Cardano (ADA) Coin nedir? Nasıl alınır?

  Cardano, akıllı sözleşmeleri kullanmak için tercih edilen açık kaynaklı blok zinciri platformudur. ADA ise Cardano merkeziyetsiz ağ protokolünün kripto para birimidir. Cardano yaratıcıları ADA’nın 3. nesil kripto para birimi olduğunu belirtiler. İlk olarak bilimsel bir yaklaşım üzerinden geliştirilmiş olan kripto para birimdir. 

  Cardano (ADA) Coin Nedir?

  Cardano, Haskell programlama dili ile kodlanmış bir kripto para birimdir. Kendine has bilimsel bir yaklaşıma sahiptir. Diğer kripto para birimleri ile takas olabilir ve kripto borsasında alınıp satılır. Kendi yazılımı ile uyumlu olan kripto para cüzdanlarında özel anahtar kod altında saklanırken, cüzdanlar arası transfer edilebilir. Cardano sadece bir kripto para birimi olarak görülmez. Her gün dünyada gerçekleşen bireyler ve kuruluşlar tarafından yapılan finansal uygulamaları kripto para dünyasında yürütebilecek teknolojik bir platformdur. 

  ADA’yı yönetecek olan temel katmanın tamamlanması, dijital sözleşmeleri oluştururken, kripto para ticaretinde tarafların akıllı sözleşmeler ile işlem yapmasını sağlar. Cardano her kripto para birimi gibi merkeziyetsiz şekilde işlem görürken, blok zinciri üzerinden diğer merkezi olmayan işlemlerinde çalışabilmesini veya dapps hizmetlerinin de yürütülebilmesini sağlar. Dapps ise kullanıcıları ve tedarikçileri direk olarak birbirine bağlayan sistemdir.

  ADA Coin Hangi Ülkeye Ait?

  ADA Coin herhangi bir ülkeye veya hükümete bağlı olan ve ait olan bir dijital para birimi değildir. ADA Coin diğer kripto para birimleri gibi merkeziyetsiz ağda işlem görür. Ülkeler, politika veya devletler üzerinde herhangi bir yaptırım uygulamaz. 

  ADA Coin ve Cardano’nun kurucusu ise Charles Hoskinson olarak bilinir. Blockchain geliştiricisi olarak bilinirken, Blockchain’de birden fazla kilit projede ortak kuruculuk yapmıştır. Charles, Ethereum ve Ethereum Classic’inde kurucuları arasında yer alır. 

  Cardano (ADA) Coin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

  Cardano (ADA) madenciliği diğer kripto para birimlerinin madencilik işlemlerinden daha farklı detayları içerir. BTC madenciliğinde olduğu gibi yüksek bir elektrik enerji kullanılmaz. 

  Madencilik için Cardano uyumlu bir cüzdan edinilir. Bu cüzdana ise bir miktar ADA alınarak, bakiye yüklemesi yapılır. Daha sonra "staking" adı verilen sistem üzerinden tercih edilen sürede ADA’lar harcanmadan cüzdan içinde tutulur. Bu bekletme süresi içinde ise ADA kazancı elde edilir. Bir nevi ortada olmayan ADA miktarı var olan ADA’lar cüzdanda tutularak kazanılır. Bu işlem Cardano madenciliğidir. Sistem bankalarda uygulanan vadeli mevduat hesaplarından faiz getirisi elde etme mantığına benzer. 

  Cardano (ADA) Nasıl Saklanır?

  Cardano (ADA) saklamak amacıyla ADA’nın yazılımı ile uyumlu olan bir kripto para cüzdanına satın alınan ADA’ların transfer edilmesi gerekir. Güncel olarak ADA ile uyumlu şekilde kullanılan cüzdanlar ise Dealus ve Yori cüzdanları olarak bilinirler. Dealus ADA cüzdan https://daedaluswallet.io/en/download/ adresine giriş ile görüntülenen "indir" kutucuğuna tıklanarak ücretsiz şekilde bilgisayar masaüstüne indirilir. Bu işlem ardından ise kişi kendi kripto para borsası hesabının sanal cüzdanından "transfer" sekmesine giriş yaparak, yeni masaüstü cüzdanın şifresi sistemde ilgili alana yazıp, ADA miktarı için "transfer yap" işlem onayını verilir. Bu kapsamda yeni ve özel anahtar şifreli Dealus cüzdana ADA saklanır. 

  ADA Coin Nasıl Alınır?

  ADA Coin satın almak için kripto para borsası platformlarından üye hesabı açmak ve kullanıcı hesabının sanal cüzdanına gerekli bakiye yüklemesini yaparak, satın alma sekmesinden ADA Coin seçimi ile alım emrini vermek gerekir. 

  Alım işlemi için internet üzerindeki birden fazla kripto para borsası platformu arasından seçim yapılıp, tercih edilene giriş yapılarak, ana sayfadan "kayıt ol" sekmesine girilir. Ekrana yansıyan kayıt tablosuna kimlik ve e-posta bilgileri yazılıp, kayıt için onay verilir.

  Sağlıklı bir şekilde açılan hesaba para transferi ise platformda bulunan "para yatırma işlemleri" sekmesinden gerçekleştirilir. Kişi kendine ait olan bir banka hesabından para transferini sanal cüzdanına yapar. Ardından "kripto para alım işlemleri" sekmesine girerek, yeni ekranda ADA kripto para birimi ve miktarını seçilip, alım emrini onaylar. Dakikalar sonra ise kripto para miktarı hesap sanal cüzdanında görüntülenir.

  ADA Coin Avantajı Ne?

  ADA Coin avantajları şu şekilde sıralanır:

  • Kripto para cüzdanında ADA saklayarak yeni ADA miktarı kazanma,
  • Coğrafi kısıtlamalara bağlı kalmadan cüzdanlar arası ADA transferi yapabilme,
  • Bu transfer işlemlerinde çok düşük işlem ücreti ödeme,
  • Transferleri 7/24 yapabilme,
  • Geniş bir kripto para borsası platform ağında alım-satım işlemlerinden yararlanarak kar sağlama,
  • Diğer kripto para birimleri ile takas yapabilme,
  • İşlemler bazında Ethereum protokolüne ait kontratların benzerleri olan akıllı sözleşmeleri kullanma,
  • Alım-satım veya transfer işlemlerinde saniyeler içinde sonuç alma,
  • Özel ve genel anahtar kodlar ile şifreli masaüstü cüzdanlarda ADA saklamak,

  Bu gibi avantajlar ADA ile elde edilir.

  ADA Dezavantajı Nedir?

  ADA dezavantajı, BTC ve LTC yatırımı yaparken kısa süre içinde oldukça yüksek kar elde etmek isteyen yatırımcı kitlesine hitap etmemesidir. BTC fiyatları saniyeler içinde oldukça yüksek miktarda dalgalanarak yükselebilir. ADA aynı sansasyonlu fiyat değerlerine sahip olan bir kripto para birimi değildir. Daha çok orta vadeli kazançlar elde etmek isteyenlere hitap eder. 

  Diğer bir dezavantaj ise her kripto para biriminde olduğu gibi hack risklerine karşı korunması gerektiğidir. ADA şifreli bir kripto para cüzdanında rahatlıkla korunabilir, ancak bu cüzdan virüslü ve kötü yazılım yer alan bir bilgisayar masaüstüne indirilirse ADA miktarı da tehlikeye açık hale gelir. Bu yüzden cüzdanların sağlıklı ve temiz bilgisayarda kullanılmasına dikkat edilmelidir. 

  ADA ve Diğer Kripto Para Birimleri Arasındaki Fark Ne?

  ADA ve diğer kripto para birimlerinin ayrıldığı noktalar:

  • Madencilik işlemlerinde çok farklı bir yöntem izleyerek tüm maliyetleri ortadan kaldırır. Diğer kripto paralarda bu bulunmaz.
  • ADA biriktirerek tekrar ADA elde etme yani klasik vadeli mevduat hesabından kazanç elde etme sistemine benzer bir yapıyı kriptografik şekilde sunar. Bu diğer kripto paralarda bulunmaz.
  • Cüzdanlarında özel ve anahtar kodlara ek olarak alışveriş kodlarının tanımlanmasını sağlar. Bir kişi bu şifreyi tanımlar ise ADA kabul eden dijital bir alandan dijital bir ürün alırken ekstra şifre girmek zorunda olur. Bu da güvenlik koşulunu yükseltir. 
  • ADA geliştirilme aşamasında ilk kez bilimsel veriler ile çalışma sağlanan kripto para birimidir. ADA tasarlanırken, akıllı sözleşmelerin yapılması ve küresel anlamda başarılı olan farklı akademisyenlerden fikir alınması ön planda tutulmuştur. Birden fazla akademisyen, mühendis ve yazılımcı Blockchain üzerinde çalışarak ADA kripto para birimini geliştirmiştir. Bu kapsamlı projenin başında yer alan, ADA Coin ve Cardano’nun kurucusu ise Charles Hoskinson olarak bilinir.

  ADA bu gibi yanları ile diğer kripto para birimlerinden ayrılır. Aynı zamanda Ethereum ağını amaçladığı belirli kripto para birimi ticari işlemlerini çok daha geniş bir ağda incelemeyi hedeflemiştir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle