Cardano (ADA) Coin Nedir, Nasıl Alınır Hangi Borsada Var?

  Kripto dünyasında ölçeklenebilirlik gibi temel sorunlara getirdiği yenilik ile popülerlik kazanan Cardano, yerli ve yabancı birçok yatırımcının gündeminde yer almayı başarmıştır. Kısa süre önce başladığı yeni hareket ise ADA Coin’e ilgiyi artırmıştır. Yeni yatırımcıların proje hakkında merak ettikleri soruların yanıtları ve doğru bir strateji ile işlem yapabilmeleri için Cardona (ADA) hakkında merak edilen detayları sizler için bir araya getirdik. 

  Cardano (ADA) Coin Nedir?

  Adını ilk bilgisayar programcısı olarak da bilinen ünlü şair Lord Byron’ın kızı Ada Lovelace’den almış bir kripto para birimidir. ADA, Cardano blok zincirinin çalışmasına yardımcı ve zincir üzerinde işlemleri destekleyen yerel coin’dir. Cardano tarafından ADA, yeni bir para birimi türü olarak tanımlanmıştır. Herkes için güvenli ve herhangi bir yerden kullanılabilen dijital para birimidir.  

  Cardano (ADA) Projesi ve Whitepaper

  Cardano, merkeziyetsiz bir platform olarak komplike programlanabilir değer transferlerinin hem güvenli hem de ölçeklendirilebilir şekil gerçekleşmesi amacına sahip önemli bir blok zincir projesidir. Projenin Whitepaper sayfasında yer alan tanımlamaya göre Cardano, merkezi olmayan üçüncü nesil bir hisse katını blok zinciri platformudur. 

  Projenin ortaya çıkmasında temel dayanak ise bilimsel felsefe ve araştırma odaklı yaklaşımdır. Kuruluş ilkeleri arasında güvenlik ilk sırada yer almaktadır. Güçlü proje ekibi sayesinde kısa sürede büyümesini sürdürmüş ve alanında birçok soruna çözüm üreterek gelecek vaat eden projeler arasında yerini almayı başarmıştır. Cardano (ADA) projesinin temellerine, merak edilen detaylarına ve proje hakkında tüm detaylara: resmi web sitesi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.  

  Cardano (ADA) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano, 2015 yılından bugüne kadar güçlü bir topluluk ve ekip tarafından gelişimini sürdürmektedir. Ethereum’un da kurucularından biri olarak gösterilen Hoskinson, birçok başarılı proje ile tanınmaktadır. 

  Cardano Vakfı tarafından desteklenen proje buna ek olarak mülkiyet ve yönetim bakımından ayrılan iki önemli kuruluş tarafından daha desteklenmektedir. İsviçre merkezli bağımsız bir kuruluş olan Cardano Vakfı, Cardano’nun gelişip tasarlanmasını sağlayan IOHK ile projenin kâr amaçlı ve ticari hedeflerini – işlemlerini destekleyen bir diğer kuruluş olan Emurgo tarafından desteklenmekte ve faaliyetlerine küresel ölçekte güvenli bir şekilde devam etmektedir. 

  Cardano (ADA) Kullanım Alanları Neler?

  Cardano platformunun dijital para birimi olan ADA, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir kullanıcının ADA’yı değer değişimi olarak kullanması mümkündür. Kullanım alanına ve temel hedefine bakıldığı zaman üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulmadan işlemin güvenli ve şeffaf bir şekilde yapılması sağlanır. 

  ADA sahipleri aynı zamanda Cardano ağında bir hisseye de sahip olacağı için ödül kazanmak, ağın başarılı çalışmasına katılım sağlamak, hisse havuzuna taahhüt edilebilir ve platform üzerindeki çeşitli uygulamalar ve hizmetlerin tümü için ADA kullanılabilir olacaktır. Geniş bir kullanım alanına sahip olması sayesinde kripto para piyasalarında da yatırım amaçlı ADA tercihinin giderek büyümesini sürdürdüğü görülmektedir. 

  Cardano (ADA) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Cardano projesinin öne çıkmasında ve ilk sıralarda yer almasında projenin sahip olduğu benzersiz bazı temel özellikler yer almaktadır. Sıfırdan tasarlanan Cardano platformu, blok zinciri ve kriptografi alanlarında en iyi mühendisleri ve bilim insanları tarafından doğrulanmıştır. Projenin rakiplerinden ayrılmasını sağlayan temel özelliklerden biri Proof of Stake (PoS) platformu olmasıdır. Bunun yanı sıra Cardano projesinin öne çıkan ve projeyi benzersiz kılan başlıca temel özellikler kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Hakemli araştırmalara dayalı kurulan ve kanıta dayanan ilk platformdur. 
  • Merkezi olmayan uygulamalar, sistemler ve toplumlara sürdürülebilirlik ve güvenlik sağlamak için öncü teknolojileri bir araya getirmektedir. 
  • Blok zincirde herkese açık biçimde kaydedilen ADA işlem geçişinin kullanıcılar tarafından da kontrol etmesini sağlayan kendi gezegenine sahiptir. 

  Güncel ADA Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarındaki en son güncel verilerde 1 ADA fiyatı %cardano+try% TL. Döviz cinsinden ise %cardano+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Cardano fiyatı 24 saatte %cardano+yuzde%.

  ADA Coin Eylül 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,10 USD seviyesini görmeyi başarmıştır. Bu tarihten sonra inişli çıkışlı bir grafik izleyen ADA, kısa vadede piyasalarda lider birçok kripto para birimini de etkileyen belirsizlik havası nedeniyle değer kaybı yaşamıştır. 1 USD değerine kadar düşen ve 2022 yılının ilk aylarından itibaren yeniden toparlanma eğilimi gösteren ADA, çelişkili bir projeksiyonda değerlendirilmektedir. Fiyatını takip eden dönemde izlemek isteyen yatırımcıların temkinli davranması ve tüm yatırımlarını tek bir dijital varlık üzerinde riske etmemeleri birçok uzman tarafından tavsiye edilmiştir. 

  Cardano (ADA) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Cardano (ADA) avantajları ve dezavantajları hem Cardano platformu ve ekosistemi ham de ADA Coin üzerinde değerlendirilebilir. Genel hatlarıyla Cardano (ADA) projesinin avantajları ve dezavantajlarını ise şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Güvenli, sürdürülebilir ve şeffaf bir temel oluşturarak güven sağlayan bir projedir. 
  • Prof of Stake ve Ouroboros ile çevresel açıdan sürdürülebilir bir blok zinciridir. 
  • Teşvikli katılım sağlar. 
  • Ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir ekosisteme sahiptir. 
  • ADA ile piyasalarda iyi bir izlenim yaratmaktadır. 
  • Kısa, orta ve uzun vadede belirsizlikler nedeniyle ADA risk görünümüyle de öne çıkmaktadır. 

  ADA Coin Hangi Borsalarda Var?

  ADA Coin’i günümüzde birçok popüler kripto para borsası desteklemektedir. Bu sayede yatırımcıların güvenilir ve dünyanın en büyük işlem hacmine ve piyasa değerine sahip borsaları üzerinden işlem yapması sağlanır. İşlem çiftleri ile tüm kullanıcıların rahatlıkla bütçesine göre ADA ve diğer dijital varlıklarının yönetilmesi bu borsalar sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. ADA listeleyen popüler kripto para ve dijital varlık borsaları ise kısaca şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • ByBit
  • CoinTiger
  • Coinbase Exchange 
  • Gate.io 
  • KuCoin 

  ADA Coin Piyasa Bilgileri

  ADA Coin piyasaya çıkmadan evvel 2017 yılında ICO’da yaklaşık 60 milyon dolar toplamayı başarmıştır. ADA içi maksimum arz toplamda 45 milyar olarak belirlenmiştir. Toplam arz ise 34 milyar seviyesinin üzerinde bulunmaktadır. Piyasa hakimiyeti ve işlem hacmine göre piyasa sıralaması oldukça iyi bir konumdadır. Piyasalarda konumunu güçlendirmeyi başaran proje, uzun dönem pozisyonunda daha yukarıları hedeflemeye devam etmektedir.   

  ADA Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  ADA Coin popüler birçok dijital varlık borsasından satın alınabilmektedir. Yatırım işlemleri yapılmadan önce risk analizlerinin doğru bir şekilde yapılması ve buna göre yatırım yapılması oldukça önemlidir. Birçok kripto para birimi gibi ADA Coin’de belirli kayıp risklerine sahiptir. Yatırımcıların ADA satın alması için şu adımları takip etmesi yeterli olacaktır:

  • 1. Adım: ADA listeleyen platformların mobil/web adreslerine erişim sağlanır. 
  • 2. Adım: Hesap oluşturma işlemleri dakikalar içinde tamamlanır. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulaması, hesap onayı ve para aktarımı işlemleri yapılır. 
  • 4. Adım: BUSD, USDT, USD, BTC gibi çiftler ile işlem yapılır. 
  • 5. Adım: Güvenilir borsa hesapları veya cüzdanlarda saklanabilir.  

  Özet Olarak

  Genel itibariyle Cardano (ADA) Coin geleceği, yenilikçi ve umut vaat eden bir blok zincir olarak görülmektedir. Projenin uzun dönem pozisyonunda güçlü bir ekosistem ve vizyon ile hareket etmesi ise piyasalarda konumunu güçlendirmesini de sağlamaktadır. Bu yönüyle ADA yatırımcıları cezbeden ender coinlerden biri olmayı başarmıştır. Ancak piyasa belirsizlikleri nedeniyle yatırım yapmadan önce temkinli davranılması gerektiği aktarılmaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle