işlem gören altcoindir. Tezos PoS algoritmasını kullanan ve topluluk tarafından yönetilen bir kripto para birimidir. Kripto para borsalarında işlem görebilir ve diğer kripto para birimleri üzerinden satın alınır.
  • Polkadot (DOT): Birden çok blokzincirini tek bir ağ üzerinde bağlayan Polkadot, bir Blockchain protokolüdür. İşlemleri için ise DOT altcoin birimini kullanır. DOT kripto para piyasalarından işlem görebilmektedir.

  Altcoinlerin Avantajları Neler?

  Altcoinlerin avantajları hakkında detaylar şöyledir:

  • Kripto para borsalarında yatırım amaçlı kullanılabilirler.
  • Yüksek likiditeden yararlanma avantajı sunarlar.
  • Kullanıcılara ait bilgilerin gizliliğini sağlarlar.
  • Bitcoin’den daha yüksek işlem hızı kazandırırlar.
  • Dünyanın her noktasına 7/24 transfer yapabilme avantajı sunarlar.
  • BTC’den daha düşük işlem ücretleri yansıtırlar.
  • Ucuz madencilik ekipmanları ile üretilebilirler.
  • Finansal açıdan istikrarlı bir erişim diğer bir ifade ile birden fazla kripto para borsası platformlarında işlem yapabilme imkanı sunarlar.
  • Madenciliği daha hızlı hale getiren algoritmaya ve kodlara ilişkin güncellemeler kazandırırlar.
  • Merkeziyetsizlik sayesinde işlemlerin tümünün açık kaynakta izlenebilmesine olanak sunarlar.
  • Yatırımcıları tek bir kripto para birimine bağlı kalma probleminden kurtarırlar.

  Dezavantajları Neler?

  Altcoinlerin dezavantajları hakkında bilgiler şunlardır:

  • Güçlü Dalgalanma: Yatırımcılar ve trade’ler genel olarak kripto para piyasasından gelen haberlere, önemli ticari açıklamalara, kripto para borsası yorumcularına göre ani tepkiler verirler. Bu ise keskin fiyat hareketlerine sebep olur. Özellikle BTC fiyatında yaşanan dalgalanmalar tüm kripto para piyasasını etkiler. Altcoin’lerde bu dalgalanma sonunda dakikalar içinde çok farklı fiyat rakamlarını görürler. Bu durum yeni yatırımcılar için bir riskken, iyi araştırma yapanlar için kısa vadede yüksek kazanç etme yoludur.
  • Güven Kaybı Riski: Potansiyel altcoin sayısı, yatırımcıların bu dijital varlıklara karşı ilgi göstermelerine bağlıdır. BTC ve ETH gibi kripto para birimleri çok tercih edilen seçeneklerken, yeni altcoinler daha az tercih edilir. Bu kapsamda coinlerin talep eksikliğine bağlı ani fiyat erimesi yaşamaları olasıdır. Bu kapsamda da yatırımcılar ani kayıplar yaşayabilirler. Fakat Litecoin ve ETH gibi güçlü altcoinler şuan için piyasada adlarından söz ettirirler.

  Altcoin Madenciliği Ne Demek?

  Altcoin madenciliği, BTC madenciliği ile benzer bir işlemdir. Çünkü altcoinler BTC’nin Blockchain’inin örnek alınması ardından geliştirilmişlerdir. Altcoin geliştirmede asıl hedef BTC’nin sahip olduğu niteliklerin üzerine çıkabilmek olduğundan altcoin madencilik işlemleri BTC madenciliğine göre daha rahat ve kolaydır. BTC üretiminde tercih edilen ASIC cihazlara altcoin üretiminde ve madencilik işlemlerinde gerek duyulmaz.

  Kullanıcılar ekran kartı ve işlemci kalitesi yüksek olan bilgisayarlarla, Blockchain ağı ile uyumlu olan madencilik havuzlarında işlem yapabilirler. Bu havuzlara ise kripto para borsaları üzerinden katılım sağlayabilirler. Diğer yandan kendisi de bir altcoin olan ETH’nin madencilik işlemleri tam da bu alana girer. Kişi bulut madencilik tipini seçerek bulut servislerinden matematik kod çözümü için gerekli olan işlem gücünü kiralayıp, ETH madenciliği yapabilir. Bu kapsamda yüksek bir donanıma veya ASIC cihaza gerek duymadan ETH üretimi yapılır.

  Madenciliği yapılan diğer altcoin birimlerinde de aynı işlem avantajı söz konusudur. Üretim işlemlerinde BTC madenciliğinde harcanan elektrik ve soğutucu ekipman masraflarından çok daha az maliyet karşılanır.

  Altcoinler Tercih Edilir mi, Güvenilir mi?

  Altcoin birimleri BTC kadar güvenli seçeneklerdir. Ancak bu kripto paraları kullanmaya başlamadan önce, dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunur. Örneğin her alt coin her kripto para borsasına eklenmez. Çünkü popüler olmayan ve talep oranları oldukça düşük olan altcoinlerde bulunmaktadır. Bu yüzden yatırım için araştırma yapılmalı ve bir amacı olmayan, kısa süre ilgi çekmek için çıkarılmış olan altcoinler yatırım için tercih edilmelidir.

  Diğer yandan Litecoin, ETH, LINK, DOT gibi altcoinler popülerliğini koruyan ve belirli bir kısmı akıllı sözleşmeler ile işlem güvenini kazanan modellerdir. Yatırım için talep oranı daha yüksek olan altcoinlerin tercih edilmesi kapsamında kripto para borsalarında işlem yapmak daha güvenli hale gelir.

  Eğer yeni bir altcoin seçeneği ile işlem yapılmak isteniyorsa sahip olduğu fiyata, son bir ay içinde yaşadığı dalgalanma rakamlarına, ne kadar yatırımcı tarafından tercih edildiğine bakılmalıdır. Şartlar kapsamında ortalama bir başarı düzeyinden söz edilebiliyorsa, bir şans denenmesinde sakınca bulunmaz. Ancak fiyat erimesi ve varlığının kaybolması muhtemel olan altcoinler tercih edilmemelidir.

   

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle